Побачило світ тритомне видання «Тернопільщина. Історія міст і сіл»

Побачило світ тритомне видання «Тернопільщина. Історія міст і сіл»

18.05.15 12:28 0 880
Краєзнавчо –мистецькою імпрезою 15 травня, репрезентовано унікальне видання – 3-томний енциклопедичний словник «Тернопільщина. Історія міст і сіл», робота над яким тривала майже п'ять років. Адже намір видати докладні історико-географічні, архівні та мистецькі нариси про Тернопільщину виник ще 2010 року. Починаючи з 2011, обласна рада розпочала втілювати його у життя – була створена редакційна рада, зібраний колектив авторів тощо. Лише у минулому 2014 році було віднайдено можливість виділити з обласного бюджету кошти на друк книг. Подібного масштабного видання до цього часу не має жодна область України. Цей тритомник охоплює цілісну історію всіх існуючих та з різних причин зниклих населених пунктів. Видання проілюстроване картами, світлинами, копіями документів тощо.

«Дякую усім, хто працював над цим виданням. Це величезна та масштабна інтелектуальна робота. Ми це зробили – говорю від імені краєзнавців, істориків, депутатів Тернопільської обласної ради. Ми це зробили першими у незалежній Україні, – наголосив Василь Хомінець. – Аналогічне видання побачило світ ще у радянські часи у 70-их роках минулого століття – «Історія міст і сіл України» у 26 томах, де нашій області було приділено лише один том. Тепер видано три. Цей енциклопедичний словник «Тернопільщина. Історія міст і сіл» – значний науковий доробок групи авторів та має велику історико-краєзнавчу цінність. Історія – це життя. І усі маємо пам'ятати , звідки ми і якого роду. Пошана усім, хто зробив цю благородну справу, і тим, хто її робитиме, бо історія не закінчується сьогоденням – вона твориться щомиті».

На імпрезу прибуло чимало гостей, у тому числі письменник, уродженець Тернопільщини Роман Лубківський. «Кожен український край має свою родзинку. Моя Тернопільщина відзначається тим, що є найбільш енциклопедичною – стільки видань не продукує жодна область»,- наголосив письменник.

Унікальне видання було зарепрезентоване через огляд значних історичних постатей та подій, історичні довідки, доповнені мистецькими виступами. Голова обласної ради відзнаками, нагородами та грамотами нагородив колектив редколегії та авторів досліджень.

Довідково. У видавництві «Терно-граф» побачило світ унікальне енциклопедичне тритомне видання «Тернопільщина. Історія міст і сіл». Подібного масштабного видання до цього часу не має жодна область України. Воно охоплює цілісну історію всіх існуючих та з різних причин зниклих населених пунктів. Видання проілюстроване картами, світлинами, копіями документів тощо.

У першому томі (668 стор.) у вступних статтях про Тернопільську область, які підготували місцеві науковці, подану загальну географічну, археологічну, історичну, релігієзнавчу, демографічну інформацію про наш край від початків до сьогодення, а також представлені матеріали про м. Тернопіль, населенні пункти Бережанського, Борщівського і Бучацького районів. Чи не вперше висвітлено події Революції гідності, Антитерористичної операції (війни на сході України) та участь у ній тернополян. Узагальнено героїчне минуле (Національно-визвольна революція українського народу 1648 – 1676 рр., діяльність Українських Січових Стрільців, Української Галицької армії, ЗУНР, ОУН й УПА та ін.) рідного краю.

У другому томі (692 стор.) подана інформація про населені пункти Гусятинського, Заліщицького, Збаразького, Зборівського, Козівського, Кременецького і Лановецького районів.

Третій том (608 стор.) охоплює інформацію про населені пункти Монастириського, Підволочиського, Підгаєцького, Теребовлянського, Тернопільського, Чортківського і Шумського районів.

Окрім існуючих нині населених пунктів краю, подано інформацію (понад 1200 статей) про хутори та села, які колись були на карті нашого краю. Сюди увійшло понад 10 тисяч імен, які тут народилися або своєю працею прислужилися до розвитку Тернопільщини. Про кожний район, місто подано вставку кольорових фото

В історії нашого краю, міста, села, чи навіть малого хутора, наче в краплині води, відбиті вікопомні сторінки історії українського народу. Минуле Тернопільщини надзвичайно багате історичними подіями, культурою, власними традиціями. Тут жили наші предки, тому кожен район, куточок міста чи села овіяні подихом історії.

Усі ми пам'ятаємо «Історію міст і сіл УРСР. Тернопільська область», яка вже давно і безнадійно застаріла. Вона містила здебільшого інформацію про досягнення комуністичного будівництва, туди увійшла лише половина населених пунктів краю, де були представлені села у котрих були сільські ради, що вже й говорити, коли у більшості інформацій про населенні пункти там була перша письмова згадка – 1785 рік…Тому видання «Тернопільщина. Історія міст і сіл» уже давно було на часі. Воно вартувало зусиль інтелектуального загалу області й, безперечно коштів.

Гортаючи сторінки енциклопедичного видання можна отримати інформацію про археологічні знахідки, різні історичні перепитії, церкви, костели, фіґури, пам'ятні хрести, пам'ятники, символічні могили, тут справді можна пізнати трагічні та славні сторінки української історії та Тернопільщини зокрема.

Після обрання Василя Хомінця головою Тернопільської обласної ради, роботу над підготовкою видання (здавалося б уже проект назавжди втрачено), до друку було продовжено. Тобто ми маємо вдалий приклад співпраці влади і краєзнавців, коли упродовж 2014 р. з обласного бюджету не потрачено коштів, але було створено умови для завершення роботи над тритомником.

Загалом енциклопедичне видання «Тернопільщина. Історія міст і сіл», а ще й можна добавити хуторів, стане не тільки добрим порадником і дороговказом для майбутніх дослідників історії нашого краю, а й взірцем для написання майбутніх енциклопедичних видань про населені пункти різних областей України. Тритомник буде корисним для науковців, істориків, філологів, географів, вчителів, краєзнавців, політологів, релігієзнавців, студентів і школярів, усіх хто цікавиться минулим і сучасним реґіону. (Богдан Новосядлий)

Про це повідомили у прес-службі Тернопільської облради
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Попередня новина: На Закарпатті ...
Наступна новина: Вінничина: обережно - ГРИБИ!

КОМЕНТАРІ