ВІЛ/СНІД: сучасна проблема суспільства

ВІЛ/СНІД: сучасна проблема суспільства

30.11.13 10:49 0 1034
У світі кожні 10 секунд інфікується одна людина, 90% інфікуються статевим шляхом. Щодо нашої держави, то сьогодні серед залученого в епідемію дорослого населення 44% припадає на долю жінок. Україна посідає 1-е місце в Європі за поширеністю ВІЛ серед вагітних жінок. На жаль, в державі вже більше 17 тисяч дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. Поширення епідемії ВІЛ/СНІД полягає в тому, що дана проблема з медичної та соціальної площини нестримними темпами переходить у економічну.
Нині українська медична спільнота долучається до заходів, присвячених боротьбі з епідемією ВІЛ/СНІД. Тернопільщина не є виключенням, враховуючи темпи розповсюдження цієї страшної недуги. Однак, тішить те, що впродовж останніх двох років, на відміну від інших регіонів, в Тернопільській області ситуація з поширеністю ВІЛ-інфекції стабілізувалась. Сьогодні, в департаменті охорони здоров’я Тернопільської обладміністрації відбулась прес-конференція, що приурочена до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом (щорічно відзначається 1 грудня.)
Як відомо, цьогоріч темою Всесвітніх днів боротьби проти СНІДу є "Досягнення нульової позначки: нуль нових ВІЛ-інфекцій. Нуль дискримінації. Нуль смертей внаслідок СНІДу".
- Питання протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні сьогодні є одним із актуальних, гострих і резонансних у соціальній сфері – розпочав прес-конференцію заступник директора департаменту охорони здоров’я Тернопільської обладміністрації, начальник відділу надання медичної допомоги населенню Віктор Овчарук.
Метою Всесвітнього дня боротьби проти СНІДу є підвищення глобальної поінформованості про ВІЛ/СНІД і демонстрація міжнародної солідарності перед обличчям пандемії. У цей день партнерам з державного і громадського секторів надається найбільш реальна можливість поширити інформацію про статус пандемії і сприяти прогресу у профілактиці та лікуванні ВІЛ/СНІДу, а також догляд за хворими людьми в країнах з високою поширеністю цієї хвороби і в усьому світі.
“Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це можливість дізнатися факти про ВІЛ-інфекцію та втілити знання в практику. Якщо люди розуміють, як передається ВІЛ-інфекція, як їй можна запобігти і усвідомлюють сьогоднішню реальність життя з ВІЛ – вони можуть за допомогою цих знань піклуватися про власне здоров’я і здоров’я інших і допомогти тим, хто живе з ВІЛ” – зазначив Віктор Вікторович. – В області реалізується програма забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфіковагних і хворих на СНІД 2010-2013рр., програма профілактики ВІЛ через донорську кров тощо.
Головний лікар комунальної установи Тернопільської обласної ради “Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом” Володимир Носко наголосив на тому, що “кожна людина може і повинна нести відповідалність за своє життя, пам’ятати про те, що лікування ВІЛ-СНІДу в нашій державі є доступним та безкоштовним”.
- Перший випадок ВІЛ-інфекції – продовжив Володимир Любомирович - в області зареєстрований в 1987 році. Якщо з того часу, впродовж десятиліття офіційно виявлено 44 випадки, то таку ж кількість випадків зареєстровано вже у 1998 році. Щорічно на Тернопільщині виявляється понад ста випадків ВІЛ-СНІДу. Приміром, за 10 місяців 2013 року обстежено 50333 особи, з яких у 77 виявлено серологічнх маркерів ВІЛ. 397 чоловік станом на сьогодні знаходяться на антиретровірусній терапії, що проводиться за кошти державного, місцевого бюджету.
За словами головного лікаря “Обласного центру профілактики і боротьби зі СНІДом” Володимира Носка, епідемічна ситуація щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу в нашій області - складна. З року в рік випадки цього захворювання реєструються в усіх районах Тернопільщини. Проте, найбільш “уражені”: м.Тернопіль, а також такі райони як Тернопільський, Збаразький, Теребовлянський, Кременецький та Ланівецький.
- Сучасний стан розвитку епідемічного процесу в області як і в Україні – зазначила далі лікар-епідеміолог епідеміологічного відділення КУТОР “Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом” Тамара Буртняк - характеризуються поширенням ВІЛ серед різних контингентів населення, нерівномірним поширенням ВІЛ на адміністративних територіях, активізацією статевого шляху передачі, реєстрація випадків в переважній більшості серед міських жителів. Також, з 1998 року відмічається щорічне збільшення ВІЛ-інфікування серед ін’єкційних споживачів наркотиків.
У віковій структурі ВІЛ-інфікованих переважають особи віком 25-49 років, частка яких поступово зростає. Так, до порівняння, у 2009 році відсоток становив 65,4, у 2012 році - 68%. От, серед вікової групи 15-24 років реєструються поодинокі випадки, що в, певній мірі, можуть свідчити про деякі ознаки стабілізації епідемічної ситуації ВІЛ/СНІДу. Це означає, що профілактичні програми є досить ефективними і молодь починає більш відповідально ставитися до свого здоров’я.
Як акцентувала Тамара Василівна, “серед ВІЛ-інфікованих переважають жінки. До прикладу, показник у 2009 році становив 52,4%, показник за 9 місяців 2013 року - 51,7%.
Цьогоріч в Тернопільській області народилося 12 дітей від ВІЛ-інфікованих матерів.
“Людина, що живе з ВІЛ, може виглядати і відчувати себе добре на протязі багатьох років і навіть не знати, що він інфікований. Коли людина заражається ВІЛ, вірус починає руйнувати імунну систему, яка відповідає за захист організму перед хворобами. Потім імунна система уражається настільки, що людина стає вразливим для багатьох інфекційних хвороб – роз’яснює далі лікар-епідеміолог епідеміологічного відділення КУТОР “Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом” Тамара Буртняк.
Згодом директор нещодавно створеного Тернопільського обласного відділення всеукраїнської благодійної організації “Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом” Людмила Андріїв розповіла, що цьогорічне гасло “Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом” – “Я маю силу!Силу жити!”.
- Проблема ВІЛ/СНІДу стосується всіх і кожного, держави в цілому. Тому сьогодні вкрай необхідно сприяти впровадженню в суспільну свідомість переваг здорового способу життя, формування соціально активної, фізично здорової та духовно багатої особистості. Вирішення цієї проблеми потребує консолідації всіх сил влади, громадськості, журналістів, які повинні доносити інформацію про стан речей в Україні до всіх верств населення.

ДОВІДКОВО
Під диспансерним наглядом у закладах охорони здоров’я Тернопільській області на 01.10.2013 року перебуває 754 осіб, в тому числі в стадії СНІДу – 104.
З усіх диспансерних хворих станом на 01.10.2013 року антиретровірусну терапію (АРТ) отримують 297 особи, 2 з яких діти.
Найбільш поширеним СНІД-індикаторним захворюванням у ВІЛ-інфікованих осіб є туберкульоз, серед 27 вперше виявлених випадків СНІДу у 11 випадках діагностовано туберкульоз (41 %).
За 9 місяців 2013 року померло 18 ВІЛ-інфікованих осіб, з них 13 осіб померли за причинами пов’язаними з ВІЛ-інфекцією.

Світлана Гуменна,
прес-керівник департаменту охорони здоров’я
Тернопільської обладміністрації
Автор: УкрЗахідІнформ .

фото

фото

фото
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Наступна новина: на Рівненській АЕС ...

КОМЕНТАРІ