70-та річниця трагедії українців на Холмщині: з думкою про майбутнє

70-та річниця трагедії українців на Холмщині: з думкою про майбутнє

12.03.14 16:23 0 1076
У ці дні минає 70-та річниця трагедії українців на Холмщині. Шевченківські дні 1944 року мають назавжди залишитись у пам'яті України та Польщі. Передусім аби не допустити подібного у майбутньому…

Починаючи з 9–10 березня впродовж двох тижнів польське підпілля спалило 35 українських сіл Холмщини і вбило кілька тисяч їхніх мирних жителів. Символом цієї трагедії українців стало село Сагринь, де у Шевченківські дні було вбито понад 800 безневинних українців, серед яких жінки, діти та літні люди. Напад на село скоїли об'єднанні загони Армії Крайової з округу "Грубешів" (комендант округу Мар'ян Голембійовський і комендант району №5 "Південь" Мар'ян Квасневський).

У рапорті до Холмської духовної консисторії від 18 березня 1944 року священик Михайло Скаб писав: "О годині 4-й рано напала на Сагринь велика польська банда в силі біля 500 людей. Обступивши ціле село довкола, з віддалі 200 м запалювальними кулями запалила ціле село, крім одної невеличкої колонії, що має 20 хат. Село боронилося пів години, однак коли повстав в селі огонь, зробилось велике замішання і оборона мусіла відступити… Поляки-бандити поприїздили до Сагриня зо своїми жінками й дочками фірами. Грабили все й вивозили до лісу…" .

9–10 березня було здійснено одночасний напад на села Сагринь, Турковичі, Ласків, Шиховичі, М'ягке, Маличі, Риплин, Теребінь, Стрижівець. У селі Ласкові вбили майже 270 українців, в Шиховичах – до 250, а в Модрині вбито біля 190.

19 березня повністю було спалено 10 сіл: Масловичі, Міняни, Козодави, Тихобіж, Сліпче, Космів, Модринець, Жабче, Ощів і Хорощиці. 21 березня горіли Бересть (загинуло близько 330 українців), Верешин (загинуло близько 110 осіб) і Витків. 22 березня горіло ще 8 сіл: Смолигів, Старе Село, Ліски, Костяшин, Василів Великий, Губенок, Річиця і Тучапи.

Продовжували палити українські села і далі в квітні, травні, червні... Гинули люди, горіло майно. Тільки від 2 до 8 квітня було спалено 9 сіл: Новосілки (вбито до 150 осіб), Крилів (загинуло біля 180 осіб), Потуржин, Василів Малий, Радостів, Жуличі, Вишнів, Колдубиська, Телятин.

Напередодні Зелених Свят, 11 червня 1944 року, був здійснений напад на 9 сіл: Стенятин, Ратичів, Жерники, Посадів, Шлятин, Гопкіс, Зимно, Поледів і Пиняни. Людей мордували з особливою жорстокістю .

9 вересня 1944 року Польський Комітет Національного Визволення та уряд УССР вирішили провесті етнічну чистку українців всього Закерзоння і уклали угоду про т.зв. "евакуацію". Депортація тривала до середини 1946 року. За цей період було примусово виселено близько 500 тисяч українців!

Пам'ятаймо це минуле, але пам'ятаймо його з думкою про майбутнє – таке більше ніколи не має повторитись у жодної зі сторін. Не дозвольмо більше нікому викопувати сокиру війни між обома народами! Ми дякуємо Польщі за підтримку Майдану та за лікування поранених під час революції українців, які вже вкотре у своїй історії втримали форпост європейської цивілізації. Разом – сила!

Іван Банащук Сагринь: біль і печаль наша, - Львів, 2007 – с. 9 Олексій Літковець Трагедія українців Холмщини і Підляшшя. Вісник Любачівщини №15, - Львів, 2007 http://www.vox-populi.com.ua/rubriki/istoria/nadsann/tragediaukraiencivholmsiniipidlassaavtorlitkovecoleksij

Про це повідомили в прес-службі Львівської обласної організації ВО "Свобода"
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
5 (голосів: 1)
Попередня новина: В Житомирській області ...
Наступна новина: ЗАВТРА У РІВНОМУ ...

КОМЕНТАРІ