У Львівській області мисливці за "чорним золотом"

У Львівській області мисливці за "чорним золотом"

01.10.14 08:27 0 762
Трубопровідний спосіб транспортування нафти донині залишається дуже вигідним. З цього користають й деякі спритні ділки, котрі вперто намагаються добувати “чорне золото” шляхом встановлення незаконних врізок. Аби нажитися підприємливі громадяни роблять отвори у трубах, якими транспортується пальне, і безкоштовно відкачують рідину.

Про деякі особливості діяльності викрадачів нафти та їхні оборудки розповів начальник управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю ГУ МВС України у Львівській області полковник міліції Руслан Галаз.

Аналіз, проведений співробітниками Державної служби боротьби з економічною злочинністю свідчить, що технічний рівень облаштування каналів перекачки сировини, їх маскування і тактика дій упродовж останніх років змінилася. Так, зокрема, стало поширеним роздільне облаштування врізок та відводів, початкове їх “консервування” та кінцевий монтаж. Для приховування злочинці використовують відводи на значній відстані від магістрального трубопроводу, влаштовують виходи в лісосмугах та інших важкодоступних місцях. Правоохоронці зазначають, що грамотно виконати такі заходи здатні тільки люди, обізнані із системою. Адже їм відомо, коли і де трапляються перепади тиску у трубі, на які дні запланована профілактика. Для транспортування скачаних нафтопродуктів ділки використовують автомобілі підвищеної прохідності.

Цьогоріч співробітники підрозділів Державної служби боротьби з економічною злочинністю Львівщини припинили діяльність чотирьох злочинних груп, які діяли на ринку транспортування нафтопродуктів. Одне з угруповань започаткувало свою злочинну діяльність поблизу села Луки Самбірського району. Здійснивши незаконну врізку у нафтопродуктопровід дочірнього підприємства “ПрикарпатЗахідтранс” Пiвденно-Захiдного ПАТ «Трубопровiдного транспорту нафтопродуктiв», зловмисники встановили замаскований відвід довжиною близько трьох кілометрів, який проклали до сільськогосподарських угідь колишньої селянської спілки населеного пункту. Тут було облаштовано спеціальну площадку для накопичення викрадених нафтопродуктів. Відтак викрадене «чорне золото» транспортували у металевих бочках ємкістю 200 літрів та реалізовували. Цьогоріч у січні усіх членів групи було затримано, а наприкінці весни кримінальну справу було скеровано до суду.

А ось як діяли троє спритників, котрі здійснили незаконну врізку у нафтопродуктопроводі дочірнього підприємства “ПрикарпатЗахідтранс” поблизу села Куровичі Золочівського району. Вони встановили замаскований відвід довжиною близько 300 метрів, який проклали до околиці населеного пункту, розташованого поблизу автотраси Львів-Тернопіль. Саме тут спритники напередодні закопали у землю тканево-гумову ємність об'ємом 25 кубометрів. Співробітники Державної служби боротьби з економічною злочинністю Львівщини вилучили у викрадачів вантажівку «ТАТА», у кузові якої було вмонтовано гумову ємність із насосом високого тиску та системою рукавів, повністю заповнену дизпаливом). Одночасно оперативники встановили перевалочну базу викрадених нафтопродуктів, розташовану у селі Мервичі Жовківського району. Цьогоріч, у травні кримінальну справу, порушено за даним фактом, було скеровано на розгляд Золочівського районного суду. Правоохоронці забезпечили відшкодування на суму понад мільйон гривень, наклавши арешт на рухоме та нерухоме майно фігурантів.

Уже у серпні «деесбезівці» викрили злочинну групу у складі шести осіб. «Мисливці» за «чорним золотом» організували систему викрадення нафти-сирцю із свердловин НФГВУ «Бориславнафтогаз» ПАТ «Укрнафта». Зловмисники втрутились у процес роботи видобувної установки, порушивши процедуру транспортування нафти до збірних пунктів. Викрадений сирець транспортували вантажівками у вмонтованих гумових ємностях на накопичувальну базу Борислава. Оперативники встановили площадки для зберігання, перевантаження та первинної переробки викраденої нафти сирцю, які діяли на території Жовківщини. Згодом викрадену сировину перевозили до колишньої ферми, розташованої Буському районі, на якій було облаштовано «підпільний» нафтопереробний мінізавод. Використовуючи промислове обладнання, спритники здійснювали переробку сирцю та виготовляли з нього фальсифіковане дизельне паливо та інші паливно-мастильні матеріали. Виготовлене пальне реалізовували через мережу нафтобаз та автозаправних станцій Львівщини. Під час обшуку підпільного мінізаводу оперативники виявили ректифікаційні колони, цистерни заповнені нафтосировиною, матеріали переробки, а також нагрівально-вакуумну ємність, встановлену на колісній платформі для її оперативного переміщення. Під час досудового слідства також вилучено п'ять одиниць вантажної техніки, з яких три вантажівки із вмонтованими у кузові спеціальними гумовими ємностями, два колісні причепи-цистерни та 50 кубометрів нафтосировини.

А кілька тижнів тому правоохоронці вийшли на слід злочинного квартету, члени якого організували викрадення сировини із нафтопродуктопроводу ПАТ «Укртранснафта». Зловмисники здійснили незаконну врізку у магістральний нафтопродуктопровід та встановили замаскований відвід довжиною близько трьох кілометрів, який проклали до перевалочної площадки, розташованої на території угідь колишнього сільськогосподарського господарства. У дренажному каналі було вкопано 40-тонну металеву бочку, у якій відбувалося накопичення викрадених нафтопродуктів. Крім того, на прокладеному відводі, на глибині близько одного встановлено дистанційно керований механізм із системою манометрів, під'єднаних електричними з'єднаннями до мобільного телефону. Викрадені нафтопродукти за допомогою системи шлангів, насосів та перехідників перекачували у вантажівку «КАМАЗ» із вмонтованою у кузові прихованою ємністю об'ємом 20 кубометрів, якою нафтопродукти транспортували до перевалочної бази, розташованої на території колишньої тракторної бригади. Під час проведених оперативно-слідчих заходів членів злочинної групи було затримано «на-гарячому» під час викрадення чергової партії сировини із нафтопроводу. У місцях накопичення та у вантажівках було виявлено та вилучено близько 50 тонн нафти. Оперативники встановили, що зловмисники транспортували викрадену продукцію на нафтопереробні підприємства регіону для проведення подальшої переробки.

Встановлення незаконних врізок завдає великої шкоди навколишньому середовищу. Оскільки тиск в проводі достатньо сильний, такі врізки тривалий час залишаються відкритими. Відтак нафта потужним струменем виливається назовні. Внаслідок отруєння нафтою та продуктами її розкладу, змінюються фізико-хімічні властивості вод та ґрунтів. Такі ділянки не можна використовувати у сільському господарстві, а вода стає непридатною для пиття, побутових і виробничих потреб. Окрім того, нафта опосередковано впливає на рослинний і тваринний світ забруднених територій. Особливо страждають водоплавні птахи. Вони не лише сідають на воду, вкриту плівкою нафтопродуктів, котра склеює пір'я, а й, плутаючи плями на воді зі здобиччю, ковтають забруднену воду. Нерідко територія, на якій сталась аварія, перетворюється на пустелю.

Якщо ви якось станете свідками розливу нафти із транспортного продуктопроводу, перш за все, викличте аварійно-рятувальну бригаду, зателефонуйте у пожежну службу та міліцію. Вони проведуть локалізацію та знешкодження наслідків аварії.

Юрій Скобало
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Попередня новина: У Волинській області у ...
Наступна новина: Кримський кореспондент НТВ ...

КОМЕНТАРІ