Хто тут крайній?
Про такий оригінальний хід у парламентських кулуарах стало відомо вже після початку позачергового засідання ВР, присвяченого звіту Національного банку та відстороненню його керівництва від займаних посад. Нагадаємо, ініціювала повернення з відпустки фракція БЮТ, яка зібрала за це 155 (при необхідних 150) підписів. Виступаючи з трибуни й місць, представники Блоку Тимошенко красномовно розповідали про те, що Національний банк несе повну відповідальність за ситуацію на валютному ринку України (читай — стрімке падіння гривні), що такої незалежності, якої має НБУ, не має жоден інший центробанк світу, а тому не можна вже й надалі «терпіти цю державу в державі», яка свавільно трактує закони і своїми діями підриває не лише фінансові підвалини країни, але й її національну безпеку».
Думку опонентів, як виявилося, найповніше висловив голова профільного комітету ВР Микола Азаров, якого, попри протилежні політичні погляди й давню критику, у розмовах із кореспондентом «УМ» гаряче підтримували представники пропрезидентської частини «помаранчевого» табору. Квінтесенцією виступу, як завжди, неперевершеного в риторичному сенсі Миколи Яновича стала теза про те, що реальною причиною кризи є бездарна політика уряду, а Нацбанк просто хочуть зробити «крайнім» і розглядом цього питання відволікти увагу громадськості від справжніх винуватців того катастрофічного стану, в якому зараз перебуває українська економіка. Ну й запустити гривнедрукарський станок, звісно.
Стельмаха «не було», а його рішення — були
Виступ в. о. голови правління Нацбанку Анатолія Шаповалова охочих зробити вищеперелічене цікавив мало — БЮТ у компанії комуністів та Блоку Литвина прагнув крові. Щоправда, була одна перепона: раніше парламент уже двічі висловлював Стельмаху недовіру, закликаючи Президента відставити голову НБУ, однак Віктор Ющенко ці заклики ігнорував. А іншого варіанту, окрім відповідного рішення глави держави, Конституція для звільнення керівного крісла Нацбанку поки що не передбачає.
Тоді й виникла «блискуча» ідея — «ліквідувати» Стельмаха, так, ніби його на посаді голови Нацбанку й не було. Щоправда, в такому разі мали б стати недійсними й усі рішення НБУ, підписані рукою «непризначеного» керівника. Але «тимошенківці» й комуністи, з якими спілкувалася «УМ», в один голос твердять, що це не так. «Постанови, підписані Стельмахом, діятимуть, як і раніше», — запевнив БЮТівець Валерій Писаренко.
«При призначенні Стельмаха головою була порушена процедура, а отже, ми маємо право скасувати те рішення парламенту. А отже, поки він перебував на посаді, його рішення були легітимні», — дивувала логікою комуністка Алла Александровська. Щоправда, при цьому вона наголосила на тому, що подальші кроки ВР мають бути «по процедурі» — після звільнення вже колишнього керівника кандидатуру нового має внести на затвердження парламенту Президент.
Тигіпка не вернули, Яценюк не хоче сам
Очевидно, саме з цих міркувань Верховна Рада відмовилася від іще однієї ідеї «антистельмахівців» — відновити на посаді попереднього голову НБУ Сергія Тигіпка («за» проголосували тільки 183 нардепи — переважно БЮТ і Блок Литвина). Наразі виконуючим обов’язки керівника Нацбанку залишається пан Шаповалов. Що ж до ймовірних наступників Стельмаха, то прізвищ називають чимало — голови наглядової ради НБУ Петра Порошенка, іншого заступника — Савченка, банкіра Тимонькіна, Арсенія Яценюка...
Утім сам Яценюк від повернення в НБУ категорично відхрестився: «Я зараз займаюся політичною діяльністю, а політик не може керувати Нацбанком». На тому, як важливо відділити політику від Національного банку, наголошують усі фахівці. І висловлюють побоювання, що «декому» це, на жаль, незрозуміло.
«Розігнавшись», Верховна Рада вирішила не зупинятися й ухвалила внесену представником Блоку Тимошенко Святославом Олійником постанову про «відповідальність Президента Віктора Ющенка за ситуацію, що склалася у фінансово–кредитній сфері України». 23 з 227 голосів належать «антипрезидентським» членам фракції «НУНС». Як скромно зазначили БЮТівці, «запахло імпічментом», але поки що його процедуру вони не розпочинатимуть.
Як мовчать про перспективу додаткової емісії, яка загрожує шаленою інфляцією та іншими «страшилками». Хтозна, як там воно буде, але того факту, що уряд прагне до друкарського станка, представники БЮТ і не заперечують. «А станок ніколи й не вимикався — ним користувалися всі уряди, в тому числі і Янукович, і Єхануров... У період кризи друк додаткових грошей — це один із засобів врятувати економіку», — «потішив» Валерій Писаренко.
ОЦІНКИ
То хто сьогодні голова НБУ?
Володимир Стельмах залишається законним головою Національного банку — так відреагував на вчорашні кроки парламенту секретаріат Президента вустами заступника голови СП Олександра Шлапака. Рішення щодо скасування постанови 2004 року про призначення Стельмаха керівником НБУ Шлапак назвав «антиконституційним», додавши, що воно створить серйозну паніку на готівковому та безготівковому валютному ринку. «Таким чином робиться все для того, щоб відвернути увагу громадськості від невдалих газових переговорів», — цитує представника Банкової УНІАН. Крім того, вважає Шлапак, такими діями уряд хоче отримати доступ до можливості неконтрольованої емісії гривні для покриття дефіциту бюджету–2009.
У свою чергу заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов каже, що він продовжує виконувати обов’язки голови Нацбанку, позаяк Стельмах перебуває у 30–денній відпустці.
Автор: головний редактор УкрЗахідІнформ
.
Джерело: http://www.umoloda.kiev.ua/
Попередня новина: Тимошенко демонструє дива ...
Наступна новина: Міліція вилучає із ...