Прокуратура Рівненської області захищає права молоді на вищу освіту

Прокуратура Рівненської області захищає права молоді на вищу освіту

16.08.14 15:11 0 361
У вищих навчальних закладах Рівненщини державної та приватної форми власності 1-4 рівня акредитації навчаються 44 тисячі студентів. Бажання отримати вищу освіту виявили цьогоріч ще понад 40 тисяч дітей. Законодавством України гарантовано право забезпечення рівних умов на отримання молоддю вищої освіти.

Водночас, проведені перевірки, що їх провели працівники прокуратури Рівненщини, засвідчили про системні порушення вимог Закону України «Про вищу освіту» як при здійсненні вступної кампанії 2014 року, так і при організації навчально-виховного процесу, соціального захисту студентів, у тому числі пільгової категорії. Про це повідомила начальник відділу захисту прав і свобод дітей прокуратури Рівненської області Олена Ткачук.

Зокрема, виявлено істотні порушення у діяльності приймальних комісій ВНЗ Рівненщини.

Так, найпоширенішими недоліками в організації їх діяльності є те, що не повною мірою забезпечується відкритість та прозорість проведення прийому заяв вступників, певні відомості не оприлюднюються на інформаційних стендах чи веб-сайтах, а це є порушенням вимог вищезгаданого закону та Умов прийому до вищих навчальних закладів України у 2014 році.

Приміром, приймальна комісія Костопільського будівельно-технологічного коледжу не розмістила у такий спосіб інформацію про кількість поданих заяв на навчання, відомості про кількість місць, що виділені для вступу поза конкурсом та цільового прийому.

Костопільською філією Рівненського державного базового медичного коледжу не оприлюднено жодним способом Правила прийому, інформацію про вартість навчання, кількість поданих заяв для вступу.

У Правилах прийому до Національного університету водного господарства та природокористування не були визначені умови поселення вступників та студентів до гуртожитку, а також кількості місць ліцензованого обсягу для прийому на навчання зі скороченим терміном.

Перевірками встановлено факти вимагання приймальними комісіями в абітурієнтів подачі документів, які не передбачені законодавством. Отож вступники до низки навчальних закладів повинні були пред’являти копії ідентифікаційних кодів, трудових книжок, довідки про склад сім’ї, з місця проживання, виписки про профілактичні щеплення. Такі випадки виявлено та відреаговано на них прокурорами у Костопільському, Дубенському, Рокитнівському, Сарненському, Острозькому районах.

Не викорінено й ганебні факти вимагання неправомірної вигоди за поступлення дітей на навчання.

Такий факт викрито в одному із коледжів Рівненщини. Свою послугу, яка полягала у зарахуванні вступника на державну форму навчання, секретар приймальної комісії навчального закладу оцінив у 1 тис дол. США. Триває досудове розслідування за ч. 3 ст. 368 КК України (одержання неправомірної вигоди).

Серед інших порушень діяльності приймальних комісій ВНЗ, що їх виявили прокурори, – невключення до складу таких комісій уповноважених осіб з питань прийняття та розгляду електронних заяв, представників профспілкових організацій, неякісне оброблення документів абітурієнтів, неналежне ведення журналів реєстрації їх заяв, оформлення протоколів приймальних комісій, результатів голосування, та інше.

Виявлялися порушення також і в організації начально-виховного процесу у вищих навчальних закладах області.

Так, було з’ясовано, що керівництвом одного із державних університетів у м. Рівному не було переведено на місце державного замовлення дитину з багатодітної сім’ї, водночас вказану пільгу було застосовано до інших трьох студентів за відсутності передбачених законом підстав. Подібні порушення встановив прокурор м. Рівного і в інших вищих навчальних закладах обласного центру та вніс їх керівникам документи реагування з метою захисту прав студентів пільгової категорії на безоплатне отримання вищої освіти.

Непоодинокі випадки порушення вимог законодавства при відрахуванні неповнолітніх студентів із навчальних закладів. Так 22 студентів було відраховано з навчання без погодження зі службами у справах дітей. З метою усунення порушень закону прокурорами внесено керівникам ВНЗ подання, які перебувають на розгляді.

Вживалися прокуратурою заходи реагування щодо захисту майнових прав молоді, зокрема що стосується відшкодування належних соціальних виплат студентам та припинення незаконного стягнення з них коштів.

Начальник відділу захисту прав і свобод дітей прокуратури області Олена Ткачук навела приклад, коли за втручання Млинівського міжрайонного прокурора було проведено індексацію стипендії 228 студентам місцевого коледжу на загальну суму 16 тис грн. У Млинівському та Сарненському районах адміністрації навчальних закладів на вимогу прокурорів припинили незаконний збір коштів зі студентів під виглядом благодійних внесків.

– Всього ж за результатами проведеної перевірки на усунення зазначених вище та інших порушень законодавства про вищу освіту внесено прокурорами 14 подань на адресу керівників навчальних закладів, до відповідальності притягнуто вже 5 посадових осіб, поновлено права 228 дітей, - підсумувала Олена Ткачук та запевнила, що стан додержання вимог законодавства в області про вищу освіту й надалі перебуватиме у полі зору органів прокуратури Рівненщини.

Перевірки з вказаних питань тривають.

Прес-служба прокуратури області
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Попередня новина: Олександр Сич: Рада ...
Наступна новина: Луцька ОДПІ: переваги ...

КОМЕНТАРІ