Митниця і банки зрослися зі злочинністю - Президент

Митниця і банки зрослися зі злочинністю - Президент

04.06.09 13:15 0 2141
Нарада продовжила тему, розпочату під час зустрічі Президента України з Головою Служби безпеки минулого тижня, коли було предметно обговорено боротьбу з корупцією у банківській сфері, повідомляє прес-служба Президента.

У нараді взяли участь Голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко, Голова Національного банку Володимир Стельмах, перший заступник голови Державної митної служби Ігор Псковський, заступник Генерального прокурора Тетяна Корнякова, заступник Голови Державної податкової адміністрації Наталія Рубан.

У вступному слові Президент відзначив зростання тіньового сектору економіки: торік він зріс на 2,3 відсоткові пункти і сягнув 31,1% від ВВП. «Це вже не питання політики уряду, це питання національної безпеки», – попередив Президент, додавши, що за оцінкою Світового банку, тіньовий сектор української економіки становить понад 50%. Глава держави закликав СБУ, НБУ, правоохоронні органи стати справжніми національними інститутами та активізувати зусилля на захист економічного кордону України.

Така тенденція, на переконання Президента, ґрунтується на контрабанді та зловживанні у митних органах, тіньових розрахунках через платіжну систему й міжбанківський ринок, створений й функціонуючий для легальних операцій, і розгортається на тлі слабкої роботи правоохоронних органів у економічних сфері.

Віктор Ющенко констатував, що понад 70 % контрабандних операцій здійснюється через пункти пропуску. За інформацією СБУ, переважну частину контрабандної продукції на внутрішньому ринку становлять автомобілі та запчастини до них, товари легкої промисловості, аудіо-, відео (дві третини), комп'ютерна (більше половини) і побутова техніка, продукти харчування (передусім м'ясопродукти), нафтопродукти, ювелірні та ексклюзивні товари. Відновилися канали контрабанди товарів широкого вжитку через південні морські порти та східний напрямок, алкоголю і тютюну – через українсько-молдовський кордон, побутової техніки та м'яса – через західний державний кордон.

З січня 2009 року спостерігається зменшення майже на 50 % митної вартості імпортованих товарів (див. ДОВІДКА 1). Президент дав доручення СБУ, Генеральній прокуратурі та митним органам провести перевірки формування такої митної ціни. Він поставив СБУ вимогу представити план боротьби з контрабандою, який має бути за ефективністю аналогічний до того, який існував торік.

Критична оцінка роботи митниці, яку дав Президент, також стосувалася послаблення взаємодії митних та правоохоронних органів у боротьбі з контрабандою. Президент навів дані, відповідно до яких у січні–березні митними органами порушено 74 кримінальні справи (на 29 менше, ніж в аналогічному періоді 2008 р.) про контрабанду на загальну суму 46,3 млн. грн., складено 5,2 тис. протоколів (на 1,4 тис. менше за 2008 р.) про порушення митних правил на загальну суму 13,5 млрд. грн. Спостерігається тенденція до зниження виявлених митними органами фактів контрабанди. Для прикладу, за чотири місяці 2009 року не порушено жодної кримінальної справи на восьми митницях – Київській обласній, Вінницькій, Полтавській і Черкаській, Івано-Франківській, Криворізькій, Куп'янській та Миколаївській. Президент дав доручення Генеральній прокуратурі провести перевірки на цих митницях.

«Ви сильніше й сильніше зростаєтеся зі злочинністю. Це одна відповідь на таку динаміку», – прокоментував Президент ці показники.

Також, за словами Глави держави, вимагає суттєвого удосконалення внутрішня профілактична робота серед особового складу контролюючих та правоохоронних органів. Кожне друге правопорушення у митних органах виявляється не митними органами, а прокуратурою. З іншого боку, прокурорськими перевірками виявлено численні факти незаконного складання протоколів про порушення митних правил. У 2008 році митними органами до дисциплінарної відповідальності притягнуто 839 працівників митної служби, у тому числі звільнено з митних органів лише 33 особи. За січень–квітень 2009 р. притягнуто до дисциплінарної відповідальності 263 особи, у тому числі звільнено з митних органів – 5 осіб.

Президент переконаний, що існування тіньових схем неможливо без залучення банків.

Яскравим свідченням цього Президент назвав викриття Службою безпеки і Генпрокуратурою наприкінці травня конвертаційного центру, який сприяв виведенню за кордон валютних коштів і фінансуванню контрабанди (ДОВІДКА 2).

Банки, які брали участь у тій афері, це – казначеї тіньової економіки», – сказав Президент, додавши, що державі внаслідок цієї незаконної діяльності завдано збитків на суму 1 мільярд гривень.

Глава держави нагадав, що під час зустрічі, що відбувалася 1 червня в аеропорту «Бориспіль», було домовлено, що правлінням НБУ буде прийнято рішення про застосування заходів впливу щодо п'яти банків, які були залучені до організації згаданої тіньової схеми, зокрема, позбавити їх ліцензії на ті операції, які використовувалися при реалізації цих схем, а також широке інформування громадськості про ці банки. «Сподіваюся, що п'ять банків, які долучилися до тієї афери, знаходяться сьогодні під кримінальним слідством, що Генеральною прокуратурою разом із Службою безпеки ведеться кримінальне слідство за фактами, які завдяки Митниці і діям комерційних банків були зроблені», – сказав Віктор Ющенко.

Президент попередив банкірів, присутніх на нараді, від участі в організації подібних оборудок, наголосивши, що участь банку в таких схемах без відома керівника – неможлива. Він звернув увагу на те, що кожного місяця обсяг валюти, що купується на легальному готівковому ринку на 500-600 млн доларів або на 30-40% більше, ніж ймовірний легальний попит на цю валюту, що формується, виходячи з обсягу знятих депозитів у гривні та погашених валютних кредитів. Відтак Президент звернувся до присутніх під час наради представників банків з вимогою працювати на валютному ринку відповідно до норм національного законодавства. «Жодна валютна готівкова операція не робиться без відома голови банку. Ви є валютними агентами клієнта і закон покладає на вас відповідальність. Ви повинні робити ту місію на валютному ринку, якої від вас вимагає закон про валютне регулювання», – попередив Президент. Він нагадав, що уже попереджав про неприпустимість спекулятивних операцій на валютному ринку під час нарад з учасниками банківського сектору.

ДОВІДКА 1: За однакової якості, вартість імпорту товарів в Україні нижча, ніж у сусідній Росії та інших країнах СНД і Східної Європи. Президент навів дані, відповідно до яких за І квартал 2009 р. вартість 1 кг увезеного в Україну м'яса складала 1,5 дол. США, у той час як в Росії - 2,1 дол., в Білорусі - 2,2 дол., в країнах Прибалтики - до 2,3 дол. США;

тютюну - 5 дол. США, у той час як в Білорусі - 7,9 дол., Литві, Румунії та Угорщині - від 6,9 до 7,5 дол., у Словаччині - 17,2 дол. США; тканин спеціальних - 3 дол. США, у той час як в Росії - 3,5, дол., Білорусі - 10 дол., Литві, Румунії та Угорщині - близько 14 дол., у Словаччині - 17,2 дол.; тканин текстильних - 5,8 дол. США, а в Росії - 14,8 дол., в Естонії, Литві, Румунії та Угорщині - від 6,8 до 12 дол.; одягу трикотажного - 3,9 дол. США, у той час як в Росії - 22,2 дол., Білорусі - 17,9 дол., Молдові і Румунії - близько 10;

одягу текстильного - 7 дол. США, у той час як в Росії - 26,7 дол., Білорусі - 41,5 дол., Молдові і Румунії - близько 12 дол.; взуття - 9 дол. США, у той час як в Росії - 12,4, Молдові і Румунії - близько 10, Естонії, Білорусі та Литві - 25-27;

побутової техніки - 13 дол. США, а в Росії - 15,4, в Румунії, Естонії та Литві - 15,8-19,5 дол. США.

ДОВІДКА 2: Службою безпеки України викрито злочинне угрупування, яким запроваджено протиправний механізм переведення безготівкових коштів у готівку та виведення грошових коштів за кордон з використанням розрахункових рахунків фіктивних та буферних комерційних структур, відкритих у ТОВ «Партнер Банк». Протягом тривалого часу учасники злочинного угрупування надавали послуги з «конвертації», мінімізації обов'язкових відрахувань до держбюджету, незаконного формування податкового кредиту, непродуктивного витоку коштів за межі держави з подальшим ввезенням на територію України товарів за заниженою вартістю близько 300 підприємствам різних регіонів України. Щомісячний обсяг фінансових оборудок «конвертаційного» центру складав понад 300 млн. грн.

Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Попередня новина: На Рівненщині вилучили 13 ...
Наступна новина: Рівненська "Свобода" ...

КОМЕНТАРІ