З 1 липня 2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» від 14.05.2013 р. № 231-VII, яким внесено зміни в декілька законів стосовно пенсійного забезпечення. Проте головною новиною для працівників та роботодавців стали зміни, які торкнулися Закону про ЄСВ .
Так, починаючи з 1 липня суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами входять до бази нарахування єдиним соціальним внеском. Відповідно, період перебування у відпустці по вагітності та пологах буде враховуватися в страховий стаж.
Незважаючи на те, що виплата допомоги по вагітності та пологах фінансується повністю (незалежно від стажу декретниці) за рахунок Фонду соцстраху з ТВП, нарахований ЄСВ сплачує роботодавець за рахунок власних коштів. Розмір ставки ЄСВ визначається так само як у «звичайних» лікарняних – 33,2% нарахувань за рахунок роботодавця, 2% -утримання - за рахунок доходу працівника.
Зверніть увагу: як і раніше, відповідно до пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу, суми допомоги по вагітності та пологах не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, а тому податок на доходи фізичних осіб з таких сум і надалі не утримується.
Крім того, їх виплата не впливає на суму доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу та не береться до уваги під час застосування прогресивної шкали податку на доходи. Проте в податковому розрахунку за ф. № 1ДФ їх усе одно відображають з ознакою доходу «128».
Суми ЄСВ, нараховані на допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, в повному обсязі потрапляють до складу податкових витрат роботодавця на підставі п. 143.1 Податкового кодексу.
Про це повідомив медіа-центр Міндоходів у Рівненській області
Автор: головний редактор УкрЗахідІнформ
.
Попередня новина: У Львівській області у ...
Наступна новина: в Управлінні ДСНС у ...