Як зазначив Ігор Сабій, ідея пулу полягає в створенні наднаціональної структури, що провадитиме спільну торгівлю від імени держав-учасниць з рештою світу та відстоюватиме інтереси регіону на світовому ринку. Фактично відбудеться монополізація виробників зерна та буде усунуто традиційну конкуренцію між учасниками об’єднання. Ініціятори об’єднання очікують, що це дозволить підвищити експортні ціни для держав-учасниць та зміцнить їхні позиції у світовій торгівлі. У своїх оптимістичних прогнозах вони посилаються на дещо схоже об’єднання – міжнародний картель країн-експортерів нафти ОПЕК, на який припадає майже 50% світового обсягу видобутку нафти.
Утім, на переконання міністра АПК Альтернативного уряду ВО «Свобода», хоча, більш високі та стабільніші ціни на сільськогосподарську продукцію українських експортерів є хорошою метою, але можливість її досягнення через створення регіонального пулу є сумнівною та несе для українського агропромислового комплексу серйозні ризики.
«Здатність «Причорноморського зернового пулу» суттєво впливати, тим паче диктувати світові ціни на зерно, є непереконливою. За останні роки на три країни разом припадало щонайбільше 20% світового обсягу торгівлі зерном. За даними USDA, спільна частка експорту зернових Україною, Росією та Казахстаном 2012 року склала 14% від світового обсягу експорту зернових. При цьому Україна експортувала найбільше – половину обсягів зерна, Росія – 31%, Казахстан – 18%. На відміну від ОПЕК, «Причорноморський зерновий пул» не матиме істотної частки на світовому ринку зернових, що не гарантує досягнення для нього більш високих цін на продукцію експорту, а тим більше – суттєвого впливу на світові ціни.
Виробництво та обсяги експорту значно коливаються з року в рік між державами через вплив важко контрольованих факторів – погодних умов та, відповідно, врожайности. Якщо відбудеться монополізація експорту українського зерна, Україна змушена буде погоджувати обсяги експорту та, відповідно, обсяги внутрішнього споживання з наднаціональним органом, який керуватиме пулом. Така залежність несе прямі ризики для продовольчої безпеки України. Необхідність створення наднаціонального органу, який провадитиме єдину торговельну політику від імени держав регіону, є очевидною, інакше незрозуміло, як узагалі зможе функціонувати пул.
Нинішня позиція та експортний потенціял України на світовому ринку зерна нічим не поступаються позиції Росії, навпаки, Україна має багато конкурентних переваг у сільському господарств. Вступ України до регіонального пулу значно зменшить наші шанси ефективно скористатися цими перевагами та поставить нас у залежність від рішень инших двох держав-учасниць пулу, перш за все Росії.
Монополізація державою експорту та відділення торгівлі від виробництва означатиме значне скорочення інвестиційної привабливости сільського господарства України. Участь держави в пулі знизить зацікавленість виробників зерна витрачати кошти на підвищення конкурентоздатности, що автоматично відіб’ється на обсягах інвестицій у галузь. Участь держави в пулі означатиме пряме втручання держави в операційну діяльність виробників сільськогосподарської продукції, адже держава визначатиме, скільки вона буде закуповувати зерна, яку культуру та у кого. Такі неринкові відносини закладають підґрунтя для корупції та зловживань з боку чиновників.
Є ризик, що инші держави-учасники пулу спробують скористатися перевагами України в галузі транспортної інфраструктури (вихід до моря, порти, елеватори, залізниця). Статистика свідчить про те, що в періоди, коли України запроваджувала обмеження на експорт зерна для власних виробників, збільшувалися обсяги транзиту російського зерна на зовнішні ринки українською залізницею та українськими портами. За обставин, коли внутрішня транспортна інфраструктура не може повноцінно обслуговувати власний експорт зернових, неприпустимим є збільшення навантаження на українську транспортну інфраструктуру з боку инших держав.
Отже, стає очевидним, участь України у «Причорноморському зерновому пулі» створить негативний вплив на сільське господарство України та є не чим іншим, як спробою чинного антинародного режиму догодити своїм кремлівським господарям і в чергове здати національні інтереси та частину суверенітету України», – зазначив Ігор Сабій.
Прес-служба Всеукраїнського об’єднання «Свобода»
Автор: головний редактор УкрЗахідІнформ
.
Попередня новина: На Львівщині понад 18 тис. ...
Наступна новина: У Львівській області 40 ...