Газовий потік пересихає
Останнім часом з Росії все частіше лунають попередження про те, що «Нафтогаз» на межі банкрутства, оскільки в компанії не вистачає грошей для купівлі необхідної кількості природного газу, який нині потрібно закачувати у підземні сховища.
Як відомо, Україна в травні повністю розрахувалася за природний газ. Але Росія перед цим цілий місяць голосно висловлювала сумніви у нашій платоспроможності та транслювала їх у Європі. Такий тиск на нашу державу пов’язаний з не дуже добрими справами власне самого «Газпрому». Нам стали відомі результати його господарської діяльності. Виявляється, що показники цієї компанії за І квартал суттєво знизилися: обсяг природного газу на основному ринку ЄС впав на 39%. Перспектива на найближчий період також не оптимістична. Адже, відповідно до минулорічних тенденцій нафтового ринку, нині ціна на газ буде значно знижуватися, хоча й з певним запізненням.
Згідно з даними центрально–диспетчерського управління паливно–енергетичного комплексу Росії, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року видобуток газу в Росії знизився на 28%, тобто до 40 млрд. куб. м. У «Газпромі» видобуток газу в травні впав майже на 34,5% і становить 30,3 млрд. куб. м. А зниження видобутку газу і падіння ціни на його реалізацію призведе до різкого скорочення виручки. За підсумками року вона може знизитися на 35—40% у порівнянні з результатами 2008 р.
Вслід за Європою Україна теж знизила споживання російського газу. Якщо торік за п’ять місяців для споживачів України надійшло понад 23 млрд. куб. м російського газу, то в цьому році ця цифра становить лише 7,18 млрд. куб. м. У 2008 р. за п’ять місяців через газотранспортну систему України до Європи було протранспортовано 57 млрд. куб. м, а в цьому році тільки 31 млрд. куб. м. Тому керівництво Кремля і «Газпрому» сьогодні так наполегливо вимагають від України закачати 19 млрд. куб. м газу до ПСГ.
«Невеличка хитрість» постачальника
Я завжди наполягав на тому, що ми повинні мати достатній запас газу у своїх підземних сховищах, аби уникати непередбачених дій нашого постачальника. Та ці запаси повинні бути в розумних об’ємах!
Закачка газу до сховищ продовжується до 15 жовтня. Ми ще маємо час! До того ж, якщо зважати на ціну на газ, то нам доцільно активізувати цей процес у серпні та вересні, коли вартість газу суттєво знизиться у порівнянні з ціною ІІ кварталу. Нині, нагадаю, ціна на російський природний газ у ІІ кварталі становить 270, 95 долара за 1 тис. куб. м. У ІІІ кварталі вона становитиме орієнтовно 194 долари. Це — на 75 доларів менше! Тому тиск із боку Кремля, який особливо гостро в цей час відчуває «Нафтогаз», можна пояснити одним: російське керівництво прагне змусити нас максимально закачувати газ у ІІ кварталі, коли його ціна становить $271.
Протягом останніх років запаси газу в ПСГ на кінець періоду закачування становили:
Ще не опустіли «газові закрома»
На сьогоднішній день у вітчизняних підземних сховищах знаходиться 19 млрд. куб. метрів газу. Порівняно з таким же періодом 2007 і 2008 рр. це на один мільярд більше. Для повного забезпечення природним газом на кінець сезону закачування у сховища, згідно з досвідом минулих років, достатньо мати 28 млрд. куб. м. Це значить, що до 15 жовтня, тобто за 4,5 місяця, необхідно закачати ще близько 9 млрд. куб. м. Торік за липень, серпень, вересень та 15 днів жовтня ми закачали 8,6 млрд. куб. м. Щоправда, необхідно врахувати той факт, що ми різко скоротили споживання газу в цьому році, порівняно з минулим, на 9,5 млрд. куб. м. (з 34,460 до 24,910 млрд. куб. м). Тому, на мою думку, зараз у нас немає потреби мати в своєму запасі майже половину природного газу від його річного споживання.
З урахуванням цінової політики у червні доцільно зменшити надходження газу до 1 млрд. кв. м на місяць і тим самим зменшити проплату за дорогий газ із Росії. Це дасть нам змогу гарантовано платити за блакитне паливо. Таким чином ми позбавимо втіхи кремлівське керівництво шантажувати і принижувати нас перед світовою громадськістю.
Принагідно слід нагадати кремлівським керівникам, що до 2004 р. Росія, аби не допустити зриву експортних поставок газу в Європу, сама закачувала газ у наші ПСГ, при цьому ще й доплачуючи (хоча й набагато менше, аніж коштують ці послуги в Європі). Приблизно по 8 доларів за зберігання однієї тисячі куб. м газу. Нині ж вона заявляє, що закачувати газ у ПСГ не буде, а повністю забезпечить поставку газу на вході в Україну в необхідних обсягах. На це хочеться лише сказати: хай забезпечує, а не лякає Європу можливим зривом з української сторони цих поставок. Адже в січні 2009 р. не ми зірвали поставки газу до Європи, а Росія повністю перекрила їх на кордоні з Україною. Тепер керівництво Кремля прагне, аби Україна закачала газ у ПСГ для забезпечення нерівномірного споживання російського природного газу країнами Європи.
Вугілля як альтернатива
Нині нам слід самим відстоювати свою енергетичну безпеку та планувати запаси газу у вітчизняних ПСГ, залежно від наших потреб і можливих непередбачуваних дій північного сусіда.
Платіжна дисципліна повинна бути на високому рівні, аби в майбутньому не дати жодної можливості російській стороні використати газовий фактор проти України. Для цього уряду необхідно вжити заходів, щоб покінчити з неплатежами за спожитий газ. Треба терміново зобов’язати боржників розрахуватися за спожитий газ та ввести кримінальну відповідальність за несвоєчасну сплату, яка повинна розцінюватись як крадіжка товару. Верховна Рада має ухвалити закони, які б законодавчо врегулювали питання непроплати за спожитий газ. Ми зобов’язані назавжди вибити козирну карту Кремля щодо України, позбавивши таким чином можливості використовувати природний газ для подальших шантажів.
Крім того, необхідно й надалі продовжувати скорочення споживання російського газу, збільшувати власний видобуток і використовувати як альтернативу йому власне вугілля, яке на сьогодні лежить на складах. У 2008—2009 рр. Мінпаливенерго впровадило на генеруючих електростанціях застосування вугілля замість природного газу.
Кабінет Міністрів повинен врегулювати питання контракту №КП від 19.01 2003 р. між «Газпромом» і «Нафтогазом» (статті 6, 5) щодо санкцій за невиборку газу. До того ж енергетичні запаси на зиму нашим виробникам потрібно робити не тільки природним газом, а й нафтопродуктами та вугіллям.
Іван ДІЯК, радник Президента України
Автор: головний редактор УкрЗахідІнформ
.
Попередня новина: «Регіонали» і комуністи не ...
Наступна новина: На Рівненщині вітали донорів