На базі УжНУ працюватиме природничо-гуманітарний факультет з угорською мовою навчання фахових дисциплін

На базі УжНУ працюватиме природничо-гуманітарний факультет з угорською мовою навчання фахових дисциплін

04.07.08 15:40 0 7017
Сьогодні, коли прийом заяв на вступ до Ужгородського національного університету в розпалі, в основному корпусі найбільш престижного закарпатського вишу яблуку нікуди впасти. Напевно, головною новинкою цієї вступної кампанії, окрім, звісно, нових правил вступу, є створення на базі УжНУ природничо-гуманітарного факультету з угорською мовою навчання фахових дисциплін.

До цієї події обидві сторони – УжНУ й Демократична спілка угорців України (ДСУУ) – йшли доволі довго: спочатку була створена кафедра історії Угорщини та європейської інтеграції на історичному факультеті, згодом було домовлено про організацію кафедри математики з угорською мовою навчання, нині ж дійшла черга й до окремого факультету. Усе вищенаведене відбулося також у рамках домовленостей змішаної українсько-угорської міжурядової комісії з питань забезпечення прав національних меншин.

Коли мова про освіту, політика має відійти на другий план

За словами проректора УжНУ з перспективного розвитку Василя Марини, ДСУУ це питання було піднято на міждержавний рівень, тож Кабінет Міністрів України доручив Міносвіти реалізувати ідею, і, таким чином, ми дійшли до створення факультету. Відповідне рішення підтримала і вчена рада університету, є наказ ректора Миколи Веґеша. «Підґрунтя для створення такого факультету в УжНУ вже було, – каже Василь Васильович. У нашому закладі вже функціонують кафедри угорської філології та історії Угорщини та європейської інтеграції. Ми ж вирішили об’єднати ці дві спеціальності в рамках однієї структури, додавши до неї кафедри фізики та математики з угорською мовою навчання фахових дисциплін».

Незважаючи на те, що вступна кампанія вже почалася, наразі не визначено, скільки місць отримають угорські кафедри фізики й математики, – відповідного підтвердження із Міносвіти України ще не надходило, однак, за словами Василя Марини, така ситуація нині на всіх факультетах вишу. «Наразі заяви на вступ на згадані спеціальності приймаються в межах фізичного й математичного факультетів. Коли ж місця будуть виділені, то документи автоматично переведуть на угорський факультет. Хочу також підкреслити, що відкриття й повноцінне функціонування факультету розпочнеться 1 вересня», – каже проректор УжНУ.

Поки ж що в аудиторіях факультету у новому корпусі на БАМі триває ремонт. Частину коштів виділила угорська сторона, вона ж бере на себе забезпечення факультету меблями й комп’ютерною технікою. За словами голови Фонду закарпатської угорськомовної освіти Ласла Зубанича, створення факультету сприятиме розвитку українсько-угорських міждержавних зв’язків у сфері освіти й науки, формуванню нових засад для реалізації процесу інтеграції України до Європейського Союзу. «Важливо також, що університет – це найвищий рівень освіти в Україні, і відтепер угорськомовні студенти зможуть здобути не лише ступінь бакалавра, як у Берегівському інституті, а й спеціаліста та магістра. Ми також зацікавлені в тому, щоб наші студенти вивчали й українську мову на найвищому рівні. Дарма хтось думає, що всі предмети викладатимуться угорською – лише за головним профілем. Натомість плануємо, щоб уже на 5 курсі 70–80 % предметів викладалися українською», – каже Ласло Ласлович.

На жаль, саме через мовне питання деякі ЗМІ та політичні сили здійняли галас, мовляв, відкриття угорського факультету – це антиукраїнський крок. Василь Марина не поділяє цих поглядів. «Гадаю, що звинувачувати нашого ректора у прихильності до якихось окремих національностей чи взагалі у зраді українських інтересів принаймні смішно. Всі знають, що Микола Миколайович завжди стояв на державницьких патріотичних позиціях, про що свідчить не лише його громадсько-політична діяльність, а й численні наукові здобутки. Створення ж такого факультету не є чимось екстраординарним, навпаки, – це європейський освітній досвід, і ми в УжНУ добре розуміємо, що без конкретних кроків про євроінтеграцію годі й говорити. Водночас право на навчання різними мовами закріплене в ратифікованих Україною міжнародних актах. Добре відомим є приклад Клузького університету, з яким ми, до речі, співпрацюємо. Там викладання відбувається угорською, англійською, французькою та румунською мовами, і це при тому, що університет перебуває в регіоні доволі складних міжетнічних відносин. Однак коли мова йде про освіту, політика має відступати на другий план. Тому я не вбачаю в цьому ніяких антиукраїнських проявів. Тим більше, повторюся, викладання угорською буде лише з фахових дисциплін, всі інші предмети провадитимуться українською – офіційною мовою викладання в навчальних закладах України», – резюмує Василь Васильович.

Андрій Ганусич, "Старий Замок "Паланок"
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
5 (голосів: 7)

КОМЕНТАРІ