Тернопільщина реалізовуватиме спільні проекти з представниками української меншини в Сербії

Тернопільщина реалізовуватиме спільні проекти з представниками української меншини в Сербії

09.04.15 09:18 0 655
Плани щодо подальшої співпраці обговорили представниками Національної ради української національної меншини в Сербії із головою Тернопільської облдержадміністрації Степаном Барною та головою обласної ради Василем Хомінцем під час робочої зустрічі, яка відбулась 8 квітня.

Степан Барна подякував сербським представникам за співпрацю та наголосив на перспективах розвитку подальших спільних проектів.

«Ми цінуємо контакти, налагоджені з українцями, які проживають за кордоном, зокрема, у Сербії, - зазначив Степан Барна. – Нашим завданням є створення максимально сприятливих умов для повернення цих людей на Батьківщину. Без співпраці із представниками української діаспори це зробити неможливо. Тому ми вдосконалюватимемо формат цих відносин».

Під час зустрічі очільник області проінформував про заходи щодо співпраці з національної ради української національної меншини в Сербії, які планують реалізувати у 2015 році. Зокрема, пропонують організувати:

- відпочинок та оздоровлення групи дітей з Криму, східних регіонів України, переселених в Тернопільську область та дітей сімей військовослужбовців нашого краю, які беруть участь у проведенні антитерористичної операції;

- представлення культурного потенціалу Тернопільської області у культурно-мистецьких заходах, зокрема фестивалі української культури «Калина»,Сербія; сприяння участі аматорських колективів Української Національної Меншини Сербії у фестивалях, які відбуваються на території області, зокрема «Дзвони Лемківщини», «Фестиваль борщу» та «Свято вишиванки» у Борщівському районі;

- придбання та передача підручників, навчальних та методичних посібників, художньої літератури закладам освіти за кордоном, у яких здійснюється навчання українською мовою або її вивчення;

- проведення форумів, конгресів, конференцій семінарів за участю закордонних українців.

Очільник краю також висловив пропозицію організації інформаційних проектів з метою об'єктивного висвітлення подій, які відбуваються на Україні.

«Я вдячний, що представники Національної ради української національної меншини в Сербії підтримують нас у такий непростий для держави час. Наша країна у першу чергу живе проблемами війни, - додав Степан Барна. – Ми хочемо, щоб сербська громада змогла побачити події у реальному світлі. Саме представники української діаспори є тою ланкою, через яку можна донести правдиву інформацію до жителів країни».

Ці пропозиції підтримали представники Національної ради та запевнили щодо сприяння реалізації проектів.

«Ми вдячні за ініціативу організації спільних проектів, - додав голова Національної ради української меншини Сербії Йозо Сапун. – Маємо позитивний досвід співпраці під час проведення екскурсій для представників діаспори, під час яких люди ознайомились із історичною спадщиною своєї Батьківщини на території Тернопільщини. Також ми мали змогу побачити презентацію української культури у Сербії під час проведення фестивалю «Калина» і побувати на тернопільських фестивалях. Така співпраця є насправді результативною. Тому з радістю будемо втілювати в життя нові спільні ідеї».

Довідково:

Проживаючи на просторах Сербії понад 110 років українська громада зуміла зберегти свою традицію та культуру і вперше отримала визнаний державою орган, який не тільки захищає та дбає про її інтереси, а й вирішує питання, пов'язані з освітою, культурною творчістю, інформуванням та іншими важливими елементами в житті української спільноти в Республіці Сербія. 17 травня 2003 року в Кулі (Сербія) було утворено Національну раду української меншини, яка започаткувала державне самоврядування українців у Республіці Сербії.

З 2003 року щороку в Сербії проходить Фестиваль української культури “Калина“. Це свято української культури, яке об`єднує українську спільноту не тільки Сербії, а й сусідніх країн Боснії і Герцеговини та Хорватії. Традиційно гостями фестивалю є професійно-мистецькі колективи з України.

Починаючи з жовтня 2007 року, коли делегація Тернопільської області вперше взяла участь у святкуванні 100-ї річниці заснування українського товариства «Просвіта» на території колишньої Югославії, вже вчетверте Тернопільщина презентує регіон на фестивалі української культури «Калина».

В ході першого візиту підписано Меморандум про співпрацю між обласною державною адміністрацією, обласною радою та Національною радою української меншини Сербії (НРУМС). Щороку на виконання положень меморандуму про співпрацю між Тернопільською обласною державною адміністрацією, Тернопільською обласною радою і Національною Радою Української Меншини Сербії (підписаного 26 жовтня 2007 року) та з метою обговорення щорічних пріоритетних завдань співпраці у Тернопільській облдержадміністрації та Тернопільській обласній раді організовуються зустрічі із представниками НРУМ Сербії.

У серпні 2009 року реалізовано проект «Літньої школи україністики». Дві області Тернопільська та Львівська приймали делегацію сербських дітей та молоді українського походження, очолювану головою національної ради української національної меншини Сербії Мирославом Калинюком.

Частина делегації перебувала в області з метою участі у VIII-му Всеукраїнському фестивалі-конкурсі козацької пісні «Байда» та поглиблення таким чином знань про українську культуру і вивчення української мови.

Цей проект став новим видом згуртування молоді, який спонукає до вивчення рідної мови та відродження національної свідомості.

У 2010 році продовжено реалізацію проекту «Літньої школи україністики» для дітей з числа української меншини Сербії на базі літнього табору відпочинку для дітей «Лісовий» с. Скоморохи Бучацького району.

У 2012 році з 23 по 28 вересня тривала реалізація екскурсійної місії українців старшого покоління з Сербії «Слідами наших предків», розробленої облдержадміністрацією.

Засади підписаного Меморандуму про співпрацю визначають необхідність продовження реалізації програми співпраці з НРУМС.

Розроблено обласну програму співпраці із закордонними українцями на період до 2015 року, затверджену рішенням сесії Тернопільської обласної ради від 31 жовтня 2013 року № 1475 та розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 10 грудня 2013 року № 605-од “Про організацію виконання обласної програми співпраці із закордонними українцями на період до 2015 року” (далі - Програма).

15 квітня 2014 р. відбувся візит представників Національної Ради Української Меншини Сербії в Тернопільську область з метою обговорення питань співробітництва у 2014 р. 17-28 серпня 2014 р. делегація Тернопільської області взяла участь у Світовому конгресі українських молодіжних організацій у м. Івано-Франківськ.

Про це повідомили у Тернопільській облдержадміністрації
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Попередня новина: В Житомирській області ...
Наступна новина: Хмельницька область: ...

КОМЕНТАРІ