Одну з найвідоміших площ Ужгорода планомірно знищують

Одну з найвідоміших площ Ужгорода планомірно знищують

18.07.08 10:20 0 4603
Те, що історична частина обласного центру Закарпаття міста Ужгорода змінюється безповоротно, бачить кожен, хто не те що народився тут, але просто прожив у місті бодай років 5. Напевно, особливо яскраво це видно по площі Корятовича, яка поступово позбувається свого історичного обличчя, все більше завантажуючись новими кафе, ігровими закладами, торговельними центрами. Ринок на вул.Фединця, який звично називають «базаром на Корятці», насправді ще не настільки велике зло, якщо порівняти його із забудовами на площі. Однією з найпомітніших новобудов на площі Корятовича став торговельний центр «Луксор».

«На місці, де нині зведено «Луксор», був вільний майданчик і декоративно розписана стіна, - згадує голова громадського комітету охорони історико-культурної спадщини Закарпаття, методист відділу охорони культурної спадщини при управлінні культури ОДА Іван ДЕМКО. - Там взагалі не можна було нічого будувати, тому що площа повинна «дихати», має бути вільний вїзд. Старе, історичне середовище, яке можна було реконструювати і зберегти, вони зруйнували, знищили і тепер роблять перепланування. Ну де таке роблять? Без окремого архітектурного опорного плану,
без внесених змін до генерального плану ніхто не має права цього робити. Це кримінальна відповідальність. Відбувається волюнтаризм (тобто намір реалізовувати бажані цілі без урахування об'єктивних обставин і можливих наслідків. - Авт.): із «Луксором», будинком угорського художника Ріа-са, який знесли на тій же площі Корятовича. Це пам'ятки історії, які дотепер входять до списку будівель, що підлягають державній охороні. Лише в Ужгороді 4 діючі пам'ятки, що знаходяться під державною охороною, фактично знищили».
Звісно, чимало людей уже давно намагаються завадити знищенню центру міста. Щоправда, наразі всі звернення, прохання, відкриті листи й інші спроби громадського комітету охорони історико-культурної спадщини Закарпаття, до складу якого входять чимало відомих у місті архітекторів, істориків, мистецтвознавців, не вплинули на міську владу жодним чином. «Чому для клерків із міської управи звернення цих людей, які зібралися добровільно заради захисту архітектурної спадщини, не аргумент бодай для того, щоб зібратися? Або чому жоден із депутатів міськради не сказав, мовляв, до нас же звертаються, то давайте бодай обговоримо питання. То який рівень цих людей, котрі навіть розглянути наші звернення не хочуть?» - цікавиться Іван Демко.
«Я дійшов висновку, що все це нищиться руками органів архітектури. Адже вони повинні дозволи давати на всі ці будівництва. Тут же відбувається професійна проституція. Якщо ти архітектор, тобі держава дала печатку і ти виступаєш оком державним, а ти дозволяєш руйнувати пам'ятку, то як це назвати?»
Руйнування обласного центру триває. Комітет охорони історико-культурної спадщини нарахував у місті ще понад сто будівель, які мають історично-архітектурну цінність. Проте людей, які реально прагнуть зберегти обличчя Ужгорода, воліють не слухати. Забуваючи між тим, що це не просто забаганка декількох ужгородців, але й можливість залучати прибутки для міста. Адже місто у нас позиціонують ледь не як «шматочок старої Європи» і приїжджають сюди дійсно подивитися на затишне європейське містечко. Сучасні ж багатоповерхові будівлі, торговельні центри, які почали скуповувати центр, до туристичних принад ніяк не віднесеш. «Коли я намагаюся пояснити це представникам влади, мені відповідають: «У нас існує інше бачення цих питань», - приречено каже пан Іван.

Матеріал наданий сайтом webochka.com. Це цікавий интернет дайджест, де ви знайдете пізнавальні статті, новини, гумор, креатив.
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)

КОМЕНТАРІ