Трансферне ціноутворення - інструмент боротьби з тіньовими доходами

Трансферне ціноутворення - інструмент боротьби з тіньовими доходами

06.11.13 16:00 0 1318
З 1 вересня 2013 року набрав чинності Закон України від 04.07.2013 року №408 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення». Це означає, що із зазначеної дати платникам податку, у тому числі на прибуток, необхідно керуватися новими правилами при застосуванні звичайних цін та їх визначенні.

Головною метою закону є побудова дієвої системи державного регулювання трансфертного ціноутворення в Україні, що надасть змогу захистити податкову базу та уникнути при цьому підстав для подвійного оподаткування та невизначеностей, які можуть перешкоджати прямим іноземним інвестиціям та розвитку зовнішньої торгівлі.

Положення закону надають визначення трансфертного ціноутворення, встановлюють механізми податкового контролю за трансфертним ціноутворенням, визначають операції, що підлягатимуть контролю та методи визначення ціни у контрольованих операціях, а також надають право великим платникам податків на попереднє взаємне узгодження цін у контрольованих операціях з центральним органом державної податкової служби на певний строк.

При цьому, податковий контроль за трансфертним ціноутворенням передбачає застосування Міністерством доходів і зборів України системи заходів щодо встановлення відповідності цін в операціях між пов'язаними особами рівню ринкових цін.

Податковий контроль за трансфертним ціноутворенням ґрунтується на принципі “витягнутої руки” (Arm's length principle) - міжнародному стандарті, погодженому державами-членами ОЕСР у якості рекомендованого до використання щодо встановлення трансфертних цін для податкових потреб.

Принцип “витягнутої руки” викладений у статті 9 Типової податкової конвенції ОЕСР та передбачає збільшення податкових зобов'язань пов'язаних осіб до рівня податкових зобов'язань непов'язаних осіб за умови відповідності комерційних та/або фінансових умов здійснених ними операцій.

Відповідно до закону, операції будуть контролюватися лише за умови, що їх загальний річний обсяг з кожним контрагентом складе не менш 50 млн. грн. (без ПДВ).

За результатами попереднього аналізу наявної податкової інформації, можна очікувати до 5-ти підприємств у Чернівцях, які до кінця року проводитимуть такі контрольовані операції.

Платники податків, які здійснили великі операції, будуть зобов'язані повністю розкрити підрозділам Міндоходів всю групу пов'язаних осіб. При цьому, не обмежуючись лише тими особами, які безпосередньо беруть участь в угоді, або пов'язані з особою не напряму, які складно обчислити, використовуючи дані державного реєстру. Таким чином, завдяки інституту контролю трансфертного ціноутворення, держава отримує ефективний механізм протидії оптимізації оподаткування з використанням пільгових податкових юрисдикцій, а також спосіб змусити великий бізнес платити гроші саме в український бюджет.

Суб'єкти господарювання (крім Національного банку України), які протягом звітного періоду здійснювали контрольовані операції, подаватимуть звіт про контрольовані операції Міндоходів, до 1 травня року, наступного за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Також Закон передбачає, що штрафні санкції за порушення норм статті 39 Кодексу, вчинені у період з 1 вересня 2013 року по 1 вересня 2014 року, застосовуються у розмірі 1 гривня за кожне порушення.

Варто зазначити, що правила про трансферне ціноутворення на сьогоднішній день активно використовуються в багатьох країнах і є ефективним інструментом протидії мінімізації податкових зобов'язань.



Інформаційно - комунікаційний відділ ДПІ у м. Чернівцях
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
5 (голосів: 1)
Попередня новина: У Львівській області ...
Наступна новина: Державний і місцеві бюджети ...

КОМЕНТАРІ