У Львові та Києві згадували легендарного журналіста Олександра Кривенка

У Львові та Києві згадували легендарного журналіста Олександра Кривенка

11.04.14 15:05 0 497
Одинадцять років тому, 9 квітня, не стало одного із найбільш харизматичних журналістів часів незалежної України Олександра Кривенка, видавця підпільної преси, редактора легендарної львівської газети «Пост-Поступу».

Про це йдеться у сюжеті перших західноукраїнських новин «Огляд дня» телеканалу ZIK.

«Хлопчаки, які волають: «Україна для українців», нагадують мені дідусів на дискотеці. Люди з молодою кров’ю мислять інакше: «Світ для України», – ці слова Олександр Кривенко написав 21 рік тому у своєму відомому тексті «Маргінальна моя Україно». Написане журналістом актуальне й досі.

Львів’янин Олександра Кривенко, якого друзі кликали просто Сашком, наприкінці 80-х минулого століття був активістом «Товариства Лева», що активно відстоювало національне відродження.

«Він жив з сім’єю у районі Майорівки у Львові в гуртожитках, – пригадує член ради «Товариства Лева» у 1989 році Андрій Квятковський. – Я часто там бував, ми збиралися у справах «Поступу». Тоді його «ушлі» з кафедри на філологічному факультеті. Це була розплата за діяльність, але по-моєму, Сашко не надто шкодував, що так сталося».

У1989 році Олександр Кривенко разом зі своїми соратниками створив незалежне від комуністичної цензури видання, самвидав – газету «Поступ».

«Я робив макети, купляв картон, а Кривенко друкував на машинці певні гранки. Я давав завдання, якими гранки мають бути по ширині, по кількості рядків. Потім ми клеїли, відрізали деякі абзаци», – описує початок створення газети член редколегії газети «Поступ» у 1989 році Роман Турій.

Тоді 24-річний Олександр Кривенко став редактором вісника «Товариства Лева».

«Кривенко ідеально підходив на роль редактора. Він був професійний філолог – ще тоді не журналіст, але людина з особливим складом мислення, із доволі провокаційним підходом до життя. Саме такий підхід в журналістиці є найбільш затребуваним», – розповів голова Товариства Лева у 1989 році Ігор Гринів.

Із міркувань безпеки «Поступ» друкували аж у Вільнюсі, а поширювали у Львові в актовій залі Порохової вежі. Восени 1989-го вийшло кілька номерів накладом 20 тисяч примірників. За словами Романа Турія, газета розповсюджувалася по всій Львівській області, по примірники приїжджали навіть із Прикарпаття та Закарпаття.

А вже більш відомий суспільно-політичний часопис «Пост-Поступ» як нащадок «Поступу» народився в один день із незалежною Україною – 24 серпня 1991 року. Це було найсміливіше видання країни на початку її становлення.

Олександра Кривенка у його 30 років вважали найхаризматичнішим журналістом держави. Його запрошували на роботу найвідоміші телевізійні агенції столиці. Тим часом Сашко, як називали його друзі, мріяв про свій незалежний проект «Громадське радіо». Для його мовлення він просив в уряду ліцензію, але так її і не отримав.

Не доживши майже місяць до свого 40-річчя, Олександр Кривенко трагічно загинув 9 квітня 2003 року в автокатастрофі.

Про це повідомив ZIK
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Попередня новина: На Тернопільщині ...
Наступна новина: Свідомий ужгородець ...

КОМЕНТАРІ