Синдром Кушинга (гіперадренокортицизм, хвороба Іценко-Кушинга) - це найпоширеніше захворювання ендокринної системи у собак. Його причиною є підвищене вироблення стероїдних гормонів кори надниркових залоз, зазвичай кортизолу. Хвороба може бути спровокована пухлиною або гіперплазією гіпофіза, або захворюваннями надниркових залоз, такими як аденома або карцинома.
Гіпофізарним адренокортицизмом в основному страждають літні собаки віком старше семи років, але в принципі хворіють будь-які тварини починаючи з дворічного віку. Захворіти на синдром Кушинга може собака будь-якої породи, але боксери, такси, пуделі, біглі та тер'єри більш схильні до захворювання.
Ознаки та симптоми синдрому Кушинга у собак
Кортизол впливає майже на всі основні системи життєдіяльності, тому клінічні симптоми хвороби Кушинга досить багатогранні.
Які системи страждають при захворюванні:
- Серцево-судинна система;
- Сечостатева система;
- Скелетно-м'язовий каркас;
- ЦНС;
- Репродуктивна система;
- Імунітет;
- Ендокринні залози та нирки;
- Печінка;
- Шкірні покриви.
Основною ознакою, на яку варто звернути увагу, є сильна спрага у собаки та часте сечовипускання, аж до нетримання сечі, незалежно від часу доби. Нерідко тварина страждає на ожиріння, апетит різко зростає, а живіт обвисає.
Інші часті симптоми:
- Слабкість, сонливість, собака погано переносить фізичні навантаження, майже не пересувається;
- Гіперпігментація шкіри;
- Кальциноз і симетрична алопеція, на шиї, хвості та тілі утворюються залисини;
- Порушення статевого циклу, у сук пропадає тічка, а у кабелів можуть атрофуватися насінники;
- Неврологічні розлади;
- Порушення координації;
- Депресія;
- Сліпота.
Лікування хвороби Кушинга у собак
Метод лікування залежить від виду захворювання і відрізняється з урахуванням локалізації вогнища. При виникненні новоутворення надниркових залоз, єдиним лікуванням є хірургічне втручання - операція з видалення наднирника. Це, звичайно ж, за умови, що метастази не перекинулися на інші органи. Детальныше про це читайте на сайті https://kushing.org.ua/.
При аденомі гіпофіза зазвичай видаляють обидві надниркові залози, але може бути використане консервативне лікування. Для медикаментозного лікування синдрому Кушинга найчастіше використовують препарат під назвою мітотан. Але є альтернативні методи лікування за допомогою медикаментів: кетоконазол (нізорал), L-депреніл, ципрогептадин (перитол).
Щоб результат лікування синдрому Кушинга вважати сприятливим, тварина після початку курсу мітотану має пережити шістнадцятиденний період. Після цього собака в середньому живе ще кілька років. При складних ситуаціях адренокарциноми надниркового залози з метастазами та макроаденом гіпофізу, а також з неврологічними проявами чекати втішний прогноз, на жаль, не доводиться.
Дуже пізнавально, респект