Центральний парк Чернігова може перетворитися на містоутворюючий об’єкт

Центральний парк Чернігова може перетворитися на містоутворюючий об’єкт

14.05.19 08:57 0 1455
Проектне рішення по реконструкції Центрального парку та частини лісопарку Кордівка в Чернігові представлене минулого тижня на засіданні архітектурно-містобудівної ради. Це дорадчий орган, до якого входять відомі архітектори Чернігова, її рішення мають статус рекомендаційних і враховуються як фахові і авторитетні.

Це вже друга презентація проекту, розробленого харківським архітектурним бюро "Сіті-Дизайн". Першу концепцію розвитку парку вже обговорювали на одному з попередніх засідань ради. Почуті тоді зауваження і пропозиції харків'яни врахували.

Як ми вже розповідали раніше, для розробки проекту реконструкції центрального парку Чернігів звернувся до архітекторів з визнаним ім'ям. Саме це архітектурне бюро проектувало, зокрема, відомий парк Горького в Харкові. Зараз це об'єкт, який є практично у кожному туристичному маршруті по Харкову. Одним із завдань, поставлених перед розробниками: проектування такого парку, який і зберігав би природу, але водночас був точкою зростання для економіки міста.

- Нам треба думати про те, як забезпечити Чернігову завтрашній день. Реальний шлях розвитку міста - привабити сюди туриста, який має кошти і має можливість обирати, приміром київського. Такому туристу потрібні не кафе чи ресторани, які все одно будуть поступатись столичним аналогам. А потрібні атракції, заради яких велика маса людей захоче їхати за 100 і більше кілометрів, - наголосив чернігівський міський голова Владислав Атрошенко. – Тому цей об'єкт подвійного значення. Не тільки для відпочинку чернігівців, а й як точка росту для завтрашнього дня міста. Я розглядаю такий парк у тому числі і як об'єкт, куди приїдуть і з інших міст, з області, з Києва, Сум і навіть близького зарубіжжя. Щоби кожен з батьків, у яких є матеріальні можливості, вважав за необхідне кілька разів на рік звозити дітей розважитися й відпочити в Чернігів.

Що стосується екології, то практично всі об'єкти парку розташовуються або на вільних місцях, або там, де вже існують якісь інші споруди, в тому числі покинуті. Дерева зберігаються максимально, в цьому суть і привабливість такого парку.

Концепція полягає у створенні 5-и парків в одному: міський сад, тематичний парк атракціонів, спортивний парк, зона лісопарку і нова набережна.

Так історично склалося, що парк пронизує пішохідна алея. Уздовж неї пропонується розмістити всі основні активні об'єкти. Також пропонується створити водний маршрут, яким зможуть курсувати човни з відвідувачами. Він відрізнятиметься від стандартного пішохідного. Для цього робиться розчистка кількох каналів (старих русел Десни), укріплення їх берегів.

Міський сад. Це пам'ятка садово-паркового мистецтва, що пов'язана з розташуванням тут групи дубів-довгожителів. У центрі зони – там, де і зараз вода – розташовується сухий фонтан. Це буде як місце зустрічей відвідувачів парку. Поруч у бік стадіону пропонується розмістити місця для відпочинку і настільних ігор, а також ретро-зону для відпочинку літніх людей. Уздовж центральної доріжки пропонується розмістити серію інсталяцій на тему історії Чернігова, але вже в сучасній інтерпретації.

Тематичний парк атракціонів. На місці теперішніх круглих фонтанів пропонують розмістити площу для івентів парку з системою сухого (який у нас звикли називати «пішохідним») фонтану посередині. Тіло фонтану буде знаходитися на відмітці нижче ніж уся площа фонтану, яка буде повністю заповнена водою, утворюючи ефект ілюзії природного дзеркала. У струменях фонтану влітку можна буде гуляти, грати дітям, а в зимовий період ця площа буде використовуватися як каток. Тут буде знаходитися головна ялинка парку, а по периметру можна зробити виставку льодових скульптур. Ідея сухого фонтану гарна також тим, що його територія будь-коли може перевтілитися в площу для івентів, що вміщуватиме до 10 тисяч учасників свят.

Сходи пропонують переробити на систему зелених терас з лавами. У кінці площі розміщене колесо огляду висотою близько 60 метрів з сучасними скляними капсулами. Щодо верхнього озера, то пропонують зробити через нього оглядовий місток, навколо - більш сучасні паркові лави, ліхтарі тощо. Неподалік - павільйон для проведення, наприклад, весільних церемоній, воркшопів чи просто лекцій на відкритому повітрі.

Самі атракціони - останнього покоління, але перевірені і ті, які показали себе як популярні у відвідувачів. Розташовуватимуться у 3 зонах: сімейно-розважальна, дитячий парк і екстрим-парк (американська гірка, катапульта, башта падіння, вертольоти).

Спортивний парк. Тут пропонуються майданчики для петангу, стріт-болу, йоги, воркауту, бігова доріжка, скеледроми різного рівня підготовки, критий спортивний центр, футбольні, волейбольні і тенісні поля, скейт-парк з окремою вхідною групою і велопарк. Спортивна зона перетинає головну пішохідну алею по діагоналі, уздовж неї проходять бігова та вело доріжки. Тут же – роздягальні, туалети, камери схову, спорт бар тощо. Територіально вся ця зона знаходиться вище містків.

По всій території – розчищені канали з системою човнових станцій. Біля води благоустроєні тераси, прокатні пункти, точки для харчування. Станції знаходяться біля основних атракціонів чи основних активних зон. На одному з каналів – ліній амфітеатр з плавучою сценою (для музичних фестивалів тощо).

Вздовж алеї розташовується система дитячих розваг, місць для відпочинку, легких кафе з літніми майданчиками. Перпендикулярно алеї через всю праву і ліву частину лісопарку проходить екостежка (пішохідна, з дерев'яних дощок), яка поєднує всі найбільш цікаві ландшафтні зони парку. Уздовж цього маршруту будуть знаходитися також спеціальні зони для риболовлі, цікаві видові площадки, а також високі оглядові башти.

Додатково проектом передбачається влаштування кільцевого веломаршруту з використаннм спеціального прорезиненого покриття.

Наступна частина – найбільший в Україні зіплайн-парк. Зіплайн – це екстремальний відпочинок, який забезпечує система підйомів і спусків за допомогою сталевого канату. Також маршрут складається з платформ, підвісних мостів, 50-метрової «башти падіння», сіточного парку на деревах, тощо. Такі парки зараз дуже популярні у великих екопроектах. Зіплайн-парк спроектований як досить великий комплекс з окремою вхідною групою, де будуть інструктаж, видача екіпіровки. Облаштування такого парку не потребує вирубки дерев.

Недалеко від вулиці Берегової – контактний зоопарк для дітей, організований під наглядом зоологів, щоб це було безпечно і тваринам, і дітям.

На пішохідній алеї вздовж одного з каналів проектанти пропонують розмістити екоотель з легких конструкцій-екокапсул (розташованих як на землі, так і на деревах), у якому відвідувачі парку зможуть переночувати і таким чином провести в парку два дні і більше.

Один із найбільш цікавих об'єктів – парк дикої природи на території близько 5 га. Це свого роду заповідник місцевих диких тварин, які вільно живуть на цій території. Відвідувачі зможуть спостерігати за ними з доріжок, які розташовані на рівні крон дерев. Для цього на території заповідника знаходиться система мостів і пандусів.

Поблизу від пляжної зони пропонують розмістити ділянку з обладнаними майданчиками для барбекю, які можна буде взяти в оренду. І поряд знаходиться спрей-парк – дитячий розважальний майданчик з використанням струменів води.

Нарешті, нова набережна - невелика частина берега зліва від виходу на пляж з пішохідної алеї. Тут пропонують дерев'яний настил, систему терас над водою, кафе з видом на річку, сходи до води, шезлонги і човнову пристань.За проектно-інвестиційними розрахунками, після реконструкції цей парк буде відвідувати півтора мільйонів людей на рік: близько трьох тисяч у звичайний день, максимальне навантаження парку до 6 тисяч відвідувачів на день.

Вартість втілення всього проекту, за розрахунками – 1 млрд 900 млн грн. Частину цих коштів пропонують залучити з бюджету, частину – від інвесторів. Час будівництва 3-5 років. В основу розрахунків закладено, що інвестори після запуску атракціонів 30% віддають у бюджет міста, плюс у дохід бюджету йде плата за оренду всіх майданчиків. Термін окупності такого парку 10 років.

Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко про втілення проекту:

— «Будуть етапи будівництва і ми будемо орієнтуватися по ситуації. Якщо економіка буде стабілізуватися і рости – ми будемо це реалізовувати. Якщо навпаки – будемо виходити з програми-мінімум: вхідна група, центральна частина, атракціони. — Ми дуже залежимо від добробуту людей, від того, чи мають вони можливість заплатити безболісно за такий відпочинок. Якщо людина заробляє хоча б 800 євро - то приїхати з родиною відпочити і витратити 20-30 євро можуть без проблем. Тобто, якщо буде зростання в державі, то ця ідея «вистрілить». Враховуючи ще історичну інфраструктуру Чернігова, буде транзит туристів. Це те, що ми взмозі зробити для пожвавлення бізнесу та зміцнення економіки міста. А на все інше – наприклад, на велику промисловість – по сусідству з воюючою країною нам розраховувати не варто».

Проектне рішення з реконструкції парку, яке включає все перераховане, чернігівські архітектори схвалили, визнавши одночасно і раціональним, і дуже цікавим та ефектним.

Наступний крок - замовлення проекту. До роботи мають залучити також фахівців-гідрологів, адже йдеться про затоплювані території і розчистку не просто каналів і озера, а старих русел Десни. Архітектори вже проаналізували відмітки висот і розмістили всі основні об'єкти так, щоб вони були на найвищих точках рельєфу. Надалі проектанти працюватимуть з більш докладною картою місцевості, на якій позначене кожне дерево, і розміщення спорт майданчиків та інших об'єктів будуть узгоджувати з нею. Більш глибоко вивчатимуться також і всі інші питання, пов'язані з проектуванням і будівництвом такого об'єкту.

Прес-служба Чернігівської міської ради
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)

КОМЕНТАРІ