Глава держави виступає за притік іноземного капіталу, направленого на модернізацію виробничих процесів, організацію виробництва високотехнологічної та імпортозаміщуючої продукції, створення нових робочих місць.
Відтак, оскільки залучення іноземних інвестицій є важливою складовою розвитку вітчизняної економіки, Президент наполягає, що необхідно здійснювати професійний аналіз стану справ у цій сфері.
Проте, звітуючи про подолання кризи за рахунок притоку іноземних інвестицій у II кварталі 2009 року, уряд вкотре замість чесної економічної політики йде шляхом яскравого піару і вдається до маніпуляцій показниками.
Адже детальний та неупереджений аналіз даних Держкомстату щодо інвестиційних процесів за ІІ квартал 2009 р. свідчить про менш оптимістичний стан справ.
І. Темпи падіння приросту іноземного капіталу лише дещо скоротилися. Зокрема, за ІІ квартал 2009 р. приріст склав 1539 млн. дол. (– 56,7 % до ІІ кварталу 2008 р.), у І кварталі 820 млн. дол. США (– 75,6 %). «Подвоєння» іноземного капіталу, що надійшов у квітні – червні, відбулося лише за умови порівняння його з обсягом І кварталу 2009 р.
Показово, що у ІІ кварталі 2009 р. з України було вилучено 343 млн. дол. інвестицій, що в 1,25 раза більше, ніж за аналогічний період 2008 р. (до кризи), та у майже у 5 раз за обсяг І кварталу 2009 р.
ІІ. Є застереження щодо джерел залучення інвестицій. Третину капіталу за квітень – червень 2009 р. Україною залучено з офшорних зон, зокрема з Аруби (17,8 % або 274 млн. дол.) та з Кіпру (14,8 % або 228 млн. дол. США). Значна частина цих коштів може належати вітчизняному бізнесу, який таким чином намагається захистити капітал від неринкових механізмів державного регулювання економіки.
Водночас з української економіки вилучали капітал такі найбільші інвестори, як США (29 млн. дол.), Росія (9 млн. дол.), Швеція (майже 1 млн. дол. США). Інші традиційні інвестори України, крім Нідерландів і Франції, не виявляли активної зацікавленості в нашій країні.
ІІІ. Песимізм викликають обрані інвесторами галузі економіки. У ІІ кварталі 2009 р. іноземний капітал, як і раніше, спрямовувався в галузі зі швидким оборотом капіталу. Так, найбільше активів було вкладено у фінансову діяльність (577 млн. дол. або 37,5 % приросту), оренду майна (219 млн. дол. або 14,2 %), хімічну та нафтохімічну промисловість (159 млн. дол. або 10,3 %), харчову промисловість (86 млн. дол. або 5,6 %), а також у торгівлю (85 млн. дол. або 5,5 %).
Такі важливі для забезпечення виходу економіки з кризи галузі як сільське господарство і машинобудування отримали разом лише до 4 % приросту (разом – близько 66 млн. дол. США).
Отже, насправді протягом ІІ кварталу 2009 р. у реальний сектор економіки України залучено незначний обсяг іноземних інвестицій із високою ймовірністю їх українського походження. За таких умов вплив цих інвестицій на процеси виходу України з економічної кризи майже відсутній. Відповідно, чергові популістські заяви не мають під собою економічного підґрунтя, а стратегія залучення зовнішніх іноземних інвестицій в економіку України в Уряді відсутня.
Автор: головний редактор УкрЗахідІнформ
.
Попередня новина: Непомірні кредитні апетити ...
Наступна новина: Станом на 1 серпня 2009 ...