На Тернопільщині планують започаткувати премію імені Івана Марчука

На Тернопільщині планують започаткувати премію імені Івана Марчука

31.03.16 17:59 0 259
У рамках відзначення 80-річчя від дня народження видатного художника, уродженця с. Москалівка Лановецького району Івана Марчука на Тернопільщині відбудеться низка заходів.

Відповідне розпорядження підписав голова обласної державної адміністрації Степан Барна.

Зокрема, в галереї обласної організації Національної спілки художників України у м. Тернопіль планують відкриття тематичної виставки, у Тернопільському художньому музеї - виставку робіт Івана Марчука з фондів музею і приватних колекцій, в державному архіві області - документальну виставку про життя і творчість митця. Також у планах - організація пересувної виставки фотопортретів Івана Марчука з колекції власкора «Укрінформ» Олега Снітовського.

У закладах культури і освіти області відбудуться тематичні виставки, круглі столи та інші культурно-мистецькі заходи, присвячені творчості українського живописця. Також урочисті заходи, приурочені 80-річчю від дня народження Івана Марчука, відбудуться в його родинному селі Москалівка.

Крім того, у планах - започаткувати проведення обласного конкурсу та вручення премії імені Івана Марчука обдарованим дітям області в галузі образотворчого мистецтва та виготовити «Власну марку» народного художника України.

«За версією британської газети The Daily Telegraph ім'я Івана Марчука віднесене до сотні геніїв людства, які створюють багатовимірний образ сучасного світу і, випереджаючи час, визначають напрямки і перспективи розвитку постіндустріальної цивілізації, - констатував голова обласної державної адміністрації Степан Барна. - У 2016-му видатному художнику виповниться 80, тому цей рік буде присвячений творчості Івана Марчука».

Довідково: Іван Марчук – народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, почесний громадянин міст Києва та Тернополя, член Золотої гільдії Римської академії сучасного мистецтва.

У доробку майстра близько 5000 картин, котрі є на всіх континентах світу. За півстоліття творчої діяльності він провів понад 150 монографічних та 50 колективних виставок. Протягом останніх трьох років полотна художника експонувалися переважно за кордоном (Литва, Німеччина, Польща), виконуючи функцію народної дипломатії: утверджуючи місце України в європейському просторі, а європейського мистецтва у контексті світового.

Народився художник 12 травня 1936 року в селі Москалівка Тернопільської області України, в родині відомого на всю округу ткача. Навчався у Львівському училищі декоративно-прикладного мистецтва імені Івана Труша на відділенні декоративного розпису та на відділенні кераміки Державного інституту прикладного і декоративного мистецтва. У середині 1960-х років Іван Марчук приїхав до Києва і саме тут віднайшов власний шлях у мистецькому просторі, котрий дозволив митцю стверджувати «Я – єсмь!». Далі жорстке протистояння системі, котра нещадно придушувала все, що не вписувалось у догми соціалістичного реалізму. 12 років еміграції (Австралія, Канада, США). З вересня 2001 року після повернення з еміграції майстер постійно живе і працює в Києві.

Представники різних галузей знань намагаються збагнути секрет феномену Марчука і притягальної сили його таланту. Вплив його полотен на глядача можна порівняти з дією 25 кадру, що передусім діє на підсвідомість. І творить художник полотна, окрім пейзажів і портретів, виключно на підсвідомості. Сам митець говорить про це так: «Наперед я не знаю, що малюватиму. У мене виникає один образ, другий. Рука мене сама веде. Картини мені нібито являються… Іноді мені на виставках кажуть про мої роботи, що такого ще ніколи не бачили. А я кажу – коли б ви таке бачили, то не бачили б мене. Бо цінується те, чого ще ніколи не було».

Марчук винайшов цілком оригінальну техніку «пльонтанізм» (від слова «пльонтати» ? плести, переплітати), котра балансує на межі рукотворного і технологічного і через складність філігранного виконання і трудомісткість практично не підлягає повторенню.

Художник систематизував свої роботи в 11 творчих циклів. На виставці «Генотип вольності» у Мистецькому Арсеналі будуть представлені 150 полотен із циклів «Голос моєї душі», «Пейзаж», «Біла планета 1», «Біла планета 2», «Натюрморт», «Нові експресії», «Погляд у Безмежність».

Про це повідомили у Тернопільській облдержадміністрації
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Попередня новина: Форум для підтримки ...
Наступна новина: Что собой представляет ...

КОМЕНТАРІ