На Волині відбулося засідання Регіональної міжгалузевої ради з  питань професійно-технічної  освіти

На Волині відбулося засідання Регіональної міжгалузевої ради з питань професійно-технічної освіти

03.02.11 11:15 0 1544
Відбулося перше у цьому році засідання Регіональної міжгалузевої ради з питань професійно-технічної освіти. Його учасники співставляли, аналізували, прогнозували попит та пропозицію праці і освітніх послуг в галузях машинобудування, легкій та обробній промисловості. Тому на захід запросили не лише керівників професійно-технічних навчальних закладів області, а й, власне, тих, для кого потрібні кадри – роботодавців. Служба зайнятості, як особливо зацікавлена сторона-посередник, намагалася сприяти налагодженню у них ефективного діалогу.

Гостинно приймав членів ради та запрошених на захід Волинський технікум Національного університету харчових технологій.

Перед засіданням усі бажаючі знайомилися із інформаційними матеріалами, підготовленими обласною службою зайнятості: фотоальбомами "Підприємливі люди волинського села", "Ярмарок знань і умінь "Окраса землі", "Зимова агрошкола", альманахом "Соціально відповідальний бізнес Волині", паспортами навчальних закладів області та навчальних центрів державної служби зайнятості, стендами "Інвестиційна діяльність Волині", "Презентація "Портрет професії" та ін..

Зустріч виявилася досить корисною. У цьому переконувала взаємна зацікавленість представників влади, керівників навчальних закладів і присутніх роботодавців. Адже була можливість безпосередньо висловити пропозиції, зауваження до підготовки робітничих кадрів, аби вони були затребувані на ринку праці і випускники профтехучилищ не поповнювали лави безробітних.

Вів засідання голова міжгалузевої ради, заступник голови облдержадміністрації Олександр Курилюк. Нові економічні умови в державі та регіоні, зокрема, ставлять серйозні вимоги до професійної освіти населення. Необхідність її реформування спонукає до серйозного дослідження ринку праці та освітніх послуг, перегляду навчальних планів за окремими професіями. Водночас, є багато питань і до роботодавців. Вони стосуються рівня оплати праці. Звідси випливає плинність кадрів, проблеми у стосункам між працівниками та адміністрацією підприємств, неможливість заповнення вакансій протягом тривалого часу.

Директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук проаналізувала ситуацію на ринку праці області. Серед волинських безробітних 38% мають вищу освіту, 33% – професійно-технічну. Кожен третій безробітний раніше не працював, або ж працював на посаді, яка не потребує спеціальних знань. У 2010 році обласною службою зайнятості організовано навчання для 5384 безробітних. Працевлаштовуються після завершення навчання 9 з 10 слухачів. Безробітні здобувають професію в 28 навчальних закладах області, Кримському та Рівненському навчальних центрах державної служби зайнятості та на базі 911 підприємств, організацій, установ. Раїса Кучмук розповіла, що минулого року 784 безробітних отримали одноразову допомогу по безробіттю для заняття підприємницькою діяльністю.

Раїса Євгенівна висловила сподівання про регулярність подібних зустрічей за галузевим спрямуванням. Спільні рішення допоможуть узгодити кадрові вимоги роботодавців із освітніми можливостями навчальних закладів, а це, в свою чергу, не змушуватиме наших громадян виїжджати на закордонні заробітки.

Заступник начальника управління освіти та науки ОДА Георгій Грушка зазначив, що до системи профтехосвіти Волині входять 19 навчальних закладів. У них щорічно здобувають освіту за стома професіями майже 10 тисяч учнів. Із них 35% – це діти соціально незахищених категорій. У структурі мережі професійно-технічних навчальних закладів за галузевим спрямуванням 41% припадає на промисловість, 22% – на будівництво, 18% – на торгівлю і громадське харчування, 10% – сільське господарство, 6% – транспорт і 3% – житлово-комунальне господарство.

Найкраща ситуація із працевлаштуванням випускників за деревообробними професіями, завдяки налагодженим партнерським стосункам навчальних закладів із підприємствами області. Не користуються попитом професії легкої промисловості, зокрема, через низьку заробітну плату в галузі. Важко здійснити запланований набір на навчання токарів, слюсарів, верстатників та ін..

Є проблеми у навчальних закладів через низьку матеріально-технічну базу, що суттєво впливає на якість запропонованої освіти. Георгій Михайлович закликав роботодавців допомогти у цьому училищам та сприяти формуванню реального держзамовлення на підготовку необхідних фахівців.

Особливо цікавою для учасників зустрічі стала презентація СП ТОВ "Модерн-Експо", яку продемонстрував генеральний директор підприємства Петро Пилипюк. Уже 15 років очолюване ним підприємство працює на ринку торгівельного обладнання. Випускають стелажі, касові бокси, складські стелажі, POS-обладнання (для презентації товарів). Запроваджуються сучасні технології, які вимагають кваліфікований персонал. Середня заробітна плата на підприємстві – 3340, але її, за словами керівника, не отримують, а заробляють.

Петро Павлович відзначає, що дуже важко прогнозувати потреби в кадрах, тому що ринок надзвичайно мінливий. Хоча постійно не вистачає електрозварників, верстатників, фрезерувальників, операторів верстатів із програмним кернуванням. На підприємстві особливо цінують молодь, яка хоче працювати та має базові знання, не зловживає алкоголем, чесна і порядна. Петро Пилипюк запевнив, що за робітничими професіями можна пристойно заробляти. Підприємство відкрите до співпраці, готове стажувати студентів, організовувати екскурсії, працевлаштовувати випускників.

Про вимоги до підготовки робітників розповідали також начальники відділів кадрів ВАТ "Ковельсільмаш" Петро Байчук, ДП "Автоскладальний завод №1 ПАТ "Автомобільна компанія Богдан Моторс" Олег Щерба, ВАТ ЛВТШП "Волинь" Любов Нижник. Вони стверджували необхідність підготовки кваліфікованих слюсарів, зварників, малярів, верстатників широкого профілю, швачок.

Роботодавців запросили відвідувати профтехосвітні заклади для узгодження навчальних планів підготовки робітників, участі у випускних іспитах, тобто до більш активної співпраці.

Приклади ефективного партнерства із роботодавцями і службою зайнятості навела кер івник Луцького центру професійно-технічної освіти Ольга Завацька. Заклад постійно реформується, аби забезпечити якість підготовки випускників. Працює фахова рада, на засідання якої запрошуються керівники підприємств, підприємці, служба зайнятості. Підсумками її роботи є зміцнення матеріально-технічної бази навчального закладу. Активно проводяться майстер-класи від роботодавців, які додають професійності учням. Керівництво центру уже переконалося в ефективності ярмарків професій, що організовує служба зайнятості, а також у "Навігаторі ринку праці".

На завершення Олександр Курилюк запевнив, що такі зустрічі будуть і надалі організовуватися, аби виважено і обґрунтовано сформувати проект держзамовлення для підготовки робітників в області. Навчальні заклади мають забезпечувати належну якість фахової підготовки учнів та студентів. Роботодавці не можуть займати пасивну позицію у цьому, а надавати пропозиції щодо навчального процесу і висловлювати власні вимоги до майбутніх працівників.

Відділ інформації та зв'язків зі ЗМІ ОЦЗ
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Попередня новина: У Рівному на залізниці ...
Наступна новина: Голови Тернопільської, ...

КОМЕНТАРІ