Від учорашнього ранку до обіду перед будівлею розгромленого напередодні парламенту, як спокійно сповіщає молдовська інформагенція «Інфотаг», гуртувалися з півсотні людей. Вони мирно обговорювали події вівторкової ночі. Події ці красномовно ілюстрували обгорілі подекуди стіни, вибите скло, на асфальті — понівечені меблі, що їх скидали вночі з вікон законодавчого органу розпашілі маніфестанти. Пожежні команди, стверджує «Франс пресс», не поспішали боротися з вогнем, аж доки до них не звернулися західні дипломати з проханням негайно таки взятися до виконання своїх прямих професійних обов’язків.
Поліція затримала близько двохсот молодих людей, які брали участь в акції незгоди з результатами парламентських виборів, що переросла в тривіальний розбій. Серед затриманих, за повідомленням інформагенції «Новості–Молдова», — восьмеро неповнолітніх. Утім пізніше президент Молдови Володимир Воронін сказав, що «затримано 118 організаторів безпорядків». Щодо постраждалих у буквальному сенсі слова, то, як розповів керівник Центру ургентної медицини Георге Чобану, по медичну допомогу звернулося 78 осіб, з яких чотирнадцятьох довелося госпіталізувати, позаяк вони отримали поранення легкої та середньої форми тяжкості. Не з’ясованою залишилася кількість постраждалих правоохоронців, адже, судячи з картинок, «космонавти» зовсім не готові були до штурму і незвично, як для своєї ролі, захищалися від натовпу, прикриваючись щитами. Юрба тиснула масою — приблизно до чотирьох тисяч людей.
Учора стало зрозуміло, що вівторковий «народний гнів» не мав сильно вираженого підтексту, може, молдованам і наболіло, але не так, щоб аж... ЦВК республіки, який у розпал пристрастей запевнив, що впродовж десяти днів, відведених законодавством, перерахує результати виборів, які завершилися цілковитою вікторією Комуністичної партії (50 відсотків голосів), учора вже заявляв: ніякого перерахунку не буде. Наголосимо: жодна з організацій, які стежили за виборами в неділю, — ні спостерігачі від СНД, ні від ОБСЄ та Ради Європи, — порушень та фальсифікацій не виявила.
Цікаво, що три головні опозиційні сили, які пройшли до парламенту і які ще 6 квітня закликали до масового мітингу протесту, називаючи вибори сфальсифікованими, учора від своїх слів фактично відмовилися. Вочевидь, у них не знайшлося політичних контраргументів для президента Вороніна, котрий звинуватив у організації безпорядку аутсайдерів виборів. «Невміння програвати у чесній демократичній боротьбі, повна зневага до права, до відкритого волевиявлення народу, до європейських стандартів і цінностей — штовхнули лідерів опозиції на дорогу тяжкого злочину проти Молдови. З сьогоднішнього ранку (йдеться про 7 квітня. — Ред.) Влад Філат, Міхай Гімпу, Серафим Урекяну фактично очолили штаб, який почав реалізовувати антиконституційний переворот у Республіці», — зазначив президент.
«Те, що відбувалося вчора, не має ніякого відношення до Ліберально–демократичної партії. Ми не збираємося і сьогодні нікого виводити на вулиці», — цитує представника Ліберально–демократичної партії Олександра Тенасе агенція «Новості–Молдова». Один із чільників ще однієї національно–демократичної сили — «Наша Молдова» — Серафим Урекяну також заявив, що активісти його альянсу вийшли на площу не для того, щоб підбурювати людей до безміру, а навпаки — щоб заспокоїти співвітчизників. Тут варто зауважити, що молдовські комуністи не є дзеркальним ідеологічним відображенням своїх українських «товаришів». КПРМ, яка перебуває при владі в Молдові останні чотири роки, вільно кажучи, сучасніша і «рожева», ближча в поглядах до центристів, зокрема, партія влади Молдови тримає курс на входження країни в ЄС. Принагідно нагадаємо, що молдавська національна валюта — лей — виявилася найміцнішою під ударами кризи на тлі більшості своїх «колег» з інших країн СНД; вона найменш девальвувала, порівняно, скажімо, з гривнею чи російським рублем.
Молдавські праві ж одним зі своїх орієнтирів мають «Романію Маре», велику Румунію, серед них чимало прихильників об’єднання з Румунією у конфедерацію. Цю розлогу історичну колізію про Молдову як частину Румунії використав і Володимир Воронін у своїй сьогоднішній боротьбі. Оговтавшись від шоку, він знайшов, де корінь біди. «Путчисти лише прикриваються студентами, ліцеїстами і школярами, яких вони вивели на площу як живий щит, а насправді ставлять собі за мету знищення Молдовської держави і ліквідацію демократії, — заявив президент. І далі: — Коли прапор Румунії було піднято над робочою резиденцією президента, стали зрозумілими антидержавницькі погляди опозиції. Ясно, що вчора була зроблена спроба перевороту. (...) В усіх процесах, що відбуваються у нас, замішана Румунія». Учора, як інформує «Інфотаг», амбасадора Молдови в Бухаресті Лідію Гуцу було відкликано на батьківщину, як прийнято говорити в таких випадках, «для консультацій». Відтак президент заявив про нагальну потребу запровадити візовий режим з Румунією і видворити з Молдови посла цієї країни.
УЧОРА
Учора, за свідченням «Франс пресс», один з пунктів переходу на кордоні між Молдовою та Румунією було перекрито — прикордонники, посилаючись на якісь вказівки з Кишинева або несправність комунікаційних мереж, перестали допускати румунів на територію Молдови.
Автор: головний редактор УкрЗахідІнформ
.
Джерело: http://www.umoloda.kiev.ua/
Попередня новина: Власникам мобілок немає ...
Наступна новина: Рік тому в Харкові на ...