Ющенко звернувся до Мєдвєдєва

Ющенко звернувся до Мєдвєдєва

19.11.09 01:45 0 1711
Наводимо текст звернення повністю:

Шановний Дмитре Анатолійовичу,

Хотів би звернути Вашу увагу на низку проблем, які потребують невідкладного вирішення з метою налагодження взаємовигідної співпраці між нашими державами в газовій сфері на середню і довгу перспективу.

Від 1 січня 2009 року це співробітництво здійснюється відповідно до контрактів купівлі-продажу газу і про його транзит, підписаних за домовленостями Прем'єр-міністрів України та Росії 19 січня поточного року, між державними компаніями НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром».

Українська сторона пунктуально здійснює оплату газу, отриманого для споживачів України.

У період нинішнього опалювального сезону 2009-2010 років НАК «Нафтогаз України» належним чином забезпечить транзит російського природного газу європейським споживачам. Для цього в Україні створено основні технічні, ресурсні та кадрові передумови: технічний стан української газотранспортної системи відповідає проектним параметрам; в українських підземних газових сховищах до початку опалювального сезону зосереджено оптимальні обсяги газу (близько 27 млрд. кубометрів), достатні для забезпечення внутрішнього ринку і підтримки транзиту; оператор ГТС повністю укомплектований кваліфікованим інженерно-технічним персоналом.

Для Української сторони виконання своїх зобов'язань є занадто обтяжливим через низку неринкових принципів, закладених у згаданих контрактах.

У цьому контексті хочу акцентувати Вашу увагу, зокрема, на таких питаннях.

За останні три роки базова ціна російського природного газу для Української сторони зросла майже втричі і на сьогодні перевищує середньоєвропейську ціну за 1000 кубометрів, а ставка за транзит російського природного газу по території України залишається незмінною і є у 2,5 - 3 рази нижчою в порівнянні з ціною для інших європейських країн - транзитерів.

У контракті купівлі-продажу газу закладено принцип «бери або плати», в той час як контракт про транзит не передбачає застосування принципу «транспортуй або плати».

Контракти передбачають можливість застосування до Української сторони штрафних санкцій в обсягах, які можуть перевищувати навіть вартість придбаного газу, в той час як не передбачено практично ніяких санкцій до Російської сторони за можливе невиконання своїх зобов'язань.

Неринкові підходи при визначенні фінансово-економічних параметрів співробітництва обумовили дефіцит бюджету НАК «Нафтогаз України» в 2009 році понад 4 млрд. доларів США, зокрема через недоотримання від 2 до 3 млрд. доларів США за послуги з транзиту російського природного газу європейським споживачам.

Отже, практичний досвід роботи за зазначеними контрактами протягом 10 місяців свідчить про необхідність невідкладного внесення змін в окремі положення цих документів.

При збереженні контрактів незмінними вже весною наступного року українська державна компанія не зможе забезпечувати підготовку до наступного опалювального сезону, а відтак будуть формуватися потенційні загрози щодо надійності поставок газу в Україну та його транзиту до інших держав Європи. Очевидно, що такий розвиток подій є небажаним як для України, так і для Росії та ЄС.

Для уникнення потенційних проблем у газовому співробітництві у форматі «Росія - Україна - ЄС», необхідно якомога швидше з урахуванням європейської практики, набутого досвіду та домовленостей, досягнутих під час зустрічей Президентів України та Російської Федерації 12 лютого 2008 року та Прем'єр-міністрів наших держав, зафіксованих у їх спільному Меморандумі від 2 жовтня 2008 року, разом опрацювати і на взаємоприйнятних умовах внести зміни, які б дали можливість запровадити єдині базові ринкові принципи формування основних параметрів купівлі-продажу газу та його транзиту, а саме:

1) у контракті купівлі-продажу газу: вдосконалити формулу розрахунку ціни газу для України, зокрема, встановити економічно обґрунтовані базову ціну та параметри енергоносіїв заміщення; визначити реальний для України граничний обсяг відбору російського природного газу за принципом «бери або плати» (наприклад до 30 млрд. кубометрів на рік), враховуючи технічні можливості ГТС щодо поставок і транзиту протягом року;

2) у контракті про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України: вдосконалити формулу розрахунку транзитної ставки, зокрема, визначити економічно обґрунтовані базову ставку та інфляційні параметри; встановити мінімум обсягів транзиту газу з оплатою за принципом «качай або плати» (наприклад, 100 млрд. кубометрів на рік);

3) в обох контрактах передбачити симетричні умови відповідальності Сторін за ризики та передбачити симетричні економічно обґрунтовані штрафні санкції до обох Сторін, які б стимулювали без порушень виконувати умови контрактів;

4) доповнити існуючі контракти від 19 січня 2009 року додатком про незастосування у 2009 році штрафних санкцій через недобір Українською стороною законтрактованих обсягів російського природного газу.

Зважаючи на зазначене, пропоную невідкладно сформувати двосторонню спільну робочу групу, якій доручити якнайшвидше опрацювати і реалізувати наведені пропозиції.

З глибокою повагою

Віктор ЮЩЕНКО
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
4 (голосів: 3)
Попередня новина: На Запоріжжі вшанують ...
Наступна новина: У Нововолинську вогнеборці ...

КОМЕНТАРІ