Аналіз якісного складу персоналу свідчить про позитивну динаміку підвищення освітнього рівня працівників Фонду області. За останні роки цей показник невпинно зростає. Для цього постійно проводиться робота з навчання персоналу Головного управління, в тому числі й виїзні навчання з працівниками управлінь в районах області.
З метою добору висококваліфікованих кадрів в органи Фонду області продовжується співпраця з кафедрою практичної психології Чернівецького національного університету та з Чернівецьким торговельно-економічним інститутом КНТЕУ. Так, впродовж 10 місяців поточного року 60 студентів ВУЗів проходили практику в системі Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в тому числі 29 – в Головному управлінні.
Також неодноразово проводяться зустрічі зі студентами Чернівецького торговельно-економічного інституту та Буковинського університету, на яких в рамках відкритого діалогу студентів інформують про діяльність органів Пенсійного фонду України, про перевагу роботи на державній службі та запропоновано взяти участь у відповідних конкурсах.
Однак не менш важливим є не тільки професійний рівень працівників Фонду в області, але й сприятливий психологічний клімат та корпоративна культура в колективі. Важливою складовою в роботі фахівців-психологів є проведення спеціальних тренінгів та навчань.
З травня 2016 року запроваджено роботу з відвідувачами фронт-офісів, метою якої є уникнення та вирішення конфліктних ситуацій, створення оптимальних відносин шляхом зниження емоційної напруги у взаємодії «спеціаліст–відвідувач».
З метою покращення культури професійного спілкування та етики поведінки управлінням персоналу розроблені відповідні методичні рекомендації та проведені навчання з окремими структурними підрозділами.
Про це повідомили у Чернівецькій міській раді
Автор: головний редактор УкрЗахідІнформ
.
Попередня новина: В Житомирській області ...
Наступна новина: На Вінничині учасники АТО ...