Кореспондент зв’язався зі студентськими профкомами Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу та Івано-Франківського державного медичного університету. Нам повідомили, що з вимогами для отримання стипендії нічого не змінилося. У трьох ВНЗ прохідний бал — 4,0. Зрештою, як виявилось, університети взагалі не мають права самовільно змінювати щось, що стосується стипендій. Це виключна компетенція Кабінету Міністрів України.
Так от, щодо Кабміну, то ще влітку 2004‑го року він затвердив порядок призначення і виплати стипендій, який діє і сьогодні. Згідно з пунктом 12 цього документу, стипендія призначається студентам, які за результатами семестрового контролю мають середній бал успішності 7.00‑9.99 за дванадцятибальною або 4.00‑4.99 за п’ятибальною шкалою оцінювання.
Ці норми є незмінними в наших вишах вже декілька років, тому з цього приводу хвилюватися не варто. Хвилюватися можна через інше «незмінне». В кризовий період не змінюється цінова політика наших вищих навчальних закладів щодо плати за навчання.
Нині Український центр оцінювання якості освіти наголошує, що участь у ЗНО є абсолютно безкоштовною. Але багатьом абітурієнтам, які успішно здадуть зовнішнє незалежне оцінювання, доведеться «сушити» голову не стільки над подальшою наукою, а над тим, звідки дістати на неї гроші. Поступивши у ВНЗ, студент-платник укладає контракт, згідно з яким він платить за навчання по одній ціні усі чотири роки навчання. Але, як це не парадоксально, щороку нові першокурсники платять щораз більше за своїх старших колег. Наші «храми науки» не припиняють підвищувати ціни на навчання у своїх стінах навіть у кризовий час. Сьогоднішні п’ятикурсники не пам’ятають такого року, коли б плата за навчання для новоприбулих не ставала більшою.
В українському законодавстві про розмір плати за навчання сказано дуже гарно. Цей розмір «встановлюється вищим навчальним закладом у грошовій одиниці України — гривні, з урахуванням офіційно визначеного рівня інфляції за попередній календарний рік» (Закон України «Про вищу освіту»). І все. Жодного слова про контроль за розміром цієї плати, за об’єктивністю цієї ціни у законі немає.
Крім плати за навчання, із завидною регулярністю підвищується плата за проживання у гуртожитках. До прикладу, минулого року у Прикарпатському університеті річна плата за гуртожиток становила 450 грн., цьогоріч — 900 грн. В університеті нафти і газу така плата зараз становить близько 750 грн. В медуніверситеті — від 600 до 1140 грн.
Як бачимо, попри державне регулювання стипендій, освіта залишається все такою ж дорогою. Наші виші мають багато місця для фінансових маневрів, що вони успішно й використовують.
Автор: головний редактор УкрЗахідІнформ
.
Джерело: http://www.gazetareporter.if.ua/
Попередня новина: Іванофранківці скаржаться ...
Наступна новина: Прорив нафтопроводу