Епідемія вже близько?..

Епідемія вже близько?..

29.01.09 10:44 0 3422
Щороку в холодну пору ми опиняємося перед загрозою чергової епідемії грипу. Нинішній рік — не виняток. Минулого тижня, за даними Міністерства охорони здоров’я, в усіх містах України показник захворюваності збільшився на більш ніж 10 відсотків. Це все ще істотно нижче від епідемічного порога, але вже на наступному тижні в Україні прогнозують помітну активізацію цього поширеного захворювання. Зокрема в Івано-Франківській області на сьогодні зареєстровано більше шести тисяч хворих.

Ситуація ускладнюється тим, що людство щоразу стикається з новими штамами грипу. Вірус стрімко мутує, зазначають медики. Лікарі застерігають: цьогоріч нас атакує новий вірус хвороби. Наприклад, в кінці 2007 — на початку 2008 рр. Україну атакували віруси грипу «Острови Соломона», «Вісконсин» і «Малайзія». У 2009 р. очікують вірус «Брісбен».



Не такий страшний грип, як його ускладнення

Починаючи з жовтня—листопада, санепідемстанція ретельно відстежує ситуацію з захворюваністю грипом та ГРЗ і щодня порівнює її з минулим. Таким чином СЕС робить висновки, чи зростає захворюваність, чи, навпаки, вона спадає. Заступник головного лікаря Івано-Франківської обласної санітарно-епідеміологічної станції Марія Бойко повідомила кореспондентові «Галичини»: «З початку 2009 року в Івано-Франківській області зареєстровано більше шести тисяч хворих, третина яких — жителі обласного центру. Серед цієї кількості 55-57% — це діти, з яких 25-27% становлять школярі. Але ми ведемо облік лише тих, які звернулися по медичну допомогу, проте чимало хворих лікуються вдома самостійно. Тому цифра ця відносна. Безумовно, що в січні люди почали хворіти більше, але через новорічні вихідні та канікули звернень до медустанов було мало, тому на скільки саме зросла захворюваність сказати важко, проте таке зростання є і буде».

За словами заступника головного лікаря Івано-Франківської санепідемстанції Марії Бойко, нині найвищий рівень захворюваності в місті Івано-Франківську та в Богородчанському, Галицькому, Калуському, Коломийському районах — там фіксують приблизно 30-40 хворих на 10 тис. населення. Ці дані вдвоє нижчі від встановленого на сьогодні для Прикарпаття епідемічного порога — 80-90 хворих людей на 10 тис. населення.


Український центр грипу також повідомляє, що рівень захворюваності з початку року поки що стабільно невисокий і відповідає цій порі року. Проте активація вірусу грипу буде, адже і в Європі, і в Росії вже зафіксовано спалахи хвороби, тому Україна однозначно втягнеться у цей процес.


За даними СЕС, у нашій області діагноз грипу ще не виносився. «Проведені вірусологічні дослідження свідчать, що вірусу грипу ні у місті, ні в області наразі немає, — зазначає Марія Бойко. — Ті захворюваності, з якими зверталися до медиків люди, зумовлені аденовірусами та вірусами парагрипу, тобто вірусами гострих респіраторних захворювань, але не грипу».
«Поки що ще важко сказати, чи буде епідемія, — продовжує Марія Андріївна. — Одні фахівці застерігають, що вона однозначно буде. інші ж прогнозують зростання рівня захворюваності, проте вважають, що до епідемії все-таки не дійде, адже вірус новий і повинен, так би мовити, ще «прижитися» у нас. Тому ми не можемо наразі прогнозувати, яка ситуація буде надалі в області».


Поширенню захворювання грипом сприяє, в першу чергу, понижений рівень імунітету у населення до нових видів вірусу. Швидкість розмноження інфекції дуже висока: інкубаційний період коливається від декількох годин до трьох діб. Погода теж може впливати на розвиток захворювань, оскільки в сиру погоду підхопити грип легше. Як стверджує пані Марія, поширення грипу також залежить і від природи самого збудника — чи вже циркулював він у нас, чи ні, як на нього реагуватиме імунна система людини.


За даними СЕС, найбільше захворюванню грипом і ГРЗ піддаються літні люди (адже в похилому віці імунітет ослаблений), а також діти (вони, як правило, контактують з великою кількістю людей через відвідування дитсадків, шкіл, гуртків тощо). Зокрема в період епідемії число хворих дітей може сягати 65-70 відсотків.


Встановлено, що заразитися грипом та ГРЗ можна при тісному контакті з хворою людиною, оскільки вірус передається повітряно-крапельним шляхом. За словами Марії Бойко, найчастіше підхопити хворобу можна там, де є великі скупчення людей — у транспорті, школах, університетах, дитсадках, на масових зібраннях, дискотеках тощо. «Рідше заразитися грипом можна через побутові предмети, проте це малоймовірно, оскільки вірус на них живе зовсім мало», — зазначає пані Марія.


Якщо ж ви все-таки «впіймали» хворобу, слід обов’язково викликати лікаря, який призначить курс лікування відповідно до тих чи інших симптомів хвороби, і ні в якому разі не займатися самолікуванням. Це, за словами М. Бойко, найбільша помилка людей. «Нині ми бачимо величезну кількість реклами противірусних препаратів, проте вони лише знімають основні симптоми, поліпшують самопочуття, але не лікують хворобу! — наголошує фахівець. — Треба обов’язково дотримуватися постільного режиму. Адже не такий страшний грип, як його наслідки, ускладнення, які він дає на імунну систему організму, — різні запальні захворювання верхнього дихального тракту: пневмонії, бронхіти, ларингіти, синусити, отити, ураження серцево-судинної системи, запалення нирок і багато інших». Саме тому хворий потребує кваліфікованої медичної допомоги.


Слід пам’ятати, що захворювання грипом може мати навіть летальні наслідки, особливо у маленьких дітей та літніх людей. Тому потрібно серйозно готувати себе до епідемії грипу вже сьогодні, аби вона не застала нас зненацька.



Як вберегтися від грипу?

Найкращим засобом протидії захворюванню, на думку лікарів, є його профілактика. Користь від імунопрофілактики полягає не лише у запобіганні грипу, а й у можливості уникнути багатьох ускладнень, фатальних випадків і значних економічних витрат. Ні в якому разі не можна переносити грип на ногах.


Якщо ви перебуваєте з хворим в одному приміщенні, слід провітрювати кімнату, що сприяє знешкодженню вірусів. Важливе значення має своєчасна ізоляція хворих від здорових людей та використання індивідуальних засобів захисту дихальних шляхів, наприклад, марлевих пов’язок.


«Для того, аби вберегтися від грипу, — зауважує Марія Бойко, — варто подбати про загальнозміцнювальні фактори — добре харчування, повноцінний відпочинок та сон, уникнення великих скупчень людей, включення до раціону фітонцидів — цибулі та часнику, а також натуральних вітамінів — смородини, в якій найбільше вітаміну С, меду, цитрусових, тобто продуктів харчування, які зміцнюють імунну систему».


Ефективними методами профілактики лікарі також вважають вживання загальнозміцнювальних і тонізуючо-імуномодулюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії.


І не забувати про загальнозагартовувальні процедури — обливання холодною водою, контрастний душ, самомасаж, гімнастику, перебування на свіжому повітрі, обмеження впливу шкідливих звичок. Проте загартовування слід починати ще влітку, адже взимку це надто великий стрес для організму.


Ми розпитали жителів і гостей Івано-Франківська, які методи профілактики вони застосовують, щоб уберегтися від грипу:


Іванна, 23 роки: «Я вживаю комплекси вітамінів та мінералів, а також намагаюся харчуватися лише натуральними продуктами. До медикаментів звертаюся вже тоді, коли хвороба починає проявляти себе».


Олександр Петрович, 45 років: «Щоранку займаюся гімнастикою та приймаю холодний душ уже впродовж багатьох років, тому впевнений — хвороба мене омине».


Степан Іванович, 67 років: «Я вживаю вітаміни виключно натурального походження — п’ю трав’яні чаї, настої, у великій кількості їм часник і цибулю. А от медикаментам не довіряю».


Христина, 31 рік: «Мої методи профілактики: контрастний душ, обливання холодною водою, вживання вітамінів, а в період епідемії приймаю спеціальні ліки.


Ірина, 25 років: «Профілактика?! Ви знаєте, я якось над цим не задумувалася, але, зрештою, у мене на це обмаль часуѕ»


Людмила, 18 років: «Ми всією сім’єю зробили щеплення від грипу і тепер ні про що не турбуємося».


Як же все-таки запобігти захворюванню? Медики вважають, що для цього потрібний комплекс заходів. Звісно, коли хвороба вже на порозі, лікарі прописують передусім медикаментозні препарати. Фахівці рекомендують застосовувати з профілактичною метою загальнозміцнювальні й антивірусні препарати. Таким препаратом є «Інтерферон». Він особливо потрібен людям, яким доводиться дуже тісно спілкуватися з хворими на грип.


З перших днів епідемії можна скористатись препаратами, яких сьогодні багато в аптеках і які відпускають без будь-яких рецептів. Рекомендують також спеціальні мазі. Достатньо вранці нанести невелику кількість такої мазі на слизову оболонку носа, щоб захиститися від грипу на цілий день.
Зрештою, коли ви прийдете на прийом до лікаря, він пропише вам багато інших ліків, які покликані полегшити перебіг хвороби. Однак мудрі люди не поспішають ковтати їх у великій кількості. Натомість вони використовують здавна перевірені народні засоби профілактики й лікування грипу. Приміром, під час епідемій і при перших же ознаках захворювання розрізають і розкладають у кімнатах цибулю та часник. Їхні випари мають здатність убивати віруси.


Дуже корисні при застуді та грипі настоянки й вітамінні чаї з рослин: смородини, журавлини, шипшини, жимолості, малини. Під час приготування їжі також можна використовувати профілактичні якості деяких приправ. Наприклад, спеції — куркума, імбир, фенхель, петрушка — мають чудові терапевтичні якості. Вони не тільки допомагають у профілактиці грипу, але й зменшують ризик серцево-судинних захворювань.



Вакцинація: за і проти

Тривалий час вважалося, що найкращим методом профілактики грипу є вакцинація. Але після того, як минулого року вакцина призвела до летальних випадків, у суспільстві проти неї виробилося стійке упередження. і хоча фахівці стверджують, що щеплення є цілком безпечним, людям у це тепер повірити важко.


Тож чи варто все-таки вдаватися до вакцинації? Звернімося до думки іванофранківців:


Сергій, 30 років: «Я ніколи не робив вакцинацію і не хочу. Мені життя дорожче...»


Галина Василівна, 57 років: «Раніше я безпечно робила щеплення, проте після того, як кілька людей від цього померло, мені стало лячно: а якби на їхньому місці опинилась я?!».


Алла, 44 роки: «Я зробила вакцинацію собі і своїм дітям. Те, що сталося минулого року, звісно, прикро, але, впевнена, тепер нічого боятися».


Володимир, 24 роки: «Особисто я б не став робити собі щеплення. Я ставлюся до нього з великою підозроюѕ»


Марія Степанівна, 61 рік: «Най Бог боронить нас від тих вакцин! Не треба нам їх робити, обійдемося й народними методами!».


Іншу думку на цю проблему мають фахівці.


«Я, звісно, розумію, що населення боїться зайвий раз наразити себе на небезпеку, — каже вже знайома нам Марія Бойко, — але все ж дуже шкода, що нині більшість людей упереджено ставиться до вакцинації. За торішню ситуацію не можна всю провину перекладати лише на щеплення — не так вкололи, не така вакцина. Насправді дуже багато факторів могли спричинити такий невтішний результат, і в більшості випадків — необізнаність людей».


Є низка правил, яких слід дотримуватися при вакцинації. «Ні в якому разі не можна вводити вакцину вдома самотужки, без консультації лікаря, який і надає дозвіл на щеплення. Адже у вакцин є протипоказання, і необережне ставлення до цього людей, які без меддопомоги хочуть ввести вакцину, може призвести до сумного результату», — застерігає пані Марія. Вакцинацію проводять у кабінеті профілактичних щеплень, який є в кожній поліклініці.


Для максимального ефекту СЕС рекомендує робити вакцинацію тоді, коли рівень захворюваності ще низький, найкраще — у жовтні, листопаді, щоб в організму був час для формування імунітету. Якщо все ж таки з часом вакцинації ви спізнилися, то її ще можна зробити, але за умови, якщо ви абсолютно здорові і не перебуваєте серед хворих. У такому разі вакцина може і не дати максимального ефекту, проте не засмучуйтесь: вона значно полегшить перебіг хвороби. Марія Бойко повідомила: «Коли рівень захворюваності зростає, немає доцільності у вакцинації, адже ви все одно можете захворіти, і гроші, витрачені на придбання вакцини, будуть викинуті на вітер. Єдине, що тішить у такій ситуації: вакцинація сприяє значно легшому перебігові хвороби і швидкому одужанню». До речі, на сьогодні не існує жодної вакцини, яка б на всі 100 відсотків захистила людину від інфекції.


Виділені певні групи населення, яким рекомендовано щеплення у першу чергу. За даними СЕС, це діти, особливо ті, що часто перебувають у великих колективах, люди похилого віку, яким понад 65 років, а також особи, які належать до груп високого ризику щодо розвитку ускладнень грипу, які мають хронічні захворювання, передусім серцево-судинної та дихальної систем, дефіцит імунітету, цукровий діабет. Також доцільною є вакцинація осіб, котрі за родом своїх занять кожного дня піддаються підвищеному ризику зараження інфекцією (медпрацівники, учні та педагоги, працівники транспорту і громадської торгівлі, військовослужбовці тощо).


Слід пам’ятати, що імунітет складається не тільки з фізичної складової, але й психологічної. Депресія, негативні емоції, пригніченість, невдоволеність — у такому стані, людина просто сама «притягує» до себе хвороби. Тому важливу роль у боротьбі з недугами відіграє психологічний стан — душевна рівновага, гарний настрій та відчуття гармонії.


Отож гарного вам настрою! І — не хворійте!

Довідка:
За даними Українського центру грипу, ГРЗ та грип займають перше місце за частотою і кількістю випадків у світі й становлять близько 95% усіх інфекційних захворювань.
Щороку на грип хворіють до 500 млн. людей, два мільйони з яких помирають.
В Україні щорічно через грип та ГРЗ по медичну допомогу звертаються вісім—десять мільйонів чоловік, половина з яких — діти.
У період епідемії хвороба вражає від п’яти до 15% населення.
В середньому грип відбирає в людини близько року повноцінного життя.



СЕС повідомляє:
Епідемічний поріг — це нестала розрахункова цифра, яка залежить від багатьох медичних факторів. Кожного тижня встановлюється інший епідемічний поріг.
Відрізнити грип та ГРЗ нефахівцеві дуже складно. Ці два захворювання мають фактично однакові симптоми. Найчастіше їх розрізняють уже в процесі спостереження за розвитком хвороби.
Грип, на відміну від ГРЗ, може давати значні ускладнення.
Грип починається з проявів загальної інтоксикації (озноб, біль в очах, загальна слабкість організму, ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, гіперестезія шкіри, порушення сну).
Основні симптоми: нежить, головний біль, біль у надбрівних ділянках, підвищена сльозливість, болі в горлі, зазвичай сухий кашель, температура тіла 38-39° С.
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)
Наступна новина: З 1 лютого в Україні ...

КОМЕНТАРІ