Знайдені у Львові останки в’язнів Пересильної тюрми поховають на Личаківському кладовищі

Знайдені у Львові останки в’язнів Пересильної тюрми поховають на Личаківському кладовищі

30.05.14 15:01 0 337
Після ексгумації останків в’язнів Пересильної тюрми №25, яку вже почали у Львові на місці знайденого колишнього кладовища НКВС, кісткові рештки перепоховають за християнським звичаєм на Личаківському кладовищі.

Про це повідомили у прес-службі Львівської міської ради.

У вересні минулого року «знахідку» виявив власник ділянки і повідомив про це керівництво меморіального музею «Територія терору». На замовлення музею фахівці комунального підприємства «Доля», яке займається пошуком поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій, провели початкові дослідження і підтвердили, що на території є захоронення. У травні цього року роботи продовжили і знайшли чотири ряди захоронень.

На «пересилку» звозили засуджених в’язнів з тюрем Західної України. Здебільшого це були люди, причетні до національно-визвольних змагань, родичі повстанців, а також військовополонені. Тут вони перебували від місяця до року.

«Пересильна тюрма функціонувала у Львові в 1944-1955 роках. Умови перебування у в’язниці були жахливими: антисанітарія, погане харчування, тортури. Людей, які помирали, таємно вивозили вночі та захоронювали. Ми чули, що такий цвинтар може бути, а тепер його віднайшли», – розповів директор музею Тарас Чолій.

Дослідження підтвердили, що останки належать людям з тюремної лікарні. В’язнів хоронили не в трунах, а в дерев’яних скринях. В одній такій «домовині» могло знаходитись двоє дорослих та троє немовлят.

Більшість виявлених скелетів належить жінкам та маленьким дітям, які найчастіше помирали через непристосованість до складних тюремних умов.

«Сюди потрапляли люди з тюремної лікарні, такий висновок ми зробили, бо при одному з останків померлого знайшли ампулу від ліків. А трепанація черепа означає, що проводили розтин», – зазначив Володимир Харчук, який керує розкопками.

Дослідники вважають, що масштаб території захоронення може бути значно більшим за досліджений.

«Це територія колишнього спецкладовища НКВС, де ховали в’язнів. Недалеко звідси у 2000-х роках були проведені дослідження, де також були виявлені останки жертв пересильної тюрми. Тому ми можемо стверджувати, що це є один комплекс», – зазначив директор комунального підприємства «Доля» Святослав Шеремета.

Керівництво музею «Територія терору» сподівається встановити прізвища захоронених людей. Ідентифікації осіб можуть допомогти металеві таблички з персональними номерами в’язнів, які могли зберегтись у похованнях. Як зазначив Тарас Чолій, списки в’язнів можуть бути в лікарняній книзі в архіві МВС, адже після смерті людям мали проводити медекспертизу.

Нагадаємо, у Львові на шостому Топольному провулку, на приватній території, яка колись, ймовірно, була кладовищем НКВС, знайшли поховання в’язнів лікарні Пересильної тюрми №25. Це післявоєнні захоронення переважно жінок і дітей. На деяких черепах прослідковуються сліди від трепанації. Серед останків також віднайдено супутні речі: ампули, ґудзики, вервечку.

Про це повідомив ZIK
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Попередня новина: На Тернопіллі добудова ...
Наступна новина: Ірина Сех просить ...

КОМЕНТАРІ