Візит Януковича до Німеччини через проблему зі свободою слова в Україні пікетували українськi письменники

Візит Януковича до Німеччини через проблему зі свободою слова в Україні пікетували українськi письменники

31.08.10 14:07 0 2414
Лише позитиву очікував від свого першого офіційного візиту до ФРН Президент Віктор Янукович, у чому він зізнався напередодні німецьким ЗМІ. Позитивному настрою глави держави, очевидно, мав сприяти вже сам переліт української офіційної делегації до Берліна: Янукович у компанії глави власної адміністрації Сергія Льовочкіна, віце–прем’єра Сергія Тігіпка, очільників МЗС, Мінпаливенерго та МВС — Костянтина Грищенка, Юрія Бойка, Анатолія Могильова — та інших мали змогу оцінити «плюси» та «мінуси» новенького аеробуса А–319–115XCJ, замовленого ще за часів президентства Ющенка. Несправний Іл–62, яким останні роки літали українські президенти, лишився на летовищі. На позитиві полетіли до Берліна й інші члени делегації нижчого рангу та журналісти, яким Держуправління справами замовило інший літак. Мовляв, аеробус розрахований лише на 40 пасажирів, місць для делегації недостатньо, а придбати квитки на рейсовий літак не встигли (і це при тому, що візит до ФРН запланували ще кілька місяців тому!).

Із позитивом Президент мав і повернутися учора до Києва — саме з нагоди цього візиту Німеччина збиралася передати Україні картину Караваджо «Поцілунок Іуди» («Взяття Христа під варту»), викрадену раніше з Одеського музею західного і східного мистецтва.

 
«Не вірю!»

Настрій Віктору Федоровичу в Берліні могли зіпсувати передусiм питання про обмеження свободи слова в Україні. Напередодні керівник німецького відділення організації «Репортери без кордонів» закликав канцлера Німеччини Ангелу Меркель обговорити з Президентом Віктором Януковичем проблему неодноразових нападів на українських журналістів після приходу до влади «команди професіоналів», систематичні спроби тиску на ЗМІ тощо.

Утім Президент до відповідей підготувався ще в Україні. Німецьким ЗМІ Янукович заявив, що не вірить, нiби СБУ стежить за українськими журналістами, а про те, що їхніх німецьких колег навіть запрошують на розмову, взагалі «вперше чує». У Президента також «немає інформації», що, очоливши СБУ, медіа–магнат Валерій Хорошковський створив конфлікт інтересів. Янукович знає, що керівник спецслужби передав свій медіа–бізнес родичам. Глава держави також вважає, що інцидент iз главою українського представництва Фонду Аденауера Ніко Ланге, якого на початку літа СБУ затримала в аеропорту «Бориспіль», вичерпано, а Хорошковському він зробив попередження з цього приводу.

Утім такі виправдання не змінили намір українських письменників — зокрема, Ірени Карпи та Сергія Жадана — з сім’ями пікетувати візит Президента до Берліна на захист свободи слова та зібрань в Україні. Митці провели мирний протест перед готелем «Адлон», що поблизу Бранденбурзьких воріт, де виступав Янукович.


Нащо нам те НАТО, давайте про трубу

Проблема свободи слова в Україні таки стурбувала канцлера ФРН Ангелу Меркель, про що вона одразу заявила після робочого ланчу з Януковичем у своїй резиденції. За її словами, Німеччина зацікавлена в розвитку демократичних процесів і свободи слова в Україні, і про це вона «дуже відверто» поговорила з українським Президентом. У відповідь від Віктора Федоровича пані Меркель почула звичну мантру: i «він, як ніхто інший, зацікавлений у цьому».

Сторони також обговорили питання європейської інтеграції (лібералізації візового режиму) та боротьби з організованою злочинністю. Німеччина та Україна мали вперше на такому рівні підписати угоду про спільні дії проти організованої злочинності й міжнародного тероризму. Йшлося й про бажану для Києва зону вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом, адже, на думку української сторони, ФРН могла б бути відкритішою для нашого бізнесу. Згадали й про НАТО, на якому нова українська влада вже поставила хрест. Новий Президент укотре нагадав про позаблоковий статус України. Тож федеральний канцлер Німеччини лише визнала і від імені своєї країни «позитивно оцінила обраний Україною шлях щодо подальшої співпраці з НАТО».

За словами фрау Меркель, ФРН «зацікавлена в тому, щоб Україна знайшла баланс у відносинах між Росією і Євросоюзом». Тож сторони очiкувано поговорили про українську трубу. Німеччина готова інвестувати в українську економіку, зокрема, брати участь у процесі реконструкції газотранспортної системи. Президент Янукович запропонував канцлеру Меркель участь ФРН у реконструкції ГТС, назвав її «стратегічним партнером України в Європейському Союзі». При цьому не забув згадати й про східного сусіда: «Україна хоче і буде надійним партнером як для Росії, власника газу, так і для споживача країн ЄС».
Автор: УкрЗахідІнформ .
ОЦІНИТИ НОВИНУ
3 (голосів: 127)
Наступна новина: На Рівненщині розкрив ...

КОМЕНТАРІ