На Тернопіллі Олег Сиротюк взяв участь у вечорі-реквіємі з нагоди 70-ї річниці депортації лемків

На Тернопіллі Олег Сиротюк взяв участь у вечорі-реквіємі з нагоди 70-ї річниці депортації лемків

14.10.14 10:05 0 467
Голова Тернопільської обласної державної адміністрації Олег Сиротюк взяв участь у вечорі-реквіємі з нагоди відзначення 70-ї річниці з початку депортації українського населення з Польщі. Захід відбувся 12 жовтня у палаці культури «Березіль».

Вечір-реквієм розпочався із виконання Державного гімну України. Хвилиною мовчання вшанували пам'ять героїчно загиблих лемків, воїнів УПА, а також усіх, хто, захищаючи свободу нашої держави, загинув на Майдані та в зоні проведення АТО.

«Минуло 70 років від початку виселення українського народу з території Польщі… Не дивлячись на те, що радянська імперія поставила собі за мету асимілювати, перемолоти, знищити усе самобутнє, лемківській культурі вдалося не лише вижити, а й зберегти свою автентичність, звичаї та мову, - зазначив Олег Мирославович. - ж на східному фронті українці, в тому числі і нащадки тих, кого депортували, продовжують боронити своє право бути незалежними та жити у вільній державі».

Олег Сиротюк висловив переконання, що спільно нам вдасться подолати ворога та побажав усім присутнім незламної віри та впертості у боротьбі за Українську Державу.

«Лемки за весь історичний процес ніколи не зганьбили свій народ. На початку ХХ століття у бою під Крутами загинуло двоє лемків, через 100 років уже на Майдані своє життя за Україну поклали Назар Войтович та Володимир Жеребний зі Львова, - із сумом констатував голова Всеукраїнського Товариства "Лемківщина" Олександр Венгринович. - Десятки наших краян воюють на Сході…»

Відтак, за словами Олександра Венгриновича, до товариства звернувся заступник начальника штабу батальйону «Збруч», у складі якого 40 лемків, Олег Матяш. Чоловік попросив передати в зону АТО прапор лемківського товариства.

«Нехай там, на східному фронті цей прапор нагадує кожному нашому побратимові про його маленьку Батьківщину. Повертайтеся назад!» – наголосив Олександр Венгринович, передаючи прапор дочці вояка Іринці.

Довідково:

Примусове виселення 700 тис. українців з їхніх етнічних земель у складі Польської Народної Республіки відбувалося у 1944–1951 рр.. Цілеспрямована політика Польської держави та діяльність польських шовіністичних організацій призвели до руйнування історичних та культурних цінностей Лемківщини, Холмщини, Підляшшя, Надсяння, поставили під загрозу знищення цілі етнографічні групи українського народу.

У той же час українські історики звертають увагу на те, що ініціативою виключно Польщі була лише акція Вісла 1947 року , яка супроводжувалась використанням військової сили та масовим насильством над українцями. Від операції "Вісла" постраждало близько 150 тисяч українців. В інших депортаційних акціях 1944-1951 року часткова вина лежить на УРСР, яка проводила політику "обміну населення" у 1944-1946 роках.

Зокрема у вересні 1944 року була укладена угода між УРСР та ПНР , яка передбачала «евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР», підписана з боку УРСР Микитою Хрущовим. Внаслідок цієї політики близько 480 тисяч українців були переселені з Польщі, де їх до того ще й позбавили права власності на землю та культурної самоорганізації.

У 1951 році депортації населення відбувалися під час обміну територій між Польщею та СРСР, неформальним ініціатором якої називають саме СРСР. З території, яка передавалась Польщі тоді відселили близько 30 тисяч українців.

Про це повідомили у Тернопільській облдержадміністрації
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)

КОМЕНТАРІ