У Львові презентували книгу про тих, хто рятував українців під час Голодомору

У Львові презентували книгу про тих, хто рятував українців під час Голодомору

20.11.13 13:28 0 786
18 листопада 2013 року у Львові відбулась презентація книги "Людяність у нелюдяний час". У виданні вперше зібрано дані про доброчинців під час Голодомору – людей, які допомагали вижити тим, хто голодував. У презентації взяли участь: історик, упорядник книги Володимир Тиліщак та кандидат історичних наук, автор монографії "Західна Україна і Голодомор 1932–1933 рр." Ярослав Папуга. Модератор заходу – Михайло Галущак, координатор проєкту "Історичні діялоги", депутат Миколаївської районної ради від Всеукраїнського об'єднання "Свобода".

У виданні подано інформацію про понад 140 осіб, прізвища та імена яких встановлено на основі документальних даних та усних свідчень. Проєкт втілено Громадським комітетом із вшанування пам'яти жертв Голодомору-геноциду 1932–1933 років в Україні.

Володимир Тиліщак повідомив, що для усвідомлення трагедії Голодомору українці повинні більше читати спогади учасників тих подій та вивчати архівні документи. "Лише поставивши себе на місце тих людей, ми зможемо наблизитись до їхньої історії. Ми повинні поставити себе на місце матері кількох дітей, яка в часи найбільшого голоду давала склянку молока від своєї корови ще й сусідській дитині. Чи на місце тітки Феодори з села Петрівка Приморського району Запорізької області, яка, не маючи своїх дітей, віддавала все зароблене в колгоспі дітям, яких зустрічала на вулиці. Весною 1933 року вона померла – очевидно це стало наслідком її голодування", – зазначив історик.

Ярослав Папуга зазначив, що під час Голодомору західна Україна активно намагалась допомагати своїм братам із лівого берега р. Збруч. 1933 року у Львові було створено спеціяльний громадський комітет, що займався збором коштів та продуктів для голодуючих. Цей комітет ще координував роботу української діяспори у Франції, Великобританії, Бельгії та інших країнах, яка також допомагала. Історик зазначив, що коли 1939 року до західної України прийшла совєцька влада, значну частину активістів за допомогу під час Голодомору 1932–33 рр. було заарештовано та вислано в Сибір. Коли ж у концтаборах галичани зустрічались із наддніпрянцями і розповідали їм про свою допомогу, для останніх це було приємною несподіванкою.

На завершення Володимир Тиліщак підкреслив, що українці повинні пам'ятати про жахливі сторінки нашої історії, зокрема геноцид 1932–1933 роках, щоб вони більше ніколи не повторились. Ярослав Папуга зазначив, що чи не найважливішим уроком з подій Голодомору для українців нині є усвідомлення необхідності своєї держави. "Якщо б під час Визвольних змагань у 1917–1923 роках ми вибороли свою державу, такої страшної трагедії точно не було би", – наголосив історик.

Про це повідомили в прес-службі Львівської обласної організації ВО "Свобода"
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Наступна новина: На Тернопіллі ...

КОМЕНТАРІ