На Львівщині у Винниках відзначать 100-річчя з дня встановлення пам’ятника Т.Шевченкові

На Львівщині у Винниках відзначать 100-річчя з дня встановлення пам’ятника Т.Шевченкові

12.04.13 12:41 0 600
Цьогоріч у вересні виповниться 100 років з Дня встановлення одного з перших на західноукраїнських землях пам’ятника Тарасу Шевченкові у м.Винники.

Нагадаємо, що на початку ХХ ст. з ініціативи товариства «Просвіта» винниківчани вирішили встановити у Винниках пам‘ятник Тарасові Шевченку. Для виготовлення проекту був запрошений відомий галицький архітектор Олександр Лушпинський. Пам’ятник виконано з білого каменя-пісковика: погруддя на високому постаменті, два бічні фестони обрамлені в півколі.

Урочисте відкриття пам’ятника відбулося 28 вересня 1913 року За спогадами сучасників на багатотисячній урочистості були присутніми делегації від товариств «Просвіти», «Січі», «Сокола» зі Львова та велика кількість українського населення не тільки Винник, а й навколишніх сіл.

Під час українсько-польської війни 1918–1919 рр. пам’ятник був частково знищений. За ініціативи української інтелігенції на чолі з о. Григорієм Гірняком українська громада Винник лише у 1925 році змогла подолати опір діючої адміністрації і отримала офіційний дозвіл на відновлення пам’ятника Шевченку. Відомий скульптор Андрій Коверко виготовив нове погруддя, і у 1925 р. відбулося святкове відкриття відновленого пам‘ятника Кобзареві.

Рішенням Львівської обласної ради  №183 від 05.05 1972 р. пам’ятнику присвоєно статус пам’ятки  мистецтв.

Історико-краєзнавчий музей м.Винники планує проведення у вересні 2013 року урочистостей з метою відзначення 100-річчя встановлення пам’ятника Т.Шевченку, що проводяться в контексті святкування 200-річчя з дня народження великого Кобзаря. На час проведення святкувань передбачено приїзд делегацій з різних регіонів України та із-за кордону. У ці дні музей планує проведення ряду заходів, зокрема, відкриття тематичної виставки, наукової конференції, випуск ювілейного буклету.

Про це повідомили у Львівській обласній державній адміністрації
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Попередня новина: Буковина: підприємці ...
Наступна новина: 11 квітня 2013 року ...

КОМЕНТАРІ