Дорогий харч: Картопля росте в ціні

Дорогий харч: Картопля росте в ціні

29.01.09 08:20 0 3273
По скільки картопля? „Три п’ятдесят і чотири”, — молодиця вказує на мішки. В одному лежать клубні завбільшки з яйце, в іншому — як горнятко. Чому так дорого? Минулого тижня ще купували картоплю по три гривні за кілограм. „А ви що, не знаєте, яка інфляція, а як виріс доляр, а скілько нам із села коштує проїзд...” — заводиться жінка. „Чекайте лишень, ще місяць – і бульба в людей вийде, — зловісно шипить нам услід її сусідка з клунком картоплі по три вісімдесят. — От будете тоді кормову купувати...”


Тим часом з іншого боку обласного франківського ринку, що на Дністровській, шикуються вантажівки і бусики. Картоплю продають сітками по 20 і 30 кілограмів кожна, за ціною два сорок — два шістдесят за кілограм. „Беріть, бо буде дорожче! — закликає молодик. — Цю продамо, іншу за іншою ціною привеземо!” А яка буде нова ціна? „Не менше, як три п’ятдесят гуртом...”

Їжа для бідних

Картопля — вона ж бульба, вона ж бараболя, мандибурка, або ріпа. Їжа для незаможних. Дві третини картоплі вирощують і з’їдають країни, що розвиваються. В тому числі й Україна, відзначили експерти продовольчої секції ООН. Раціон українців на 3/4 складається з хлібопродуктів і картоплі. Ми споживаємо в середньому 150 кг бараболі на душу в рік при рекомендованій медиками нормі 95 кг. Традиція це чи ні, але віддаємо перевагу бульбі перед іншими овочами, фруктами, м’ясом, рибою (ці продукти українці їдять на 45-60% менше від норми). Відтак подорожчання картоплі боляче б’є по нашому гаманцю і раціону.
Новий рік приніс нам подорожчання фруктів і овочів — вони зросли в ціні першими. Найбільше — картопля: від початку січня — на 50%. І тенденція зберігається. „В цілому наші прогнози на 2009 рік песимістичні, — повідомив Володимир Лапа, керівник асоціації „Український клуб агробізнесу”. — Ми чекаємо, що ціни на традиційні сезонні овочі впродовж наступних півроку виростуть в 1,5-2,5 рази чи й більше”.
У 2008 році, за даними Держдепартаменту статистики, українці щомісяця „проїдали” 56,4% своїх прибутків. Для порівняння: у європейських країнах на харчі витрачають не більше 20–25% доходів. Мінпромполітики України попереджує: цьогоріч витрати на харчування збільшаться — пропорційно до росту цін на продукти.

Бараболі — доволі

Дефіциту бараболі, як і в попередні роки, немає. „Наша область повністю забезпечує себе картоплею”, — заспокоїв Іван Андріїшин, заступник начальника головного управління АПК Івано-Франківської облдержадміністрації з рослинництва. Село годує місто — 99,3% бараболі вирощують в індивідуальних селянських господарствах. Зазвичай її збирають стільки, каже пан Андріїшин, що вистачає і на те, аби підприємці з інших регіонів України вимінювали лишки бараболі у прикарпатських селян на цибулю, помідори, олію тощо.
Через дощове літо і повінь минулого літа загинула майже третина насаджень. Зібрали тільки 551 тис. тонн картоплі, або 71,2% до врожаю 2007 року. Однак цього досить, щоби до кінця весни забезпечити ринок області, підкреслив Іван Андріїшин. От днями до нього звернувся фермер з Коломийського району, який просив допомогти у збуті бараболі. Подібна ситуація з картоплею та іншими овочами у фермерів Богородчанського, Галицького, Городенківського районів. „Є картопля, є капуста, моркви і буряку теж достатньо”, — каже пан Андріїшин. І тому, вважає він, ціна овочів на ринках обласного й районних центрів не повинна „зашкалювати”. Тим більше, що собівартість кілограма прикарпатської бараболі — 1,5-2 грн., залежно від технології та урожайності.

Столова і кормова

„Ціна бульби залежить ще й від сорту”, — пояснила Тетяна Мишина, підприємець, що спеціалізується на продажу картоплі. При гуртовому продажу це враховують насамперед. Ось чому кругла „рапата” (шкірка схожа на порепаний ґрунт) бараболя — найдешевша. Це ж бо кормова картопелька. В ній обмаль крохмалю, зате багато білків та сухих речовин, через що під час варіння вона перетворюється на „кашу”. Таку бульбу, перемішану з іншими сортами, можна бачити в супермаркетах міста з етикетками „картопля продовольча” по 3,15-3,65 грн. за кіло.
„Вся картопля — продовольча, — продовжує підприємець. — За винятком технічної, яку переробляють на крохмаль. Бульби технічних сортів на зрізі швидко темніють, а коли їх варити, дають густу драглисту юшку”. Продовольча картопля, виявляється, буває трьох груп сортів — столова, універсальна та кормова. Найсмачніша і, відповідно, найдорожча — столова: має ніжну м’якоть, не темніє, коли почистити, багата на вітамін С. Бульби столових сортів переважно овальні з поверхневими вічками. Універсальна група сортів за смаковими якостями, як і за ціною, займає проміжне місце між столовими й технічними сортами. Таку картоплю, зауважує пані Тетяна, на місцевому ринку продають дорожче від, наприклад, „рапатої” — на 30-50 коп. за кіло гуртом і в роздріб. То, може, права була та молодиця, що правила за свою бараболю порівняно високу ціну? Бо їмо оце картопляну „кашу” і згадуємо Руданського: „Бачили дурні очі, що вибирали...”

Наталія КУШНІРЕНКО

Анекдот до теми

— Чому в Україні така дорога картопля?
— Ручна робота...

"Новий українець" запитує у ворожки:
— Мені сьогодні сира картопля наснилась. І до чого б це?
Бабуся співчутливо:
— Все просто, синку: або навесні посадять, або восени приберуть.

— Що в нас нині на вечерю?
— Варена бульба.
— Та це ж ніби свято, 23 лютого...
— Оце й бульба — в мундирах.

Мати пише у в'язницю синові: „Сину, відколи ти там, нема кому допомагати по господарству — город не скопаний, бульба не посаджена. Що робити — не знаю...”
Син у відповідь: „Мамо, в городі не копайтеся, бо накопаєте такого, що й вас посадять, і мені строку додадуть”.
Мати знову пише синові: „Синочку, як прийшов твій лист, приїхали міліціонери, перерили весь город, нічого не знайшли — такі злі поїхали...”
Син відповідає: „Мамо! Як міг — допоміг. А бульбу вже самі садіть!
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)

КОМЕНТАРІ