Технічно готові, але фінансово неспроможні

Технічно готові, але фінансово неспроможні

16.10.08 10:34 0 2900
Саме так можна охарактеризувати стан справ з підготовкою міста до початку опалювального сезону. Про це цього тижня у нашій редакції говорили гості – заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства Олександр Дерев’янко та директор «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Арсен Блащук.

— Місто вже готове до зими?
О.Д.: Комунальні служби міста виконали план підготовки до зими на 99%. 15 жовтня у нас була технічна готовність подати у місто теплоносій. Але фінансовий стан дуже скрутний. Це пов’язано й із загальною фінансовою кризою. Зараз Національний банк вживає заходів, щоб забезпечити стабільність, але через це у нас виникли проблеми з отриманням кредитів для проплати за газ. Міська рада ухвалила рішення про заставу майна, відкрита кредитна лінія. Тобто технічно ми готові до початку опалювального сезону, а фінансові питання, я думаю, за кілька днів теж будуть вирішені.
— Що з котельнею на вул. Індустріальній?
О.Д.: Ця котельня, яка забезпечує 40% міста теплом і гарячою водою, теж технічно готова. Всі суперечності, які довкола неї були, врегульовані.
Готові включити тепло, коли буде газ
А.Б.: Так, ця котельня з цілісним майновим комплексом перебуває на балансі «Теплокомуненерго». Судовий спір нашого підприємства не стосується. Договори, які були, ми виконали. Ми підготували місто до зими і готові включити тепло, коли буде газ. Включно з об’єктами, які зараз є спірними, тобто котельня і мережі від Індустріальної.
— Коли ж розпочнеться опалювальний сезон?
А.Б.: Єдина перепона до початку опалювального сезону – відсутність договорів на газ і заборгованість перед ДК «Газ України». Умова жорстка: погашення боргу за спожитий у минулому опалювальному сезоні газ, який складає 10 млн. гривень. Є рішення банку про виділення кредиту. Але у понеділок вийшла постанова Національного банку, яка забороняє видачу кредитів. Зараз ми займаємось пошуком шляхів виходу із цієї ситуації. Кредитувалися ми щороку і жодних проблем з цим досі у нас не було. Такої ситуації ми не очікували, тому іншого джерела погашення боргу за газ зараз у нас нема. Населення нам боргує 21,6 млн., ЖЕО – 9,8, будинкоуправління військової квартирно-експлуатаційної частини – 4,6, а інші відомства – 5 мільйонів гривень. Тобто цих коштів достатньо, щоб розрахуватися за газ, але зараз ми їх отримати не можемо.
Щодо КЕЧі, то є рішення міської ради, що місто приймає її житловий фонд до комунальної власності. Є відповідні кошти на ремонт житла, але погашення боргів за газ там не враховано. Тому саме через таких споживачів, які не оплачують нам послуги тепло- і гарячого водопостачання, вчасний початок опалювального сезону викликає велике занепокоєння. Лімітів на газ не має не лише Івано-Франківськ, але й більшість міст України. 15 жовтня – це лише орієнтир до початку опалювального сезону. Для цього ще необхідне розпорядження міського голови, а воно може бути видане лише тоді, коли середньодобова температура впродовж трьох днів не перевищуватиме восьми градусів за Цельсієм. Якщо погода зіпсується і почнуться морози, ми матимемо великі проблеми.
Працюємо у борг
О.Д.: Що стосується КЕЧі, то я додам, що цього року Міністерство оборони для Івано-Франківська виділяє 11,1 млн. грн. на капремонт її житлового фонду. У нас таких будинків є 17. Всі роботи будуть виконані. Тому кечівський фонд буде повністю підготований до зими. Але кошти надійшли пізніше, ніж було необхідно. І зараз роботи тривають лише у п’яти будинках. На базі кечівських будинків ми плануємо створити нову модель обслуговування житла – так звану службу єдиного замовника. Це пілотний проект із розподілу функцій замовника і виконавця робіт з утримання житлового фонду.
— А як щодо підготовки до зими інших відомчих будинків?
О.Д.: Щодо іншого відомчого житлового фонду, то в нас теж були певні спільні напрацювання з управлінням ЖКГ облдержадміністрації. Ми їх включили у програму реформування свого житлово-комунального господарства. Вона передбачала кошти на капремонт відомчого житла, але була знята з фінансування, тому наші сподівання на це не виправдалися. Доведеться розраховувати лише на кошти міського бюджету. На капремонт цієї суми не вистачить, але її достатньо для забезпечення подачі у ці будинки тепла.
На підготовку муніципального житлового фонду виділено 444 тис. грн. Додатково з бюджету розвитку виділено ще 270 тисяч і передбачено один мільйон дотацій ЖЕО, як відшкодування різниці в тарифах.
Інші 12 програм, які передбачають підготовку до зими, на що передбачено понад 14 мільйонів, зараз виконуються у борг, бо є проблеми з фінансуванням із бюджету розвитку. Борг за ці роботи вже перевищує 4 млн. грн. Решту програм, які ми не зможемо профінансувати у цьому році, будуть перехідними на 2009 рік, але вони не впливають на початок подачі тепла.
Це ж стосується і державних програм з реконструкції котелень. Угоди укладені, кошти не надійшли, але роботи ведуться. «Теплокомуненерго» виконує їх за рахунок власних обігових коштів, які могли б піти на оплату за газ. Скажімо, програму встановлення лічильників теплової енергії підприємство виконало вже на 86%. А її фінансування теж передбачалося із держбюджету.
Впроваджуємо енергозбереження
А.Б.: Ми вже встановили 518 будинкових лічильників тепла. Залишилось змонтувати ще 60, і до кінця жовтня ми матимемо практично 100-відсотковий облік теплової енергії, за винятком об’єктів від котельні на вул. Індустріальній. Через спір щодо власності на неї цього року ми коштів туди не вкладали. Адже за весь час її експлуатації ми й так туди вклали понад 16 мільйонів і шляхів повернення цих коштів наразі не бачимо. Тому безглуздо продовжувати вкладати державні кошти в об’єкт, який перейде у приватну власність.
Працюємо ми і над програмою переведення котелень на біопаливо. Одну котельню у Крихівцях, яка обігріває місцеву школу, ми вже перевели. На черзі — котельня на вулиці Юності. На жаль, там недостатнє фінансування – всього 1 млн. 200 тис. з державного і міського бюджетів, а вартість робіт становить 4 млн. 300 тисяч. І все ж до кінця листопада ми маємо намір і її перевести на біопаливо. Надалі ми намагатимемося перевести на біопаливо максимум котелень, щоб скоротити споживання газу. В подальшому це призведе і до здешевлення тарифів, і до незалежності від поставок газу, який щороку стрімко дорожчає.
Аналогічна програма у нас і з впровадження когенерації, щоб забезпечити підприємство власною дешевою електроенергією. Першу таку станцію ми ввели в дію у 2004 році, в 2008-му – другу і в листопаді плануємо змонтувати когенераційну установку потужністю 1 мВт на котельні на вул.Симоненка. Таким чином ми практично на 90% забезпечимо себе власною електроенергією.
Є програми, які ще перебувають у стадії підготовки. Зокрема, це модернізація і реконструкція трьох теплових районів. Перший – у Пасічній, що передбачає переведення котельні на Тролейбусній на сучасні котли, біопаливо, когенерацію і двотрубну систему подачі тепла з індивідуальними тепловими пунктами у кожному будинку і з автоматичним регулюванням температури, залежно від температури зовнішнього середовища, а також цілодобової подачі гарячої води. Хоча частина мешканців Пасічної в опалювальний період вже зараз гарячу воду мають цілодобово. Аналогічні проекти маємо намір впровадити у мікрорайоні вулиць Довгої та Дорошенка. Вартість цієї програми, розрахованої на три роки, — приблизно 17 мільйонів доларів США. Якщо нам вдасться це зробити, тоді з’явиться перспектива отримати ще один кредит у 60 мільйонів доларів США і зробити повну реконструкцію всієї системи теплопостачання міста за сучасними євротехнологіями, які передбачають максимальну відмову від використання природного газу і забезпечення власною електроенергією, надлишок якої реалізовуватимемо іншим комунальним підприємствам міста.
Минулого року ми також виграли тендер на реконструкцію ряду котелень. Зараз на реконструкції перебуває п’ять. Хоча кошти ще не надійшли, але роботи з реконструкції, які вестимуться поетапно, на перебіг опалювального сезону не впливатимуть.
До січня тарифи не зростуть
— Чи й надалі зростатимуть тарифи?
А.Б.: Основна проблема формування тарифної політики – це ціни на енергоносії. Всі інші чинники на зростання тарифу майже не впливають. Нас непокоїть ціна на газ. Наразі ми не знаємо, за якою ціною відпускатиметься газ підприємствам комунальної теплоенергетики. В угоді передбачено, що вона наразі залишатиметься такою, як є, і щомісяця зростатиме на 3,5%. Втім така ціна, очевидно, протримається лише до кінця цього року. Що буде з 1 січня, — я не знаю. Але принаймні до нового року різкого зростання тарифу на теплову енергію не передбачається.
— Скільки газу ви споживаєте і як плануєте повертати собі борги споживачів?
А.Б.: Залежно від погодних умов ми споживаємо 90-100 мільйонів кубометрів газу на рік. Щодо боргів населення, то наразі на виконанні у державній виконавчій службі виконавчих документів є більш ніж на 9 млн. гривень. Але чинне законодавство, на жаль, не передбачає відповідальності за невиконання судових рішень. Ми перебуваємо у парадоксальній ситуації: якщо не заплатимо за газ, штрафні санкції становлять 47%, а взяти їх ніде, бо населенню за несплату наших послуг ми не можемо нараховувати жодних штрафних санкцій. Є закон про реструктуризацію боргів, і якщо людина його не виконує, лише тоді ми маємо право нарахувати пеню 0,3% на рік. Хоча це фактично ні на що не впливає. Щороку ми беремо кредити і сплачуємо банку 18-20%. Ці суми нам теж ніхто не компенсує. Ми є заручниками між населенням і ДК «Газ України». Ми не можемо заморозити місто, але й не можемо своїми зобов’язаннями відповідати перед постачальниками газу, бо нам не вистачає обігових коштів. Сума, яку нам зараз боргують споживачі, це майже річний обсяг наших обігових коштів. Тобто ми фактично надаємо населенню безпроцентний кредит. Хочу наголосити, що, незважаючи ні на що, ми щороку належно готуємо місто до опалювального сезону. Обладнання у нас зношене на 70%. Але і у цих умовах ми забезпечуємо нормальну безаварійну роботу теплового господарства взимку. Сподіваюсь, що так буде й надалі. Хоча з кожним наступним роком гарантувати це дедалі важче.
Вузол проблем, який є у теплопостачанні, наразі, на жаль, не має розв’язання. Так далі бути не може. Але замість того, щоб лицем повернутись до проблем теплопостачальних організацій, державна влада знову поділила населення на дві групи: ті, хто користується центральним опаленням, за газ платять дорожче, ніж ті, що мають автономне опалення. А це неправильно.
За центральне опалення місто доплачуватиме
О.Д.: Я б хотів додати, що міська влада вживатиме жорстких заходів задля повернення населенням боргів за спожиті житлово-комунальні послуги. Зараз реалізується проект єдиного розрахункового центру, де буде зосереджена вся інформація щодо оплати житлово-комунальних послуг. Мешканці, які за них боргуватимуть, в перспективі не зможуть отримати від муніципалітету жодних послуг.
Також ми опрацьовуємо питання забезпечення населення через «Приватбанк», який виграв відповідний конкурс, так званими ідентифікаторами – пластиковими картками, які міститимуть всю інформацію про стан розрахунків за комунальні послуги: нарахування, заборгованість чи переплату. В перспективі ці картки можуть стати і засобами платежу. Якщо людина має депозит чи отримує зарплату через «Приватбанк», вона зможе залучити на цю картку кошти і оплата комунпослуг здійснюватиметься автоматично. Ми встановимо спеціальні термінали, де за допомогою таких карток можна буде отримати вичерпну інформацію про оплату комунпослуг і одразу ж за них заплатити. Додатково також опрацьовується питання щодо можливості «Приватбанком» оплачувати за своїх абонентів комунальні послуги у розмірі 100% їх вартості і в подальшому працювати з населенням щодо повернення ними цих проплачених коштів банку. Я думаю, що це буде дієвий вплив на боржників. Адже ми не маємо права перекладати на плечі тих, хто платить, проблеми тих, хто не платить. Що стосується малозабезпечених громадян, то для них існує система пільг і субсидій. Зараз муніципалітет додатково виділяє 5% субсидій, і люди фактично сплачують лише 10%.
Крім того, разом з «Теплокомуненерго» зараз ми опрацьовуємо питання, щоб тим мешканцям, які користуються центральним опаленням, компенсовувати частину закладеної у тариф вартості газу. Якщо людина, яка не встановила автономного опалення, зараз платить за газ більше, то я маю бажання полегшити їм цей фінансовий тягар. Можливо, це буде з розрахунку однієї гривні за квадратний метр, можливо, й більше. Ми проведемо певні розрахунки, підготуємо відповідний проект рішення, який винесемо на розгляд міськвиконкому і сесії міської ради. Це питання для нас актуальне, бо ми маємо великі проблеми з від’єднанням квартир від центрального опалення. Це призводить до розбалансування внутрішньобудинкових систем опалення, перегріву однієї частини будинку і недогріву іншої, нераціонального використання тепла і спаленого для його виробництва газу, що призводить до значних збитків «Теплокомуненерго». Якщо влада досі не спромоглася врегулювати цю проблему на державному рівні, ми спробуємо це зробити на місцевому.
Автор: УкрЗахідІнформ .
Джерело: http://www.wk.if.ua/
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Наступна новина: З початку року кількість ...

КОМЕНТАРІ