На Буковині як діяти у випадку укусу змії

На Буковині як діяти у випадку укусу змії

19.06.13 08:05 0 2347
На території України нараховується десять видів отруйних змій. Вони ведуть активний спосіб життя тільки в теплий період року – з перших чисел квітня і до глибокої осені. Як правило, укус змії – це засіб її самооборони. Укус хворобливий і шкідливий не тільки від отруйної змії. У ротовій порожнині змії знаходиться велика кількість бактерій, мікроорганізмів, які при попаданні в організм людини, також можуть викликати важке інфікування.

Якщо укусила змія, перш за все слід визначити, отруйна вона чи ні. На місці укусу залишаються сліди від зубів змії у вигляді двох серпоподібних смуг, утворюючих напівовал із дрібних точок. Неотруйна змія залишає тільки цей слід на шкірі. Якщо ж укусила отруйна змія, то в передній частині напівовала між серпоподібними смугами є дві ранки (сліди від її двох отруйних зубів), з яких переважно витікає кров.

Токсичність отрути залежить від ряду факторів: фізіологічного стану і віку змії, кліматичних умов її перебування, часу, який минув з моменту пробудження від сплячки.

У голодних змій отрути більше, ніж у ситих. Отрута змій дуже складна за хімічним складом і являє собою комплекс речовин білкової природи з різним механізмом дії. Зміїна отрута руйнує еритроцити, порушує згортання крові, збільшує проникливість клітинних мембран, уражає нервову і серцево-судинну системи. Можливий розвиток алергічної реакції аж до анафілактичного шоку.

З урахуванням того, що кидок змії стрімкий, часто може відбутися в лісистій місцевості та заростях, після чого змія швидко відповзає, необхідно знати основні ознаки укусу. Візуально повинна спостерігатися одна або дві точкові ранки. Як правило, через 10-15 хвилин на місці укусу виникає набряк, що поширюється на всю кінцівку або ділянку тіла. Біль від укусу дуже сильний і тривалий. Послаблюється зір, ускладнюється дихання. Підвищується температура, з’являється лихоманка, м’язова слабкість, сонливість, нудота і блювота.

Якщо Вас вкусила змія, слід знати що необхідно зробити. Після ідентифікації отруйного укусу, слід зберігати спокій і холоднокровність, оскільки хвилювання здатне посилити кровообіг і розповсюдження отрути по організму. Огляньте рану і одяг, на ній може залишитися отрута. Бажано спробувати максимально видалити отруту з ранки. Якщо в роті немає відкритих ранок, можна відсмоктувати ротом з рани отруту і постійно її випльовувати. Така процедура дозволяє витягти до 50% отрути змії. Далі місце укусу необхідно обробити антисептичними засобами, шкіру навколо рани обробити зеленкою або спиртом, одеколоном. Відсмоктавши отруту, необхідно обмежити рухомість потерпілого. Якщо змія укусила в ногу, прибинтувати її до другої ноги та, підклавши що-небудь під ноги, злегка підняти їх. При укусі в руку, необхідно зафіксувати її в зігнутому положенні. При сильному болі можна прийняти 1-2 таблетки аналгіну або баралгіну. Щоб прискорити виведення отрути, давати потерпілому пити більше чаю і лужної мінеральної води. Добиратися до найближчого пункту надання медичної допомоги слід виключно у супроводі, а не рухаючись самому.

Найбільш ефективний засіб проти зміїної отрути – полівалентна протизміїна сироватка, введена не пізніше ніж через 30 хвилин після укусу. Але вводити її може та повинен тільки медичний працівник. Самостійність небезпечна через можливий розвиток алергічних реакцій на введення сироватки. І якщо людині не надати термінової допомоги, вона може загинути. Слід запам’ятати основне: потерпілого потрібно якомога швидше на носилках або попутним транспортом доставити в найближчий медичний заклад.

Часто першу допомогу при укусах змії надають неправильно. Запам’ятайте, що категорично забороняється накладати джгут на кінцівку вище місця укусу. Ця міра не перешкоджає всмоктуванню і розповсюдженню отрути в організмі, але порушує кровопостачання в кінцівці та сприяє розвитку некрозу (омертвіння) тканин, накопиченню продуктів розпаду в кінцівці та різкому погіршенню стану хворого після зняття джгута. Не можна припікати місце укусу вогнем, хімічними речовинами, розрізати рану на місці укусу. Всі ці маніпуляції не тільки не корисні, але й шкідливі. Вони призводять до розвитку інфікованих ран, які довго не гояться, сприяють порушенню обміну речовин в пошкоджених тканинах.

Відправляючись на відпочинок в гори, в ліс по гриби, ягоди, слід бути обережним. Не забувайте, що змія кусає тільки коли захищається. Необхідно палицею розсунути зарослі, обстежити ущелини, аби ненароком не потурбувати змію. Обирайте надійне взуття, надягнути широкі штани і заправити їх в черевики так, щоб утворився напуск. Якщо змія буде кусати, то вона прокусить тільки тканину штанів, а не шкіру.

Руслана Заверуха,

лікар пункту охорони здоров’я

центру забезпечення діяльності

УДСНС України у Чернівецькій області
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Наступна новина: Тернопіль: подяка ...

КОМЕНТАРІ