Використання авансових платежів ВАТ «Газпром» за транзит газу для оплати спожитого газу може призвести до втрати української ГТС - Р.Жуковський

Використання авансових платежів ВАТ «Газпром» за транзит газу для оплати спожитого газу може призвести до втрати української ГТС - Р.Жуковський

15.05.09 00:03 0 2284
На засіданні Уряду 13 травня було розглянуто проект Постанови, яка надає можливість НАК «Нафтогаз України» розраховуватися за спожитий імпортований природний газ за рахунок авансів від ВАТ «Газпром» за транзит природного газу. При цьому ні проектом, ні навіть пояснювальною запискою не передбачається визначення обсягів або цінових параметрів таких розрахунків. Про це повідомила прес-служба Президента.

Про це повідомив керівник Головної служби соціально-економічного розвитку Роман Жуковський.

«Наслідком прийняття такого рішення може стати позбавлення України власної ГТС у короткий час», - вважає він. На користь цього він наводить низку аргументів.

По-перше, Уряд приховав той факт, що НАК «Нафтогаз України» не в змозі акумулювати з ринку кошти, необхідні для розрахунку за спожитий імпортований природний газ. За цих умов компанія змушена звертатися до ВАТ «Газпром» з метою отримати позичку у вигляді авансу за майбутні послуги по транзиту газу до європейських споживачів.

За оперативною інформацією, повідомив Роман Жуковський, така операція насправді вже була проведена - з 650 млн. доларів за газ, спожитий у квітні цього року, лише близько 200 млн. було перераховано з власних коштів НАК «Нафтогаз України». Решту у 450 млн. доларів було позичено у ВАТ «Газпром».

«Неважко порахувати, що за таких темпів найближчим часом буде вибрано всі кошти, що ВАТ «Укртрансгаз» мав отримати в 2010 році, а можливо - і в наступних роках. Таким чином, безперебійне функціонування української ГТС вже у 2010 році стає під загрозою», - констатував Роман Жуковський.

За його прогнозом, як безперебійне здійснення транзиту природного газу Україною, так і отримання природного газу для українських споживачів повністю залежатиме від бажання ВАТ «Газпром» продовжувати надавати аванси за транзит. В іншому випадку Україна стикнеться з відсутністю коштів як для закупівлі газу для внутрішнього ринку, так і технологічного газу для здійснення транзиту.

По-друге, фінансовий план НАК є повністю розбалансованим, компанія виступає заручником бюджетних прорахунків Уряду і його «дійною коровою». «Проведена транзакція підтверджує факт, про який Президент України заявляв з моменту затвердження Урядом фінансового плану НАК «Нафтогаз України» - це нереальний документ, метою якого є приховування дійсного масштабу проблем у газовій сфері», - нагадав керівник Головної служби соціально-економічної політики.

Він проілюстрував це тим, що для виконання завдань, що стоять перед НАК, компанія змушена швидко нарощувати обсяги кредиторської заборгованості - з 01.10.2008 року вона зросла на 32,6 млрд. грн., або на 80% до тієї, що була акумульована в усі попередні роки.

Водночас НАК перераховує кошти до бюджету як за цей рік, так і борги минулих років. Ці кошти є одним з основних ресурсів, за рахунок яких Урядом сплачуються заробітні плати та пенсії. Сума сплачених компанією коштів до державної скарбниці вже склала 10,4 млрд. грн. - а це чверть усіх надходжень до загального фонду бюджету з початку року.

«З огляду на це, НАК втягується до кола зростання кредиторської заборгованості, результатом чого може стати його неплатоспроможність», - вважає Роман Жуковський.

По-третє, перехід до запропонованої Урядом авансової схеми розрахунків ставить хрест на домовленостях щодо модернізації української ГТС, досягнутих у Брюсселі в березні цього року. Адже ці домовленості передбачали фінансову самостійність ВАТ «Укртрансгаз», яка дозволила б не лише безперебійно здійснювати свою діяльність, а й проводити обслуговування кредиту на модернізацію української ГТС. Тепер ця компанія ставиться Урядом на межу банкрутства, і жодної копійки інвестори їй не довірять.

Відмова від співробітництва з європейськими партнерами залишає одну зацікавлену сторону щодо української ГТС - РФ, перед якою швидко зростає заборгованість.

«Така непослідовна позиція, коли країна через місяць після досягнення домовленостей, що були результатом дворічної роботи, готова з легкістю від них відмовитися, однозначно відверне від України наших іноземних партнерів, оскільки ще раз покаже її непрогнозованість і ненадійність як партнера», - переконаний керівник Головної служби соціально-економічної політики.

По-четверте, в черговий раз Урядом порушуються директиви на переговори з нашими іноземними партнерами, що одразу призводить до надзвичайно небезпечних наслідків. Так, сьогоднішня ситуація стала можливою внаслідок підписання 19 січня поточного року сумнозвісних газових угод, які були підписані в порушення всіх директив.

«Директиви, затверджені Президентом України на останні переговори по питанням газової сфери, не містили жодної згадки про можливість переходу до такої авансової схеми роботи», - сказав Роман Жуковський.

Таким чином, вважає він, Уряд приймає на себе відповідальність, що є далеко за рамками його компетенції, а наслідками цього може стати загроза національній безпеці країни.

Він також повідомив, що з огляду на надзвичайні ризики, які несе прийняття Урядом цієї Постанови, Президент України прийняв рішення про негайне зупинення її дії у випадку її оприлюднення. Президент і надалі вживатиме всіх необхідних заходів для збереження у власності України газотранспортної системи.

Для забезпечення цього Глава держави вимагає негайного перегляду фінансового стану НАК «Нафтогаз України» з необхідними змінами у внутрішній тарифно-ціновій політиці та заходів посилення платіжної дисципліни у цій сфері, а також оприлюднення основних умов укладених авансових умов та сум отриманих по ним коштів.

Він уточнив, що питання врегулювання ситуації з НАК «Нафтогаз України» пропонується розглянути під час чергової зустрічі Президента України, Прем'єр-міністра України, Голови Верховної Ради України, лідера опозиції та Голови Національного банку України.

«На думку Президента України, лише прийнявши термінові узгоджені рішення, можна уникнути нарощування боргів, зберегти активи держави і забезпечити дотримання інтересів національної безпеки», - передав Роман Жуковський позицію Глави держави.
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Наступна новина: Ющенко впевнений, що ...

КОМЕНТАРІ