Головні результати опитування – погіршення респондентами оцінок як щодо власного розвитку, так і щодо перспектив економіки в цілому.
Згідно з результатами опитування, респонденти знизили оцінки власного поточного фінансово-економічного стану, баланс відповідей (різниця між відсотком позитивних та негативних відповідей) склався негативним (-10,6%). Однак, частка респондентів, які вважають стан своїх підприємств задовільним, значно не змінилась і становила 65,2%. Респонденти відзначають зростання залишків готової продукції, що пов’язано зі збільшенням пропозиції (високий цьогорічний урожай зернових) та зменшенням попиту на продукцію окремих галузей промисловості. Інтенсивність використання виробничих потужностей знизилась на підприємствах майже усіх видів економічної діяльності.
Респонденти усіх видів економічної діяльності 2009 року очікують: погіршення фінансово-економічного стану підприємств (баланс очікувань склав (-26,2%) проти 22,0% у попередньому кварталі); зменшення обсягів реалізації та інвестицій, особливо на підприємствах будівництва; зменшення рівня зайнятості. Водночас підприємства транспорту і зв`язку передбачають збільшення інвестиційної активності.
Витрати на виробництво та вихідні ціни 2009 року зменшуватимуться, що узгоджується з тенденцією зниження цін виробників. Найвагомішими чинниками змін рівня вихідних цін залишаються вартість сировини та матеріалів та вартість енергоносіїв. Ці ж фактори стримують і зростання прибутку підприємств (на думку 60,0% респондентів). Вплив обмінного курсу на витрати та ціни посилився (45,9% проти 23,5% респондентів у ІІІ кварталі поточного року).
Підприємства починають відчувати брак обігових коштів (46,1% відповідей, збільшення на 12) та відзначають зниження можливостей одержання кредиту (28,7%, зростання на 13,9). Частка респондентів, які планують брати банківські кредити дещо знизилась (на 5,0 до 58,4%). Більшість респондентів (84,6%, зростання на 11,5) планує брати кредити у гривні внаслідок посилення девальваційних очікувань. Основним стримуючим фактором використання кредитних послуг залишається високий рівень відсоткових ставок (81,9% відповідей, зростання на 2,8).
Інфляційні очікування залишилися на досить високому рівні та становлять на наступні 12 місяців 18,6% проти 15,8% попереднього кварталу. Зросла частка респондентів (на 17,9 в п до 44,6%), які прогнозують підвищення цін на 20% і більше. Головними причинами високої інфляції називають загальну економічну та політичну ситуації (87,3% та 79,5% респондентів). Посилився також інтерес респондентів до діяльності НБУ (20,1% респондентів постійно слідкують за діяльністю НБУ проти 11,2% у попередньому кварталі).
Оцінка перспектив загальноекономічної ситуації у наступні 12 місяців погіршилась. Більшість респондентів (71,8%) у наступні 12 місяців не очікують зростання економіки. Незмінність курсу гривні до долару США прогнозують лише 16,2% респондентів (проти 46,4% у ІІІ кварталі). Більшість респондентів у наступні 12 місяців очікує знецінення гривні як щодо долара, так і щодо євро (75,4% та 73,0% відповідно).
Автор: головний редактор УкрЗахідІнформ
.
Джерело: http://www.zik.com.ua
Попередня новина: Західні ЗМІ: Україна ...
Наступна новина: 22 січня у Рівному ...