День студента: у них і в нас

День студента: у них і в нас

17.11.08 08:24 0 4824
17 листопада — Міжнародний день студента. Історія його виникнення має сумний відтінок. Свято встановлено 1941 року в Лондоні на мітингу студентів, що представляли 14 країн, на згадку про чеських студентів-патріотів, розстріляних гітлерівцями 17 листопада 1939 р. З того дня Міжнародний день студента — це день, коли студентів всіх країн об’єднує пам‘ять. Це день, коли слово «солідарність» має дійсний зміст.
Від повзання
до спалювання стрічок

Студентське свято — це традиція. В Україні ми святкуємо День студента
17 листопада. В інших країнах світу цей день відзначають також і в інші дні року, залежно від національних історій щодо цього свята. Попри відмінності дат святкування та кордони, День студента — свято молодих, а це означає, що воно — веселе і цікаве. Пропонуємо найоригінальніші традиції відзначення цього свята у різних країнах світу.


Впродовж більш ніж ста років у лютому в Гарвардському університеті проводяться театралізовані святкування, названі «Hasty Pudding» — на честь страви, яку з 1795 року приносили на збори студентського клубу, покликаного «культивувати суспільні симпатії і цінності, відчуття дружби і патріотизму». Це свято вважається одним із найбільш масштабних і веселих студентських карнавалів США з костюмованим парадом. Усі ролі в ньому — і чоловічі і жіночі — виконують чоловіки, адже так повелося ще з тих часів, коли Гарвард був виключно «хлопчачим» університетом.


У Фінляндії студентське свято має назву Ваппу. Його відзначають 1 травня, кажуть, що нагадує він справжній бразильський карнавал. Молоді люди, що цього дня закінчили ліцей, отримують студентські кашкети — як символ переходу на новий рівень дорослого життя. Але цього дня студентський кашкет надягають усі, не зважаючи на вік. За традицією, святкування Ваппу починається напередодні — 30 квітня — з урочистого привітання президента країни. У Хельсінкі проходять студентські гуляння, які відкриваються церемонією покладання на голову статуї Хавіс Аманди — символу Хельсінкі — студентського кашкета. Голову статуї заздалегідь миють. Честь покладання кашкета щороку переходить від одного ВНЗ до іншого. Для статуї виготовлений спеціальний кашкет, довжина кола якого — 85 сантиметрів.


У Порто і Коїмбре (Португалія) в травні проходить велике студентське свято Кейма — спалювання стрічок. Кейма починається опівночі гучним студентським співом серенад біля пам’ятника одному з португальських королів. У міському парку виступають місцеві і приїжджі музичні групи. Кульмінація свята — урочистий хід студентів через усе місто. Кожен студент одягається в уніформу рідної alma-mater, всі учасники тримають в руках течки зі своїми стрічками і рухаються поряд з яскраво прикрашеною вантажною машиною. У кузові сидять випускники, а першокурсники повзуть на колінах услід по бруківці.Гучно та не всюди

У нашому місті студентів є чимало. Тож цікаво, які традиції склалися в івано-франківських ВНЗ, зокрема в державному медичному університеті, університеті нафти й газу та Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника.


Як нам повідомив голова студентського профкому медуніверу Андрій Холошнецький, усталених традицій щодо відзначення Дня студента тут немає. Але оптимістично додав: «Будемо запроваджувати». Без святкувань все-таки тут не обходиться, студентам-медикам пропонують КВК та концерт. А далі, гадаю, студентам фантазії не позичати, щось придумають. Та все ж сподіваємось, що в медичному університеті таки хтось започаткує цікаву та неординарну традицію. Як кажуть, поживемо — побачимо.


В університеті нафти й газу два роки поспіль проводили круглі столи, тема яких — історія Дня студента. Так уже повелося, що не всі студенти знають про трагічну історію цього дня, тому вирішили своїх спудеїв «просвіщати». Але ця традиція чомусь не прижилася. Голова студентського профкому ІФНТУНГ Артур Воронич розповідає: «В нашому університеті навчається близько семи тисяч студентів, а на круглі столи не можливо всіх зібрати. Тому цього року таку просвітницьку роботу проводять на факультетах куратори у своїх групах».


Огляд художньої самодіяльності та гала-концерт — справжня традиція університету. ІФНТУНГ цінує своїх студентів і цього року дарує похід до драмтеатру на виставу з майже однойменною назвою «Театр». Його заплановано на 19 листопада.


В Прикарпатському університеті традиція не одна — їх чимало. Тут розроблено грандіозний план святкування, який включає 12 заходів, а святкування розпочалися ще з понеділка. Всі називати не буду, зупинюся на найцікавіших.


У понеділок відбулась зустріч «Питання — відповіді — пропозиції» з ректором університету Богданом Остафійчуком. А в наступні дні тижня — багато сміху, співів та святкувань, зокрема: козацькі забави, турнір з шахів, кубок КВК «Вибух сміху-2008», конкурс серед першокурсників на найкращий плакат «Студентське життя очима першокурсників», нагородження студентів за успіхи в навчанні, науковій роботі та громадській діяльності, караоке та ректорський обід, на якому студентам пільгових категорій видають талони на безплатне харчування в їдальнях університету. Для студентів, що живуть у гуртожитку, організовано конкурс «Найкраща кімната». А подарунок мешканцям взірцевих кімнат — набори посуду — потрібна річ, особливо в гуртожитку.


З минулого року ректорат і студентський профком поздоровляють студентів вітальними листівками власного виробництва. 17 листопада — день вітань, грандіозних заходів не проводиться, бо більшість студентів святкує в колі друзів.


Зробивши екскурсію по університетах Івано-Франківська, констатую, що медики святкують Міжнародний день студента експромтом, студенти нафти і газу займаються просвітницькою діяльністю, а в Прикарпатському університеті святкують довго й гучно.
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
5 (голосів: 8)
Попередня новина: «Свобода» – проти ...
Наступна новина: Антикризовий закон може ...

КОМЕНТАРІ