На Львівщині спостерігається зростання кількості зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції

На Львівщині спостерігається зростання кількості зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції

15.10.13 12:46 0 961
Розвиток епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Львівській області має ті ж закономірності, що й в цілому в Україні. Як інформують у департаменті охорони здоров?я облдержадміністрації, за рейтинговою оцінкою показників захворюваності на ВІЛ-інфекцію у 2012 році Львівська область посідала 5-те рангове місце з 27 адміністративних територій України (перші рангові місця показників присвоюються територіям з найменшим значенням показника).

В поточному році спостерігається зростання кількості зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції. Так, за 9 місяців 2013 року в області зареєстровано 330 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію/СНІД проти 274 випадків ВІЛ-інфекції за такий же період 2012 року. Зросла також частка хворих, виявлених в стадії СНІДу, значна частина людей звертаються для первинного обстеження на антитіла до ВІЛ в заклади охорони здоров’я при наявності клінічних показань.

Аналіз епідемічної ситуації засвідчує, що в області інфекція поширюється серед споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН). Ця уразлива група ще досі залишається провідною силою епідемії. За 9 місяців 2013 року частка споживачів ін’єкційних наркотиків зросла і склала 48,5% від усієї кількості вперше виявлених і зареєстрованих випадків. Також значно зросла частка СІНів серед взятих на облік у стадії СНІДу – 69,4% з уперше в житті встановленим діагнозом СНІДу. Це свідчить про те, що люди, знаючи про свої ризиковані форми поведінки, тестуються лише тоді, коли з’являються клінічні ознаки захворювання.

Невідворотнім, як і прогнозували фахівці, став вихід епідемії ВІЛ-інфекції із середовища СІН у групи населення, які не вживають наркотиків. Під час статевих контактів СІН інфікують ВІЛ інших осіб (за даними дозорних епідеміологічних досліджень Державної установи ”Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України” споживачі ін’єкційних наркотиків в 60-80% є статевими партнерами осіб, які були інфіковані ВІЛ, і не вживають наркотиків), при цьому ймовірність зараження багаторазово збільшується за наявності у одного з партнерів захворювань, що передаються статевим шляхом.

На сучасному етапі розвитку епідемії ВІЛ-інфекції у Львівській області епідемічну значимість мають як парентеральний, внаслідок введення ін’єкційних наркотичних речовин, так і статевий шляхи передачі збудника.

Для значної кількості мешканців області, інфікованих ВІЛ, їхній статус залишається невідомим (лише кожен другий з уражених ВІЛ-інфекцією знає про свій ВІЛ-позитивний статус), що створює сприятливі умови для передачі ВІЛ статевим партнерам, через спільне вживання наркотиків ін’єкційним шляхом та ін.

В цілому, станом на 01.10.2013 на обліку в медичних закладах області перебуває 2456 ВІЛ-позитивних осіб (в т.ч. 260 дітей), з них в стадії СНІДу перебуває під наглядом 718 осіб ( в т.ч. 29 дітей). Поширеність ВІЛ-інфекції складає 96,8 випадків на 100 тисяч населення (при середньоукраїнському показнику – 273,2, тобто майже в 3 рази є меншою, ніж в середньому по Україні).

Померли від захворювань, обумовлених СНІДом, а також від супутніх СНІДу інших захворювань – 70 осіб (проти 69 осіб за 9 місяців 2012 року). З розвитком епідемії ВІЛ-інфекції все більше людей хворіють і вмирають від захворювань, зумовлених СНІДом.

За 9 місяців 2013 р. зареєстровано зростання частки випадків СНІДу серед усіх зареєстрованих захворювань на ВІЛ-інфекцію – на 28,9% у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року (з 123 випадків до 173 СНІДу відповідно).

Туберкульоз – основна хвороба людей, які інфіковані ВІЛ. Найбільш поширеною асоційованою інфекцією у хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД є ВІЛ-асоційований туберкульоз. З усіх зареєстрованих в цьому році осіб в стадії СНІДу – у 65,3% виявлений туберкульоз (як легеневий, так і позалегеневий); за 9 місяців 2012 року – 67,5% випадків припало на поєднану патологію.

Індикатор смертності є одним з основних вимірів, що характеризує епідемічну ситуацію з ВІЛ-інфекції/СНІДу. Упродовж останніх двох років епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією у Львівські області не спостерігається збільшення числа осіб, які померли від захворювань, зумовлених СНІДом та від інших супутніх захворювань. За 9 місяців 2013 р., у порівнянні з аналогічним періодом 2012 р., смертність від захворювань, зумовлених СНІДом, на одному тому ж рівні: відповідно 70 і 69 випадків, що свідчить про ефективність антиретровірусної терапії.

Найбільш частою причиною смерті хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД в області є туберкульоз – 44,8% (проти 54,5% за аналогічний період 2012 року). В основному це молоді люди – ВІЛ-інфіковані СІН, які втратили мотивацію до життя. При зменшенні частки туберкульозу серед померлих в стадії СНІДу, зростає питома вага померлих від токсоплазмозу ЦНС і пневмоцистної пневмонії (відповідно 22,4% і 13,8%).

Про це повідомили у Львівській обласній державній адміністрації
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)

КОМЕНТАРІ