Необхідно рішуче змінити поведінку правоохоронних органів у частині протидії корупції – В.Ющенко

Необхідно рішуче змінити поведінку правоохоронних органів у частині протидії корупції – В.Ющенко

10.12.09 11:48 0 1771
Президент України Віктор Ющенко вимагатиме термінових змін у керівництві правоохоронних органів. Відповідні пропозиції він підпише протягом сьогоднішнього дня. Про це Глава держави повідомив сьогодні на нараді з питань протидії корупції, у якій взяли участь заступник Глави Секретаріату Президента України – Уповноважений Президента України з питань контролю за діяльністю Служби безпеки України П.Шатковський, в.о. Генерального прокурора України С.Винокуров, Голова СБУ В.Наливайченко, заступник Міністра юстиції України М.Єфименко, в.о. голови Державної митної служби О.Мухін, Голова Рахункової палати В.Симоненко.

В.Ющенко наголосив, що за останні роки Україна суттєво погіршила свій рейтинг доброчесності – з 99 місця у 2006 році до 146 – у 2009. За його словами, вперше за останні п’ять років упродовж десяти місяців поточного року утримується тенденція зменшення кількості викритих корупційних правопорушень на 13,9% та притягнутих до адміністративної відповідальності корупціонерів – на 15,4%.

Президент звинуватив керівників правоохоронних органів в імітації та бездіяльності в боротьбі з корупцією. «Я хотів би сказати, що ви бездарні міністри і керівники відомств. Своєю роботою, своєю некомпетентністю ви принижуєте всю націю», - підкреслив В.Ющенко. Президент наголосив, що 46 мільйонів українців очікують від них ефективної боротьби з корупцією, однак їхніх надій ці чиновники не можуть виправдати, «бо не можуть професійно очолити цю боротьбу».

Він зокрема підкреслив, що сьогодні значне ослаблення активності боротьби з корупцією відбулося за рахунок органів внутрішніх справ та податкової міліції. Так, за даними, які навів В.Ющенко, кількість притягнутих до відповідальності корупціонерів за матеріалами МВС України скоротилася більш як на 40,2% – з 1433 до 858 осіб. При цьому якість збору доказів корупційної діяльності різко погіршилася. Питома вага закритих адміністративних матеріалів у поточному році зросла до 22,3%.

На 29,9% менше складено протоколів органами податкової міліції (з 335 до 235) та на 28% менше притягнуто осіб до адміністративної відповідальності (з 200 до 149), а питома вага закритих справ зросла до 25,6%. «Шановні, що може більше ілюструвати некомпетентність?..» – запитав Глава держави.

Сьогодні, наголосив він, корупція в країні починається «з самих високих державних чиновників». «Ось чому я говорю про міністра одного, другого, третього, чому я говорю про уряд – тому що в кожній нації боротьба із корупцією ведеться урядом. Як вона може вестись в Україні, ця боротьба, коли закривається 22% справ відносно працівників міліції і 25% справ – стосовно митників?» – запитав В.Ющенко.

Глава держави висловив серйозне занепокоєння роботою органів внутрішніх справ у справі забезпечення правопорядку і законності. Він зауважив, що якщо в першому півріччі 2009 року кількість нерозкритих злочинів збільшилась на 0,7%, то вже станом на 1 грудня ці показники зросли до 32,2%. Залишаються нерозкритими майже 7 тис. убивств, 18 тис. розбоїв, 216 тис. грабежів, скоєних у минулих роках. «То може закрити амбарним замком ту міліцію, і хай вона останні сорок днів не мордує націю?» – запитав В.Ющенко.

За його словами, судами виправдано в цьому році 24 особи у кримінальних справах, що розслідувалися в органах внутрішніх справ, із них 6 перебувало під вартою. Глава держави не виключив, що це робиться для того, щоб залякати людей.

Говорячи про стан дотримання законності в Державній податковій службі України, Президент наголосив, що за оцінками фахівців рівень тіньової економіки в Україні в першому кварталі 2009 року збільшився порівняно з відповідним періодом минулого року на 7% і його питома вага становить 36% від офіційної оцінки валового внутрішнього продукту (ВВП). «Тіньова економіка відбувається, коли податківець, міліціонер «зрощуються» із криміналітетом», – наголосив В.Ющенко.

Глава держави також заявив, що стривожений посиленням тенденції стягнення податків з підприємців наперед. Так, за його словами, якщо у 2008 році, за інформацією Мінфіну, при податкових надходженнях до загального фонду бюджету в сумі 155 млрд. грн. авансової сплати податків і зборів стягнуто 8,9 млрд. грн., то за 11 місяців 2009 року переплати вже досягли 11,8 млрд. грн. «Це не корупція? Скажіть, будь ласка, яким законом уряд на чолі з прем’єр-міністром наперед стягли 12 мільярдів гривень? Чому не працює закон? Де реакція прокуратури?»

Щодо цього, то за даними Голови Рахункової палати В.Симоненка, фіскальними органами держави стягнуто наперед близько 25% усіх податків та інших обов’язкових платежів, що надійшли до державного бюджету.

В.Ющенко наголосив, що «хабарництво і корупція стають способом існування податкових органів». Президент зазначив, що упродовж 2008 року у сфері службової діяльності відносно працівників органів державної податкової служби порушено 303 кримінальні справи, 51 з яких, або кожна шоста – за хабарництво. За 9 місяців поточного року за фактами одержання хабарів працівниками органів державної податкової служби уже порушено 57 кримінальних справ, або майже кожен п’ятий злочин (21,8%).

«Кому ми доручаємо боротьбу з корупцією? Тим, хто її творить?» – констатував Президент.

Не краща ситуація, за його словами, і з протидією корупції в органах державної митної служби. «За 11 місяців 2009 року за вчинення працівниками митної служби злочинів у сфері службової діяльності порушено 74 кримінальні справи, з яких у 26 або 35,1% справах провадження закрито. За результатами розгляду 99 адміністративних протоколів до відповідальності притягнуто аж 15 митників», – сказав В.Ющенко. Він доручив Голові СБУ розібратися з організацією запобігання корупції в системі органів державної митної та податкової служб.

Говорячи про корумпованість митниць, В.Ющенко назвав як приклад ситуацію з митним оформленням товарів від недіючої компанії Fargo Overseas Inc. (США) на адресу державного підприємства «Ресурспостач». Протягом 2008 року державним підприємством «Ресурспостач» (м.Київ) імпортовано для Держкомрезерву понад 2 тис. тонн м’яса загальною митною вартістю понад 13 млн. грн. від компанії Fargo Overseas Inc. (США), яка з січня 2006 року вважається недіючою.

За результатами перевірки Генеральною прокуратурою України порушено кримінальну справу за фактом контрабанди.

Незважаючи на це, у вересні 2009 року перевіркою Генеральної прокуратури України на митному посту «Одеса-порт» Південної митниці знову установлено, що в серпні поточного року знову проведено митне оформлення 26 тонн мороженої сардини на підставі інвойсу та специфікації, виданих недіючою компанією Fargo Overseas Inc.

В.Ющенко також заявив, що Генеральна прокуратура недостатньо реагує на нецільове використання бюджетних коштів прем’єр-міністром Ю.Тимошенко. Президент констатував, що Генпрокуратура не виконує свого прямого обов’язку – нагляду за дотриманням законів під час ухвалення рішень Кабінетом міністрів та центральних органів влади. В.Ющенко підкреслив, що сьогодні прем’єр-міністр України використовує 200-400 мільйонів доларів не за цільовим призначенням. «Хто відповів, що прем’єр-міністр регулярно організовує нецільове використання мільярдами гривень державних коштів? Чи ви не розумієте, що бюджет країни – це кошти не прем’єр-міністра, а кошти держави?» - зауважив В.Ющенко.

У свою чергу, Голова Рахункової палати України В.Симоненко поінформував Главу держави, що державна фінансова система у цілому, а сфера держзакупівель особливо є найбільш привабливим полем для вчинення корупційних дій. За його словами цьому сприяють ручне управління керівництвом Уряду фінансовими ресурсами, особливо у цій сфері. Згідно його інформації, близько 60% державних коштів розподіляється Кабінетом Міністрів у ручному режимі. Він вважає, що система корупції вмонтована в ланцюг рішень Уряду, що регулюють питання закупівель.

Глава держави рекомендував Генеральній прокуратурі вжити додаткових заходів щодо посилення прокурорського нагляду через важелі прокурорсько-процесуального реагування на порушення чинного законодавства окремими органами виконавчої влади (Мінекономіки, Мінприроди тощо).

Президент також підкреслив, що кілька разів звертав увагу Генерального прокурора на монополізацію ринку поводження з відходами тари і упаковки державним підприємством «Укрекокомресурси». «Уряд взяв на себе компетенцію займатися сміттям! Це в ринковій економіці! 800 структур, які займалися цим, викинуті з ринку», – наголосив В.Ющенко. Він додав, що всупереч тому, що відповідну постанову Уряду (від 20 травня 2009 року №508) було призупинено Указом Президента України, досі діє виданий на її виконання спільний наказ Мінекономіки, Мінприроди та Держмитслужби, за яким митне оформлення товарів здійснюється лише після укладення імпортером договору із «Укрекокомресурсами».

В.Ющенко також закликав Генеральну прокуратуру України вжити необхідних кримінально-процесуальних заходів щодо прискорення завершення розслідування резонансних кримінальних справ стосовно Зварича, Лозинського, Пукача, Бакая, Боделана та інших. Суспільство втомилося очікувати результатів.

Президент України також доручив СБУ перевірити інформацію щодо планів БЮТ здійснити підкуп членів окружних виборчих комісій. В.Ющенко зауважив, що з початку виборчої кампанії до нього надходить інформація про те, що БЮТ розробляє нову систему заохочення членів виборчих комісій. Зокрема, за словами Президента, представники БЮТ обіцяють, що в разі, якщо Юлія Тимошенко займе перше місце на тій чи іншій дільниці, надати члену комісії, який це забезпечить, перше місце в списках БЮТ на місцевих виборах, які заплановані на весну 2010 року. «Це є загроза українській демократії, прошу СБУ організувати тотальну перевірку цієї інформації», - заявив В.Ющенко.

Також він звернув увагу на той факт, що прем’єр-міністр напередодні виборів підвищила зарплату тим категоріям громадян, які зазвичай беруть участь у роботі виборчих комісій - поштарям, бібліотекарям, вчителям тощо. Він запитав у в.о. Генерального прокурора Сергія Винокурова – «чи це не ознака корупції? Де ваша реакція?»

Під час наради Президент також доручив правоохоронним органам перевірити, чи не було диверсією вчорашнє відключення загальнонаціональних каналів. «Чому не було вчорашньої трансляції мого виступу у Волинській області, чому за дві секунди до мого виступу згорів трансформатор? Шановні, щоб не згоріла країна за дві години до підрахунку голосів», – зауважив Президент. Він зобов’язав правоохоронні органи розібратись і доповісти нації, «хто стоїть за цією провокацією».

Президент України доручив співголовам Міжвідомчої робочої групи з питань протидії корупції впродовж 5 днів підготуватися та доповісти про стан боротьби з корупцією за 2009 рік по кожному відомству і надати відповідні пропозиції. Він також доручив Секретарю РНБОУ завершити роботу над створенням Координаційної Ради із запобігання та протидії злочинності і корупції.

Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)

КОМЕНТАРІ