Депутат міської ради Оксана Савчук: «Електронна черга в садки працює,і я щаслива з того,що цей процес уже незворотній»

Депутат міської ради Оксана Савчук: «Електронна черга в садки працює,і я щаслива з того,що цей процес уже незворотній»

04.06.15 11:05 0 690
Про себе Оксана Савчук каже так: молода мама, яка займається інтенсивно волонтерською діяльністю, яка називається депутатська робота. Втім, дійсно волонтером стала ще з 2000 року, адже тоді прийшла в “Пласт”

Оксана – очільниця депутатської комісії з питань освіти, науки, культури, молодіжної політики та спорту у міській раді. “Вибрала цю ділянку роботи, бо вона мені близька, а ще допомагає не зневіритись у депутатській роботі”. В політику прийшла як член “Свободи”.

– Чому ви, і тут, ймовірно слід говорити про вашу депутатську команду, розпочали активно лобіювати питання побудови дитячих садків у місті?

– Коли ми у 2010 році спілкувались з мешканцями, а ми активно ходили в двори міста і мали зустрічі, то зіткнулися з тим, що однією з проблем міста, яка турбувала батьків були дитячі садки, довгі черги і відсутність місць. А оскільки це питання належить до відання депутатської комісія з питань освіти, то цю роботу доручили мені. Насправді, ми взялися робити те, що можна було давно зробити, просто треба було цим системно займатися. Тому спільно з командою однодумців ми цим зайнялись.

«Якщо в тебе немає власної команди або ти не є членом команди, з якою сповідуєш однакові цінності, то ти нічого не можеш зробити в політиці. Сам ти в полі не воїн».

– Які групи й садки вже відкриті чи плануються до відкриття найближчим часом?

– Перше, це школа-садок №3 на Набережній ім. В.Стефаника. Туди були виділені кошти, що дозволило відкрити додаткові 2 групи. Мені дуже приємно від того, що в ДНЗ №36 «Віночок» вдалося додатково відкрити дошкільну групу в приміщенні, де раніше знаходилась бібліотека. Це насправді є дуже важливо для мешканців Пасічної.

Важливим для нас є те, що вдалося відновити дитячий садок «Ромашка» на Вовчинецькій, 210. у 2013 році всупереч усьому вдалося відкрити першу чергу дитячого садка, а цьогоріч закінчуються ремонтні роботи і планується восени відкрити 2-гу чергу. Тим самим вдалося повністю зберегти приміщення даного закладу, не допустити його нецільового призначення і повернути садок дітям нашого міста. Вважаю це добрим прикладом того, що проблему можна вирішити, якщо сильно цього захотіти і системно над цим працювати. Мені дуже радісно, що нам вдалося це зреалізувати.

Наступне досягнення – це садочок на вул. Г. Хоткевича, який свого часу належав Укрзалізниці. Територія садочка та будівля довгий час не використовувалась і пустувала. Мені навіть дивно, чому раніше не велися перемовини щодо повернення даної території. Адже у 2008 році бюджет розвитку міста був настільки високий, що можна було не один садок до ладу довести.

Крім того з Укрзалізницею були дуже складні перемовини, і тільки після перемоги Майдану справа зрушилась з місця – Олександр Сич і Руслан Марцінків у той час підняли питання щодо повернення даного приміщення місту. Спротиву тоді вже не було і нам це вдалося. Місто перемогло. В майбутньому там заплановано відкрити не менше 10 груп, а ще близько 300 дітей, які зможуть отримати дошкільну освіту.

– Активна робота розпочалася з відкриття дошкільних закладів і в приміських селах.

– Так, діти, які мешкають в приміських селах, насправді, займають значну кількість місць у садках м. Івано-Франківська. І місто і село зацікавлені в тому, щоб змінити цю ситуацію. Так в Угорниках повністю збудований садок, залишилось доробити внутрішні роботи та благоустрій території. У Крихівцях залили фундамент і почали зводити стіни корпусів. У Хриплині садок активно готується до прийому дітей. Відкриється цього року дитячий садок у Вовчинцях. А ще цього року готуємось до відкриття новозбудованого садочка на вул. Хіміків.

– Якщо говорити про садок на Пасічній, чи можна гарантувати, що він запрацює цього року?

– Не так давно на цій території було захаращене поле, а заклад готується до відкриття і прийому дітей нашого міста. Активно ведуться ремонтні роботи і докладається максимум зусиль, щоб заклад розпочав роботу з початком навчального року. Адже у тій частині мікрорайону Пасічна багато батьків очікують на новий дитячий заклад. Уже навіть відбулось опитування думки мешканців щодо того,як би вони хотіли назвати цей садочок. Вважаю, що значною заслугою того, що цей проект реалізовується в нашому місті, є старання мого колеги Руслана Марцінківа, він постійно контролює хід будівництва даного садка.

– З огляду на те, скільки нових груп у місті запрацює, чи значить це,що уже існуючі групи розвантажать, адже там порушені усі норми – у групах 30 – 35 дітей?

– Безумовно розвантажать. Навіть та ж ситуація з приміськими селами – мешканці зможуть перевести своїх дітей ближче додому. Така кількість дітей у групах – це вимушена норма,щоб дати можливість батькам працювати. Узагалі, законодавчо у нас досить незручно прописано. Вказано, що дитина має право ходити в будь-який садок, навіть якщо вона приїхала з іншого міста. Цікаво, що садки фінансуються з міського бюджету, з наших з вами податків, тому ті, хто сплачує його в міський бюджет, має мати першочергові привілеї щодо оформлення в дошкільний заклад. А у нас всі рівні згідно Закону України про дошкільну освіту.

– Відкриваються нові садки дуже активно. А якщо через кілька років, й схоже, що через кризу в країні так і станеться, різко впаде народжуваність, або ж буде багато жінок безробітних, їм просто немає сенсу давати дитину в садок і платити за це. Що тоді буде з цими відкритими групами й садками? І що робитиме місто в такій ситуації? Чи у Франківську такої ситуації не буде?

– Я не вірю в це. У Франківську такого не буде. До нас продовжує приїжджати багато людей, у нас є ближні села… Діти будуть народжуватися, у батьків буде вибір. Більше того, місто розбудовується шаленими темпами, а отже садки будуть потрібні знову й знову. І тут треба думати про нові місця і території, які потрібно відводити для майбутніх дитячих садків.

– Вдалося забрати садок на Хоткевича, виселити бібліотеку з садка на Целевича, проте, у нас є ще один дошкільний заклад, половина якого віддана під Центр зайнятості. Свого часу Михайло Верес говорив про те, що забрати дитсадок у Центру зайнятості місту дорого коштуватиме. Чи вирішується ця проблема? Й чому так складно розірвати чи припинити договір оренди?

– Дійсно був у планах дитсадок на Набережній ім. В.Стефаника, там є свої труднощі. Саме тому ми обрали об'єкти, які першочергові до вирішення і ті, які почнуть виконуватись у 2-гу чергу. Але я переконана, що у цьому приміщенні має знову відродитись дитячий садок і це та річ, яку варто починати робити вже наступного року.

– Депутати, зокрема, Роман Онуфріїв, колись пропонували відділу освіти віддати приміщення на Бандери 10, яке теж колись було навчальним закладом, чи є такі плани ? Чи обговорювалося це питання з Наталею Микулою (начальник управління освіти в місті-ред.).

– Так, ми думали над цим. Але річ у тому, що свого часу, попередники віддали землю поряд з будівлею під забудову. Наче такі були благі наміри, що збудують будинок для освітян. Хоча, я вважаю, що це було неправильне рішення і забрано землю в центральній частині міста. Коли ми почали прораховувати відкриття даного закладу, адже Микула Наталя Петрівна була готова управління освіти переселити в інше приміщення, виявилося, що згідно санітарних норм території довкола приміщення вистачило б на 2-3 групи, а кошти потрібно вкласти у реконструкцію значні.

Проте, є ще одне приміщення, щодо звільнення якого я особисто піднімала питання – це приміщення на Чорновола, 6. Зараз там знаходиться Московський патріархат. Свого часу у 2006 році з ними був підписаний дуже цікавий договір оренди, де прописано, що вони можуть займати дане приміщення на вул. Чорновола, 6 доти, доки у них не збудують приміщення на Чорновола, 6Б. Таким чином, виконавчий комітет прописав цей договір так, що ця оренда у них безлімітована у часі і, на мою думку, відбулось приховане захоплення освітянського приміщення і території. Це приміщення потрібно забирати в судовому порядку. Я вже двічі зверталася депутатським запитом до міського голови (Віктора Анушкевичуса – ред.), і обласна рада зверталася, але, поки що, з цим складно. Вважаю, що по цьому має бути чітка позиція виконавчих структур, бажання виконувати рішення сесії, а далі судове оскарження та розірвання цього договору оренди.

– Електронна система прийому дітей в дошкільні заклади працює з 2012 року. Наскільки вона ефективна ?

– Окрім вирішення питань черги до дитсадків, тут була ще одна складова – впорядкувати прийом дітей у дитсадки і зробити це якомога прозорішим. Нам хотілось забути про особистий реєстр кожного керівника садка. Пригадую, що коли почався перший прийом дітей і аналіз даних списків, то у деяких завідувачів вони не складались і уточнювались, однак були і завідувачі, які системно і чітко вели свої реєстри. Ми ввели все це у базу, повідомили батьків, щоб прийшли себе перевірити і після того, занесли їх у єдиний реєстр дошкільнят тим самим зробивши все для того, щоб кожна мама чи батько змогли бачити чергу не тільки своєї дитини,а й рух по всіх садках нашого міста, які підпадають під електронний реєстр.

– Наскільки вона розвантажила довгі черги в дитсадки?

– Електронний облік радше впорядкував систему проходження до дитсадків. До того ж, це дуже прозорий механізм – уся інформація є на сайті, кожна дитина повинна бути зареєстрована й пройти виключно по своїй черзі. І якщо реєстраційна картка (а на кожній є захисна голограма) видана Анечці, то на її місці не може бути Ганусі. Крім того, чітко видно потребу в нових дитячих садках.

– А як же з нашими переселенцями, які не мали можливості стати на чергу вчасно?

– Так, діти переселенців, які бажають відвідувати ДНЗ, повинні обов`язково стати на облік, отримати реєстраційну картку, проте в садок вони зможуть потрапити лише тоді, коли обоє батьків тут знайшли роботу і донесли відповідні довідки. У такий спосіб ми допомагаємо цим родинам у скрутний час і крім того, адаптовуємо дитину до наших традицій і мови. Якщо ж батьки не працюють, то вони виховують свою дитину вдома. Першочергово також можуть вступити до садка діти, батько яких є учасником АТО і має відповідне посвідчення. Кожна дитина, яка бажає відвідувати ДНЗ, має бути зареєстрована в електронному реєстрі та отримати реєстраційну картку, без цього ніяк.

– Але є, мабуть, й недоліки?

– Єдине, що хотілось би змінити – впорядкувати санаторні садки, адже мені здається, що там не все так прозоро. Мені прикро це визнавати, але в санаторні садки також потрапляють здорові дітки, котрі отримують медичну довідку, де здоровій дитині приписують певні хвороби. І я вже неодноразово чула про це. Мені, як мамі, не зрозуміло, чому батьки з дитинства роблять своїх дітей хворими, а лікарі на це погоджуються. Вважаю, що вже прийшов час для того, щоб деякі санаторні групи переглянути і відкрити повноцінні на їх місці. Проте, електронна черга працює, і я щаслива з того, що цей процес уже незворотній.

– Чи були виявлені способи обійти систему?

– Пару разів я чула про це від батьків і тоді я їм кажу: якщо ви так думаєте, то прийдіть, повідомте про це, і я гарантую, що буду особисто з Вами чи з цією людиною ходити по усіх інстанціях і в прокуратуру, якщо треба, щоб довести чи це було. Наразі, жодної заяви від батьків не було.

Насправді, в місті є багато завідуючих дошкільними закладами, які допомагали створювати цю систему – це в їх інтересах. Мені неодноразово говорили: ця система потрібна, бо нам важко пояснювати батькам, чому їхню дитину не можна влаштувати в садок негайно. У нас є батьки, які кабінет завідуючої ногою відкривали… Але тепер керівники дошкільних закладів захищені – є документ, на який вони можуть опиратися, є чіткі правила, які треба виконувати.

– Чи буде електронна черга удосконалюватися? Чи плануються нововведення?

– З 2017 року ми й справді її трохи підкорегували. Якщо зараз дитина записується в ясла чи молодшу групу, то згодом буде одна черга. Тобто, якщо дитина не змогла потрапити в ясла, то в неї буде шанс пройти в молодшу групу і не перереєстровуватись.

– Коли батьки можуть ставити дитину на чергу?

– Одразу після отримання свідоцтва про народження. У нас навіть були такі випадки, коли батьки приходити ставити дитину на чергу, а свідоцтво було видано лише годину тому. Але вони потім такі щасливі, бо в початку черги.

– Чи мають завідуючі квоту щодо прийому дітей в дитсадок? Чи є у них кілька місць, якими вони можуть керувати?

– Ні, квоти завідуючі не мають. Це не їх приватні садки. Єдине, що залишилось – у ясельній групі одне пільгове місце, і в молодшій групі – 2 пільгових місця. Але зайняти це можуть лише пільгові категорії. Наприклад, багатодітна мама, у якої двоє дошкільнят; працівники дошкільної освіти – вихователі й помічники вихователів; а також діти учасників АТО – оскільки це наш моральний обов`язок їм допомогти; або ж усиновленим дітям – адже їх швидше не могли на чергу поставити. Але це мала кількість осіб. Вони ніяким чином не забирають основних місць у садках.

– Завідуючі мали працювати по договору. Але вирішення цього питання «зависло в повітрі»…

– Так, у нас все зависло в повітрі. Це дуже плачевно, адже у нас всі реформи, які анонсувало Міністерство освіти зупинилися… нічого не рухається. Хоча зміни потрібні. Я вважаю, що кожен керівник освітнього закладу повинен працювати за контрактом на 4 роки. Хоча мені приємно від того, що коли впроваджувалась електронна реєстрація, то в управлінні освіти були люди, які дійсно хотіли долучитись і допомогти, і разом з ними та деякими керівниками дошкільних закладів ми спланували цей процес.

Вважаю, що в новий час маємо думати про нові зміни в системі освіти. Освітяни кажуть, що їхня галузь дуже консервативна,а я вважаю, що моральні принципи можуть бути консервативні, однак підходи мусять змінюватись.

– Нещодавно міська рада не підтримала рішення про підвищення ціни на харчування для батьків. Чому так сталося?

– Насправді, це питання на сесії міської ради не було добре підготовлене. Ніхто не радився з батьками, з піклувальними радами тощо. Батькам на все підняли ціну: транспорт, сміття, тарифи – все подорожчало, а зарплати залишилися на тому ж рівні. А що батьки з цього приводу думають? Адже їм прийдеться за це платити?! Кажуть, погане харчування. Добре. Але чи готові батьки щось змінити?

Депутати вирішили наступне: зараз літо, садки йдуть на канікули, працюватимуть чергові дитсадки. Наразі рішення про збільшення батьківської плати приймати не будемо, але якщо в деяких садках батьки вирішать, що хочуть, щоб діти харчувалися краще, задоволені своїм підприємцем, не мають претензій до кухні, і хочуть за це доплатити,то ми не будемо проти – нехай це садки та батьки вирішують в індивідуальному порядку. Гадаю, що на даному етапі – це правильне рішення.

«Так склалось, що слово «депутат» обросло в суспільстві різноманітними міфами і негативом, хоча є дуже багато достойних людей, з якими маю честь працювати, які хочуть змін, а тому витрачають свій час, свою енергію, емоції – вони це роблять безкоштовно і за покликом душі, хоча не завжди і чують просто «дякую», однак роблять. Я б їх назвала романтиками нашого міста».

– Чому не дозволяють робити садки на перших поверхах будинків? Це не потребує додаткового ресурсу на проведення комунікацій, до прикладу.

– Дійсно, про це багато говорилося. У нас дуже багато регулятивних норм, умов, які просто нереальні. Я вважаю, що такі садки – це правильно, це зручно. Про це багато говорять, але треба, щоб на рівні Києва прийняли кілька умов, які це дозволять.

– Приватні садки встановили вартість своїх послуг в місяць – поверх 2 тисяч гривень. Чи місто якимось чином підтримує приватні садки? Скільки в нас їх? Чому така висока оплата?

– Кажуть, що вартість перебування дитини повний день у приватному дитячому садку складає 2 – 2.5тис грн.. в місяць. І ці садки, мушу зізнатися, переповнені. У нас є два приватних заклади – «Перша ластівка» і Католицька школа. Однак дошкільні групи є тільки у «Перша ластівці» . Крім того, є багато бажаючих і цього року даний заклад відкриває ще 2 групи додатково. З боку міської ради кожного року Католицькій школі та «Першій ластівці» виділяються кошти на підтримку їхньої діяльності. Значна частина яких ними використовується на оплату енергоносіїв.

«У нас чомусь люди забули дякувати одне одному. Це дуже важливо. Навіть дитині подякуєш – і вона щаслива і готова досягати нових цілей».

– Оксано, невдовзі закінчиться ваша декретна відпустка. Чим плануєте займатися професійно?

– Насправді, я не така вже й далека від освіти,тому що я займаюся методичною роботою. Просто депутатська робота забирає дуже багато часу.

– Чи не плануєте ви в майбутньому претендувати на посаду начальника освіти в місті?

– Ні. Це я кажу твердо, без будь-яких сумнівів. Я не претендую на цю керівну посаду.

Розмовляла Олександра Комарщук.

Фото Юрій Гриньків

Інтернет-видання "galka.if.ua"

03.06.2015 р.

Про це повідомили у Івано-Франківській міській раді
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Попередня новина: На Тернопільщині ...
Наступна новина: На матч команд (U-19) ...

КОМЕНТАРІ