У райцентрах Рівненщини за людьми слідкують за допомогою камер

У райцентрах Рівненщини за людьми слідкують за допомогою камер

25.03.10 21:58 0 1789
У 2008 році міліціонери Костополя та Рівного першими в області відчули переваги камер відеоспостереження, встановлених на вулицях цих міст для профілактики та виявлення правопорушень і злочинів. А впроваджувати технічні новинки в роботу органів внутрішніх справ Рівненщини керівництво УМВС спонукав візит до Донецька та ознайомлення із програмним комплексом «Безпечне місто». Очільники обласного управління міліції повернулися із цієї робочої поїздки не лише із новими враженнями, а й з твердим наміром заручитися підтримкою органів влади та місцевого самоврядування для встановлення аналогічного програмного комплексу й у населених пунктах нашого краю.

Безумовно, фінансово-економічна криза абсолютно не сприяє реалізації нових проектів, які потребують залучення державних коштів. Але чиновники невеличкого містечка Дубно, що на Рівненщині, вирішили не відмовлятися від впровадження програми «Безпечне місто», яку розробили спільно із колективом місцевого міліцейського відомства. Щоправда, вони взяли за основу досвід колег із польського міста-побратима Гіжицька. Десятого березня в місті Дубно запрацювали перші шість камер відеоспостереження, на придбання та встановлення яких депутатський корпус міської ради виділив 95 тисяч гривень. Ініціатори проекту переконані, що це лише початок хорошої справи, яка неодмінно дасть позитивні результати.

– Ідея встановити у нашому райцентрі камери відеоспостереження виникла після того, як ми разом із керівництвом Дубенського міськвідділу внутрішніх справ відвідали Гіжицьк – місто-побратим Дубна, – повідомив нашому кореспонденту міський голова міста Дубно Леонід Дудко. – Ми побачили на власні очі, як під час урочистих заходів тамтешні правоохоронці здійснюють контроль за дотриманням правопорядку на всій території Гіжицька за допомогою технічних засобів. Згодом ми вирішили встановити аналогічне обладнання й у нас, адже на Дубенщині також постійно проводяться різноманітні фестивалі та заходи, під час яких самими лише силами особового складу місцевої міліції непросто попередити та зупинити всі правопорушення, що скоюються на вулицях та в інших громадських місцях.

Саме напередодні одного з таких заходів – рок-фестивалю «Тарас Бульба», який зазвичай збирає у гостинному Дубні тисячі любителів «живої» музики з різних куточків нашої держави та ближнього зарубіжжя, й було розпочато експеримент, що передував повномасштабному впровадженню програми «Безпечне місто».

– Рок-фестиваль «Тарас Бульба» проходив з 15 до 17 липня 2009 року, – розповідає заступник начальника Дубенського МВ УМВС Анатолій Гандзілевський. – Для охорони громадського порядку під час проведення цього дійства ми вирішили встановити декілька камер відеоспостереження на центральній площі міста. Цей експеримент приніс свої плоди, адже протягом трьох діб за допомогою нового обладнання було виявлено та призупинено близько 30 адмінправопорушень. А злочинів та порушень Закону кримінального характеру узагалі скоєно не було. Думаю, громадян, які знали, що за ними здійснюється відеонагляд, це певним чином дисциплінувало.

За словами Анатолія Гандзілевського, колегам-правоохоронцям з Гіжицька за три роки роботи камер відеоспостереження вдалося знизити рівень вуличної злочинності на 30 відсотків. Без сумніву, це переконало й дубенських народних обранців, і 23 вересня минулого року на сесії міської ради було виділено перші 95 тисяч гривень для реалізації «Програми щодо впровадження в місті Дубно системи відеоспостереження на 2009-2011 роки».

– На ці кошти було проведено монтаж технічних засобів та їх налаштування, – зауважує заступник начальника Дубенського МВ УМВС. – І з 10 березня відеоспостереження запрацювало. Процес встановлення програмного комплексу «Безпечне місто» ми розділили на декілька етапів. В першу чергу, обладнали камерами центр міста. Тепер у полі їх зору – майдан Незалежності, головні та другорядні вулиці, що до нього прилягають, тобто, чималенька територія. Між іншим, уже впродовж перших днів роботи цього обладнання за його допомогою було припинено ряд адмінправопорушень, а порушників притягнуто до адміністративної відповідальності. До встановлення ж камер у центрі міста регулярно фіксувалися випадки нанесення тілесних ушкоджень, вимагання, порушення Правил дорожнього руху. На даний час їх кількість дійсно зменшилася…

Із появою у черговій частині Дубенського МВ УМВС нової апаратури у штат міськвідділу міліції було введено й нову посаду оператора. Тоді, як інспектор-черговий та його помічник приймають заяви від громадян, цей співробітник ретельно стежить за зображенням, що в реальному часі виводиться на комп’ютерні монітори з камер відеоспостереження (до речі, 26-кратне збільшення дозволяє досить чітко роздивитися номерні знаки автомобілів та обличчя перехожих). Це зображення автоматично записується на носії електронної інформації, що зберігаються протягом 20 діб. Одночасно спостерігати за обстановкою на вулицях міста можна також із кожного комп’ютера, розташованого у приміщенні міськвиконкому.

Після того, як оператор фіксує правопорушення, на місце події вирушає наряд патрульної служби, що постійно перебуває на зв’язку з черговою частиною. Для того, аби затримати порушника, патрульні тепер витрачають лише декілька хвилин, не чекаючи, доки потерпілий зателефонує або подасть відповідну заяву до міськвідділу внутрішніх справ. Без сумніву, дубенська міліція завдяки цьому нововведенню почала працювати оперативніше.

До слова, невдовзі камери відеоспостереження з’являться у мікрорайоні «Малий базарчик» та на залізничній станції, а після виконання «другої черги» програми ними обладнають район автовокзалу, ринку і всі виїзди з райцентру. І хоча міський голова вважає, що було б незайвим (за прикладом Гіжицька, де встановлено майже 160 камер) розташувати такі технічні засоби на кожній вулиці Дубна, але поки що кількість камер обмежиться 32-ма.

– Думаю, будь-яка громада хотіла б жити у чистому та безпечному місті, – каже Леонід Дудко. – Та й для місцевих правоохоронців камери відеоспостереження – неабияка допомога. Адже одна справа, коли міліція, приміром, виїжджає в напрямку залізничного вокзалу чи автовокзалу і не знає достеменно, що там трапилося, а інша – коли усе місто – немов на долоні. Це ж яка економія бензину, часу та сил особового складу! Звичайно, може, не всім відразу сподобається, що за ними спостерігають, але, гадаю, добропорядні дубенчани згодом звикнуть до відеонагляду і не відчуватимуть дискомфорту.

Між іншим, переважна більшість місцевих жителів до нововведення поставилася досить добре. Щоправда, про те, що камери відеоспостереження уже працюють, знають не всі. А їх позитив городяни бачать у наступному:

– Якщо людина знатиме, що тут встановлені камери відеоспостереження, вона, без сумніву, буде себе контролювати: не кидатиме на землю сміття, вчитиметься культури і дотримуватиметься порядку, – каже дубенчанка Оксана. – Тому, думаю, це дуже корисно і потрібно.

– Про встановлення у Дубні відеоспостереження повідомляло місцеве телебачення, – зауважує жителька райцентру Людмила. – Переконана, що це усім піде на користь. Наприклад, сталася тут аварія, людину збили, а водій з місця пригоди зник. І доказів його провини у правоохоронців, звичайно, теж немає. А за допомогою відеокамери міліція може і номер, і марку або, принаймні, колір машини побачити. Уже є якась зачіпка. Думаю, що відеоспостереження потрібно встановити у найбільш людних місцях. Обов’язково – на перехрестях, поблизу дитсадочків та шкіл, аби навчити окремих шоферів пропускати дітей і не порушувати Правил дорожнього руху.

Школяр Назар, який неодноразово чув від знайомих, що в центрі Дубна у темну пору доби крадуть мобільні телефони, також вірить, що завдяки камерам відеоспостереження кількість таких злочинів зменшиться.

– Вважаю, що камери також потрібно встановити на базарах, оскільки там багато людей, всі штовхаються, і можна навіть не помітити, як залишишся без гаманця чи інших особистих речей, – зауважує хлопець.

Сподіваємося, що невдовзі програма «Безпечне місто» сповна виправдає свою назву, а досвід Дубна та інших населених пунктів краю, де відеоспостереження ефективно працює на благо громадян, стане у пригоді й тим, хто лише замислюється над доцільністю його встановлення. На думку міського голови Леоніда Дудка, іноді успішній реалізації аналогічних проектів заважають нерозуміння проблеми, нестача коштів та відсутність співпраці.

– Водночас приємно, що співпраця міської ради із керівництвом Дубенського МВ УМВС – на найвищому рівні. Усі спільні проблеми ми намагаємося вирішувати разом, а найголовніше – у нас є бажання це робити. Якщо ж є бажання, то обов’язково будуть і позитивні результати, – переконаний Леонід Дудко.

Марина НОНКА,

Михайло МЕЛЬНИК,

ВЗГ УМВС
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 0)

КОМЕНТАРІ