На урочисті збори з цієї нагоди до головної міліцейської будівлі області завітали заступник голови Рівненської облдержадміністрації Степан Павлюк, перший заступник голови обласної ради Валентин Королюк, керуючий справами Рівненського міськвиконкому Святослав Власюк, перший заступник голови Рівненської райдержадміністрації Сергій Подолін, заступник прокурора області Павло Ванзуряк, заступник начальника УСБУ Микола Захарець, начальник Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань Олександр Воробей, ветерани та співробітники карного розшуку ОВС області.
Розпочався захід з невеличкого екскурсу в історію служби – у буремні 1918-1919 роки. Саме тоді в країні панувала небувала розруха. Царський уряд знищив картотеку та всі обліки злочинного світу, із тюрем звільнили весь кримінальний елемент, який швидко розгорнув свою чорну справу. Новій владі потрібно було з нуля розпочинати формування каральних органів. Ось тоді й побачив світ Декрет ради народних комісарів України “Про організацію судово-карного розшуку”. У січні 1919 року Радянський уряд України розпочав активну роботу з організації в республіці органів охорони революційного порядку, а 13 січня народний комісаріат внутрішніх справ розіслав у ради та ревкоми республіки циркуляр, в якому пропонував негайно скасувати народну міліцію і варту, передавши їхні справи до відділення ревкомів. 11 травня 1919 року Постановою народного комісаріату юстиції було введено в дію “Положення про органи карного розшуку і судово-карної міліції”. З цього часу розпочалась непримиренна боротьба працівників карного розшуку з криміналом, і слова відомого героя Шарапова із кінофільму «Місце зустрічі змінити неможна» – «Вор должен сидеть в тюрьме» – стали девізом в діяльності провідної, а точніше головної служби Народного Комісаріату Внутрішніх Справ, а потім і МВС України.
Та повернімося до урочистостей. Зі щирими поетичними рядками до присутніх звернулася ветеран органів внутрішніх справ – підполковник міліції у відставці Марія Денисюк. А власне саму урочисту частину відкрив своєю промовою перший заступник начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області – начальник кримінальної міліції полковник міліції Анатолій Бужанський.
– На превеликий жаль, у зв’язку зі службовою необхідністю сьогодні відсутній у залі начальник УМВС генерал-майор міліції Ярослав Голомша. Тому дозвольте мені від його імені привітати всіх зі святом, – зауважив Анатолій Степанович. – Вітаю вас і від себе особисто зі знаменним ювілеєм – 90-річчям заснування служби, історія появи якої дозволяє сказати, що суть, дух, упевненість її працівників у власних діях базуються на трьох принципах: відданості своїй справі, вірності своєму народові та відвазі під час небезпечних ситуацій. Бути на висоті цього покликання – місія наскільки почесна, настільки й нелегка. Назавжди залишається у вдячній народній пам'яті мужність та саможертовність перших працівників карного розшуку, з яких починалася історія служби, їх героїзм і відвага в роки Великої Вітчизняної війни, вірність обов’язку і Закону в часи виборювання Незалежності нашої України. Ювілейну річницю ми зустрічаємо під мирним небом, торуючи нелегкий шлях до демократичного, правового громадянського суспільства. І в цьому є великий внесок працівників карного розшуку. У тяжкій та ризикованій роботі, на жаль, іноді трапляються й трагедії. Падають у борні й досвідчені розшуковці, й хлопчаки, яким лише виповнилося 20... Ми пам'ятаємо про самовідданість оперуповноважених, які стали на заваді лихим намірам озброєних кримінальних зграй, боронили громадян від знахабнілої злочинності. Низький уклін і довічна шана загиблим при виконанні службового обов'язку…
Пам’ять тих, хто пішов із життя, вшанували хвилиною мовчання, після чого Анатолій Бужанський від імені міліцейського колективу вручив матеріальну допомогу Юлії Лесик та Ніні Солтис, які занадто рано залишилися вдовами.
Святкові ж накази оголосив заступник начальника УМВС Юрій Михальчук. Серед міністерських відзнак, які отримали розшуковці, були нагрудні знаки «За заслуги в карному розшуку України», «За доблесть і відвагу у службі карного розшуку», «За відзнаку в службі» першого та другого ступенів, ювілейні медалі «90 років карному розшуку України» та інші.
До мікрофону запросили начальника Управління карного розшуку УМВС полковника міліції Василя Забейду. Він побажав ветеранам служби якомога довше залишатися «у строю», адже, за його словами, майже 55 відсотків розшуковців в Україні – це молоді співробітники, а оперативних працівників закликав не цуратися старших товаришів по службі, постійно переймати їх передовий досвід.
Далі потекли рікою привітання та подарунки від гостей. Зокрема, за активне сприяння УСБУ в області у виконанні покладених завдань у сфері захисту національної державності, суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, законних інтересів держави та прав громадян, покращення відносин між силовими структурами області та з нагоди відзначення 90-річчя створення служби карного розшуку Микола Захарець нагородив Анатолія Бужанського знаком «Почесна відзнака Управління Служби безпеки України в Рівненській області», а з рук Олександра Воробья начальник кримінальної міліції отримав Почесну грамоту за дієву взаємодію та тісну співпрацю із Державною кримінально-виконавчою службою України у сфері боротьби зі злочинністю. Іменинників привітали також перший заступник начальника УМВС Олексій Харкевич, заступники начальника УМВС Василь Басовець, Олександр Басюк, Віталій Заславський, Юрій Михальчук та інші гості і колеги. Не залишилися винуватці свята і без подарунка від Ярослава Голомші – ноутбука. До речі, незайвим буде сказати, що таку кількість презентів, потрібних для роботи, міліцейські служби отримують нечасто. Тож, приємно, що працівників карного розшуку поважають представники інших силових структур, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, ветерани ОВС і колеги.
Завершився захід традиційним покладанням квітів до пам’ятника загиблим правоохоронцям на території УБОЗу.
Від створення радянського «уГРОЗыска» до карного розшуку наших днів минуло 90 літ. Але попри невпинний плин часу розшуковці були, є і залишаються ГРОЗою для злочинців, надією для скривджених та гордістю усього міліцейського колективу. Переконані, так буде завжди. Адже, виходячи на заслужений відпочинок, досвідчені та бувалі оперативники зазвичай залишають після себе достойну зміну, дбаючи про те, аби служба-доля завжди була на висоті.
Марина НОНКА,
ВЗГ УМВС
Автор: головний редактор УкрЗахідІнформ
.
Попередня новина: Митрополит Ніфонт: Деякі ...
Наступна новина: Правоохоронці вилучили в ...