Про це повідомив Представник Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.
Сторони об’єктивно оцінили досягнутий рівень співробітництва, констатували наявність значного ще не використаного потенціалу та накреслили основні шляхи його взаємовигідної реалізації. Також було окреслено перспективи і концептуальні засади подальшого розвитку секторального економічного співробітництва, у тому числі в газовій сфері.
Зокрема, конкретизовано основні умови і підходи щодо потенційного розширення існуючих і запровадження нових форм взаємовигідного співробітництва між Туркменістаном і Україною в сфері георозвідки, видобутку, транспортування і поставок природного газу:
* Туркменістан є одним з ключових системних постачальників природного газу на євразійському континенті і займає четверте місце у світі за підтвердженими запасами газу;
* Туркменістан нарощує обсяги щорічного видобутку природного газу, які у найближчі 5 – 10 років планується подвоїти;
* Туркменістан зацікавлений у впровадженні українських технологій і залученні українських компаній в реалізації проектів розвитку власного газового сектору;
* Туркменістан й надалі продаватиме природний газ на експорт, як правило, на своєму державному кордоні, здебільшого за довгостроковими договорами;
* транспортування газу від кордону Туркменістану й надалі забезпечуватиметься, як правило, країною-споживачем;
* офіційний Ашгабад послідовно здійснює практичні кроки з диверсифікації маршрутів і ринків збуту газу.
“Експортна стратегія на базі зазначених принципів має практичне підтвердження. Зокрема, у грудні цього року планується завершити спорудження двох нових трубопроводів і розпочати поставки туркменського природного газу до Китаю та Ірану.
Ці проекти доводять, що Туркменістан і зацікавлений, і спроможний забезпечити поставки газу за і існуючими договорам (у тому числі із РФ на період 2007 – 2028 рр.), і за новими договорами”, - констатував Богдан Соколовський.
Він наголосив, що зусиллями Президентів України і Туркменістану сформовано атмосферу партнерства і взаємної довіри та інтересу між обома державами.
“Згадані та інші обставини дають підстави розраховувати на поставки туркменського газу в Україну уже в середній перспективі. Орієнтиром слід вважати 2015 рік, коли Туркменістан планує видобувати 120 – 150 млрд куб. газу на рік, що перевищить його сьогоднішні експортні зобов’язання”, - переконаний Богдан Соколовський.
За його словами, тепер питання щодо налагодження поставок туркменського газу знаходиться у компетенції керівників Кабінету Міністрів України. На урядовому рівні насамперед треба вирішити питання транзиту туркменського газу через територію Казахстану, Узбекистану і РФ, а відтак – укласти угоду з Туркменською стороною.
“Варто використати позитивний досвід імпортування газу з Центральної Азії, коли у 2003 – 2005 роках Туркменістан був основним зовнішнім постачальником газу. Транзит цього газу через територію РФ здійснювався відповідно до угоди від 4 жовтня 2001 року між Кабінетом Міністрів України і Урядом РФ про додаткові заходи із забезпечення транзиту російського природного газу по території України, яка де-юре чинна до 2013 року включно”, - нагадав представник Президента України.
Зокрема, він послався на абзацу 3 статті 2 цієї Угоди, відповідно до якого "Російська сторона гарантує транзит середньоазійського природного газу для газозабезпечення споживачів України,…. на умовах, аналогічних умовам транзиту Українською стороною російського природного газу в Західну Європу".
“Глава уряду Ю.Тимошенко, враховуючи її передвиборчі обіцянки, має добитися продовження терміну дії положень згаданої угоди щодо транзиту, а головне – наповнити їх практичним змістом”, - сказав Богдан Соколовський.
Іншою важливою передумовою для налагодження поставок газу з Центральної Азії він назвав перегляд згубних для України газових контрактів від 19 січня 2009 року, які істотно обмежують можливості диверсифікації джерел постачання газу в Україну, зокрема тому, що нав’язують нам надмірні обсяги російського газу.
Автор: головний редактор УкрЗахідІнформ
.
Попередня новина: Змія на Волині вкусила жінку
Наступна новина: Урядове регулювання ...