Президент наполягає, щоб Уряд змінив тактику боротьби з кризою

Президент наполягає, щоб Уряд змінив тактику боротьби з кризою

30.10.09 16:14 0 1864
Президент України Віктор Ющенко проводить зустріч із представниками громадських об’єднань підприємців.

На початку розмови з представниками ділових кіл Глава держави критично оцінив урядову економічну політику, яка свідчить про пасивне ставлення до кризових тенденцій в українській економіці. «Своєю помилковою бюджетною, податковою, економічною, енергетичною, аграрною політикою, тиском на бізнес, уряд виступив посилювачем економічної кризи в Україні», - констатував він.

Свідченням помилкової економічної політики Уряду під час кризи Президент назвав втрату з початку 2009 року третини промислового виробництва, скорочення експорту вдвічі, реальне падіння ВВП на рівні 18%, падіння реальних доходів громадян - більш ніж на 10%, зростання інфляції внаслідок популістської соціальної політики.

Президент знову наголосив на тому, що кризовий період має бути використаний для проведення глибоких економічних реформ, локомотивом яких має бути саме уряд.

На переконання Президента, уряд, за прикладом інших країн, повинен створити максимально сприятливі умови для діяльності бізнесу й утримати таким чином динаміку розвитку української економіки, яка зазнала чи не найбільшого удару від світових кризових процесів.

«Фундаментальна відповідь будь-якої країни на кризову ситуацію є підтримка підприємництва через обмеження державного споживання. Тоді ми вийдемо на тенденції, які через 5-6 місяців дадуть плоди – підігрівання економіки», - сказав він.

Проте, замість того, щоб надати необхідну підтримку підприємництву шляхом надання податкових стимулів та заходів зі збільшення внутрішнього попиту, український Уряд фактично змушує бізнес розраховуватися за власні помилки.

Так, станом на 15 жовтня 2009 року сума наперед сплачених податків становила 10,8 млрд. гривень. Неповернення податку на додану вартість сягає 16,2 млрд. грн. (у тому числі протерміновано – 5,3 млрд. грн.). У такий спосіб Уряд намагається всі проблеми бюджету виправити за рахунок переплат податків та не відшкодовуючи ПДВ, і таким чином ускладнює стосунки з бізнесом. Не проведено податкової реформи, яка б мала стимулювати бізнесову діяльність, адже, за словами Президента, в умовах кризи податки на бізнес потрібно зменшувати, а втрату доходів замістити запровадженням, наприклад, податку на розкіш. Президент констатував, що стягнення податків наперед суперечить законодавству і ця практика має бути перевірена Генеральною прокуратурою.

При цьому Президент наголосив, що складений урядом непрофесійний бюджет поточного року поглиблює кризу і не може бути виконаний у запланованих показниках. «Сьогодні на одну третину бюджет не виконується», - сказав Віктор Ющенко.

У темі відносин влада - бізнес, за його словами, Кабінет Міністрів нічого не зробив і не планує робити у сфері впорядкування перевірок, стандартизації та сертифікації.

Посилюються тенденції до ручного управління та адміністрування податків і зборів у рішеннях уряду. Прикладами їх є розпорядження №757-р «Деякі питання адміністрування податків, зборів (обов’язкових платежів)» та №838-р «Про врегулювання деяких питань адміністрування податку на додану вартість», постанова «Про врегулювання деяких питань адміністрування податку на прибуток». 23 вересня 2009 року було прийнято розпорядження №1178-р «Питання Загального реєстру податкових накладних» щодо адміністрування ПДВ.

Президент нагадав, що після консультацій з об’єднанням підприємців прийняв рішення зупинити дію постанов Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 року №236 «Про роз’яснення особливостей застосування окремих норм Указу Президента України від 3 липня 1998 р. №727 для фізичних осіб, які провадять підприємницьку діяльність за межами України, в умовах світової фінансово-економічної кризи» та від 14 квітня 2009 року №366 «Про сплату внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування».

Також Президент вказав на створення передумов до монополізації ринку поводження з відходами тари та упаковки державним підприємством «Укрекокомресурси» відповідно до рішення уряду. Фактично ним позбавлено можливості здійснювати діяльність 1400 діючих спеціалізованих підприємств, які сьогодні здійснюють збирання та заготівлю відходів як вторинної сировини.

Оскільки Уряд порушив низку норм Конституції та законодавства про захист економічної конкуренції та обмежив свободу суб’єктів підприємницької діяльності, дія відповідної постанови була призупинена указом Президента. «Це пряме порушення національного ринкового законодавства», - пояснив Президент мотив свого рішення. Проте, зауважив він, і досі діє виданий на виконання згаданої постанови спільний наказ Мінекономіки, Мінприроди та Держмитслужби, відповідно до якого митне оформлення товарів здійснюється лише після оформлення імпортером договору із державною компанією «Укрекокомресурси». Президент доручив Генеральній прокуратурі протягом доби вжити необхідних заходів реагування щодо цього документу.

«Це - друга «Тендерна палата», якщо ми говоримо про це державне підприємство», - сказав Президент про створення «Укрекокомресурсів».

Він також розкритикував пасивність Генпрокуратури щодо нещодавнього рішення Уряду про виділення зі Стабілізаційного фонду 37 млн. грн. для ВАТ «СЕЛМІ», контрольний пакет якого належить державній установі Російської Федерації. Відповідно до доручення Президента, Генпрокуратура за одну добу має дати оцінку цьому кроку.

Віктор Ющенко нагадав, що ці 37 млн. грн. передбачалися Держбюджетом 2009 року для збільшення капіталів Ощадбанку та Укрексімбанку. У цьому контексті Президент також розкритикував політику Уряду щодо проблемних банків. «У нас три провідні системні банки не рекапіталізовано через 14 місяців після кризи», - нагадав Віктор Ющенко.

Президент назвав цілком передбачуваними негативні цьогорічні оцінки бізнес-середовища в Україні. Нещодавно оприлюднені результати двох впливових міжнародних досліджень – Світового банку «Ведення бізнесу – 2010» та Всесвітнього економічного форуму «Рейтинг глобальної конкурентоспроможності» вкотре відзначили стабільно негативні умови для розвитку бізнесу в Україні, насамперед малого та середнього. За індикатором сплати податків в рейтингу дослідження «Ведення бізнесу – 2010» Україна посіла 181 місце серед 183 країн світу, погіршивши показник попереднього року. Експерти також відзначають відсутність будь-якого прогресу у сфері отримання дозволів на будівництво (180 місце), реєстрації власності (141 місце) та закриття компанії (145 місце).

У світовому рейтингу конкурентоспроможності, розрахованому Всесвітнім економічним форумом, Україна погіршила минулорічну позицію та посіла 82 місце серед 133 країн.

Експерти наголошують на гострій необхідності реформування інституціонального середовища (120 місце), зміцнення фінансових та товарних ринків.

Президент ще раз констатував, що політика перечікування кризи є не правильною і посилить економічні проблеми у наступному році. Відтак він закликав ділові кола зайняти активну консолідовану позицію і вимагати від уряду проведення ефективних реформ у ключових секторах економіки.

«Ми повинні перш за все відстояти макроекономіку. Відстояти культуру бюджету і його дефіцит. Радикально займатися оптимізацією державних видатків. Ми повинні мати жорстку бюджетну політику», - переконаний Віктор Ющенко.

Він акцентував на необхідності провести податкову реформу, яка б зафіксувала неприпустимість переплат податків, зміни у системі адміністрування ПДВ, що забезпечать вчасне відшкодування податку сумлінним платникам і найжорсткіше каратиме тих, хто ухиляється від оподаткування, повернення податкам стимулюючої ролі.

Президент переконаний, що антикризові економічні кроки мають передбачати утримання стабільності грошової одиниці і відновлення кредитування.

«Національний банк не повинен проводити політику бюджетної підтримки ціною стабільності грошей», - сказав Президент, відзначивши, що в останні 2 місяці гривня стабілізувалася.

Він також вважає необхідним спростити життя підприємців. Зокрема, запровадити заявочну систему реєстрації бізнесу та принцип «мовчазної згоди», забезпечити дотримання законодавства про контроль і перевірки. По всій Україні має бути реалізовано принцип «єдиного вікна», успішний приклад якого є у Вінниці.

Мають бути реформовані природні монополії: абсурдна ситуація, коли в період кризи ці природні монополії збільшують свої тарифи та ціни.

Невідкладно, на переконання Президента, законодавчо має бути врегульовано питання ринку землі, державного земельного кадастру, і бізнес-середовище має зайняти в цьому активну позицію.

Недоторканність власності має бути святим правилом, констатував Президент.

Бізнес, за його словами, має реалізувати значні можливості в міжнародній торгівлі - членство України в СОТ дозволяє розширити географію і номенклатуру експорту, захищати загальноприйнятими інструментами інтереси вітчизняних підприємств.

Найближчим часом Україна завершить переговорний процес з Євросоюзом щодо формування зони вільної торгівлі.

«Якщо мовчанка бізнесу продовжиться, українська економіка матиме набагато більш катастрофічні наслідки від факторів внутрішнього порядку, ніж від чинників зовнішньої кризи. Нам треба консолідуватися, більш предметно формувати погляди на основи економічної політики 2010 року, спонукати уряд робити реформи», - закликав Президент учасників наради.
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Наступна новина: Тернопільська облрада ...

КОМЕНТАРІ